Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Странджа" - най-големият природен парк у нас, все още няма План за управление

| Репортаж
2
Снимка: Facebook/ ПП „Странджа”

Тази година честваме 30 години от създаването на най-големия природен парк в България –  "Странджа". Под мотото "при нас всичко е най" и с поредица от събития ще бъде отбелязана кръглата годишнина. Честванията започват от днес-24.01, в читалището на град Малко Търново, където ще се съберат всички експерти и политици, работили активно за основаването на защитената територия. Сред гостите се очаква да бъде и служебният министър по онова време - Ренета Инджова, която е подкрепила държавния акт. 

На днешния ден, в края на януари 1995г, в последния работен ден на служебното правителство на Ренета Инджова, министърът на околната среда тогава - д-р Валентин Босевски, подписва една последна заповед. Тя е за обявяването на нов български парк с мотив устойчиво местно развитие. Тази заповед вече 30 години е нормативният акт, който определя режимите в близо 1/5-а от площта на българските защитени тритории, защото ПП“Странджа“ е най-големият в страната с площ от 116 136 хектара. В границите му попадат 5 резервата, сред които е най-старият в България – Силкосия, създаден през далечната 1931-а година с цел опазване на уникалните растителни видове, които се срещат само там. 30 факта, с които е уникален парк Странджа ще представят от ръководството на защитената територия по време на честванията, но днес в читалището на Малко Търново приятели и съмишленици ще припомнят историята на създаването му, каза директорът на парка Румяна Цвяткова.  

"Все още са живи участниците, които са се събрали и са настоявали да стане този парк. Решихме да ги поканим, за да разкажат как се е случило всичко.

Имаме 121 местообитания и сме първи по разнообразие в Европа. Имаме 26 вида прилепи". 

Превратностите на плавния ни преход към демокрация не подминаха парк "Странджа". Пред тези 30 години се водиха много  битки за оцеляването му. От тях ще откроя 2 от най-значителните. Битките,  които оставиха сериозни белези в историята на парка. През 2004-а години Община Царево заведе дело за отмяна на заповедта за създаването на защитената територия с мотив, че тя няма граници,  както и че при обявяването й нормативния акт не е бил съобразен с реституцията на земята. След 3 години съдебни спорове, на 29-и юни 2007-а г. ВАС излезе с решение за заличаване на парка като защитена територия. Случаят се превърна в абсолютен прецедент в най-новата ни история. Той изкара хората на улиците, като масовите им протести продължиха със седмици. Така под натиск на гражданското общество тогава НС промени закона, като забрани на общините да обжалват заповедите за обявяването на природните паркове. 

Втората значима битка, обаче, която се водеше за природния парк, приключи с неуспех. 20 години след обявяването на заданието за изготвянето на План за управление на парк "Странджа" процедурата беше прекратена. Така се сложи край на писането, преработването, доработването и актуализацията на документа. След 20 години мъки Планът за управление на парк "Странджа" се оказа не само несъотносим към реалностите, но и морално и законово остарял. Тъй като заданието беше възложено на българската фондация "Биоразнообразие", сега с еколога Радостина Ценова връщаме лентата назад.

"Странджа беше една екзотична и интересна тема. Колегите тогава започнаха с изготвяне на този План за управление. Той активно ангажираше всички заинтересовани страни.

В рамките на парка има населени места. Голямото предизвикателство беше как хем да бъде запазена тази уникална природа, хем да бъдат удовлетворени исканията на хората". 

За съжаление, на места останаха паркове без Планове за управление, сред които е и Странджа, посочи тя.

"Има граници, има и няколко защитени зони по Натура 2000, но няма План за управление. Продължават да съществуват проблеми с Общия устройствен план". 

Пред много предизвикателства е изправен ПП "Странджа". Всъщност битката за оцеляването му продължава. Освен средствата за дейностите в него, които са крайно недостатъчни, необходима е и политическа воля за решаването на проблема със създаването на нормативния документ, който е като Конституция за парковете, а имено План за управление. Всички ние вярваме, че ще доживеем по-добри времена за най-големия български природен парк. Времена, в които ще бъдат високо оценени уникалните му природни особености,неговата древна историята, както  и традициите в тази невероятна българска земя.
По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

В Благоевград отбелязват Деня на Европа, а след това започва "Занаят фест"

Благоевград  ще отбележи Деня на Европа и Деня за почит към всички жертви от Втората световна война. Цветя ще бъдат  поднесени пред паметната плоча на загиналите за свободата и независимостта на България.  На площад "Македония" ще бъде обедният концерт с участието на творчески състави на читалище "Никола Вапцаров", а за децата е предвидена..

публикувано на 09.05.25 в 08:11

И днес стопаните могат да кандидатстват за компенсиране на разходите си за борба с вредителите през зимата

Днес е крайният срок, в който земеделските стопани могат да кандидатстват за компенсиране разходите си за борба с вредителите по трайните насаждения през зимния период. Бюджетът на държавната помощ за тази година е 10 млн. лв. Държавната помощ има за цел да ограничи максимално загубите на земеделските стопани от разпространението на вредители..

публикувано на 09.05.25 в 08:05

Православната църква чества летния Никулден

Днес православната църква чества летния Никулден. Празникът е възпоменание за пренасянето на мощите на Свети Николай Чудотворец в италианския град Бари. Там се пазят и до сега. И събират поклонници от целия християнски свят. Св. Николай  живял през IV век и бил епископ на град Мира в Мала Азия. Векове по-късно градът бил завладян..

публикувано на 09.05.25 в 08:05
Сгради в централната част на Никозия

Кипър отбелязва Деня на Европа

С многобройни прояви днес и утре, изпращащи общото послание "Европа сме ние", Кипър отбелязва Деня на Европа. Център на честванията, организирани съвместно с представителството на Европейската комисия в Кипър, е Никозия. В празника ще участват и кипърски турци, които също са европейски граждани. Отбелязваме Деня на Европа На..

публикувано на 09.05.25 в 08:01
Мария Симеонова

Мария Симеонова: Европа е решена да се справи с натрупаните проблеми

Наблюдава се лека промяна в начина, по който Доналд Тръмп говори за преговорите и спирането на огъня в Украйна. Досегашните усилия на американската администрация да сложи край на войната отбелязват незначителен успех . Това отбеляза в интервю пред БНР Мария Симеонова, ръководител на Бюрото на Европейския съвет за външна политика в София...

публикувано на 09.05.25 в 08:00

Служителите в Столичната библиотека протестират от 13 ч.

Служителите в Столичната библиотека излизат на протест днес. Институцията организира днес по обед ден на отворените врати, а недоволството е срещу ниските заплати. Организатор на протеста е КТ "Подкрепа". Служителите на една от най-старите културни институции на София - Столична библиотека - ще излязат на протест в един на обяд. Според..

публикувано на 09.05.25 в 07:57

Няколко протеста в София през деня

В 12 часа пред Министерския  съвет се очаква да се съберат жителите на разрушените незаконни постройки в квартал "Захарна фабрика".  Очаква се по-късно те да блокират и движението на булевард "Сливница" - при входа на Западния парк.  Хората настояват да бъдат настанени в подходящи за семействата им общински жилища или да им бъде..

публикувано на 09.05.25 в 07:52