Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Италиански фармаколог: Лекарите да предписват не само лекарства, но и добри навици

Снимка: pixabay

В Италия излезе книгата "Да живеем добре" (Vivere bene), на видния учен Силвио Гаратини, фармаколог, основател и президент на Института за фармакологични изследвания "Марио Негри" в Милано. 

Книгата пояснява ролята на физическата активност и значението на нейното практикуване за физическото и психическо благополучие на хората и за положителното въздействие върху здравеопазването.

За поддържане на добро здраве са нужни между 150 и 300 минути седмично, както е и указанието на Световната здравна организация. 

Данните за физическата активност на населението в страните–членки на ЕС показват какъв е рискът от развитие на хронични незаразни заболявания и въздействието от това върху разходите за здравеопазването. Изчислено е, че те намаляват с 0,6% при 150 минути физическа активност на седмица, и с над 1 процент, ако всички спазват препоръките за 300 минути. 

В предаването Timeline на РАИ, 96-годишния професор Силвио Гаратини даде своя личен пример за добро здраве и дълголетие:

“Ходя пеша по 5 километра средно на ден, с бърз, интензивен ход, за да има ефект. Качването по стълбите е също полезно упражнение“. 

В интервю за Corriere della sera, Гаратини споделя, че стои далеч от лекарствата и съветва: 

"Лекарите не трябва да предписват само лекарства, но и добри навици".

Книгата "Да живеем добре" (Vivere bene) на професор Силвио Гаратини, бе представена от редица специализирани издания.

По публикацията работи: Венцислав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бял дим във Ватикана, избраха нов папа

Бял дим се издига тази вечер от Сикстинската капела във Ватикана, стана ясно от живото предаване на официалния новинарски портал на Светия престол "Ватикан Нюз". Това е знак, че двете гласувания на кардиналите, проведени вечерта, са довели до избора на нов папа.  Така - на втория ден от началото на конклава, и ма избран папа.  133-мата..

публикувано на 08.05.25 в 19:10

Тръмп обяви, че САЩ и Великобритания имат търговско споразумение

Доналд Тръмп официално обяви, че САЩ са постигнали търговско споразумение с Великобритания. Това стана след разговор с британския премиер Киър Стармър по телефона и последвала пресконференция в Овалния кабинет. Самият Стармър малко по-късно направи изявление, за да запознае британците със сделката. Това е първата по рода си търговска..

публикувано на 08.05.25 в 18:59
Васил Божков

Васил Божков пред съда: Не се признавам за виновен по нито едно от обвиненията

"Не се признавам за виновен по нито едно от повдигнатите обвинения", заяви пред Софийския градски съд бизнесменът Васил Божков. Заедно с още 8 души той е подсъдим за участие в организирана престъпна група за укриване на приходи от хазартни такси, даде обяснения по т.нар. хазартно дело. Божков отрече да е ръководил ОПГ и да е изнудвал..

публикувано на 08.05.25 в 18:54
Националната страна на монетата от 1 евро, представена от БНБ

След въвеждането на еврото БНБ няма да обявява основен лихвен процент

Българската народна банка ще преустанови обявяването на основния лихвен след въвеждането на еврото като национална валута. Това става ясно от поредната нова серия въпроси и отговори, която се публикува в специална секция на сайта на централната банка.  След като бъде преустановено обявяването на основен лихвен процент, ще отпадне ролята му в..

публикувано на 08.05.25 в 18:50
Елка Божова бе избрана от Народно събрание за председател на Комисията за защита от дискриминация.

НС избра Елка Божова за председател на Комисията за защита от дискриминация

Парламентът избра Елка Божова за председател на Комисията за защита от дискриминация, а Елена Маркова - за зам.-председател. За тях гласуваха депутатите от ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "БСП-Обединена левица", ИТН и един народен представител от ПП-ДБ. И двете са съвместна номинация на ГЕРБ и ИТН. За членове на Комисията бяха избрани Баки..

публикувано на 08.05.25 в 18:17
Президентът на Украйна Володимир Зеленски.

Зеленски: Утре ще говори за блокадата на Ленинград същият, който подложи на блокада Мариупол

Украйна също отбелязва годишнината от победата над фашистка Германия на 8 май. Президентът Володимир Зеленски публикува специално обръщение към сънародниците си от централния булевард на Киев и нарече утрешния деветомайски парад в Москва "парад на цинизма и лъжата". Външният министър Андрий Сибиха пък определи обявеното от Владимир Путин..

публикувано на 08.05.25 в 18:11

Тържеството за 80 години от Втората световна война ще се излъчва директно в най-гледаното време от французите

80 години след края на Втората световна война традиционната церемония в Париж е освежена и преосмислена в днешния геополитически контекст като послание към всички поколения.  Венец пред паметника на незнайния воин, преглед на войските (по-многобройни тази година), поздрав на въздушните патрули и почит към живите ветерани от войната - програмата на..

публикувано на 08.05.25 в 18:04