Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Хинков: Противоепидемичният план да се актуализира и постави "на въоръжение"!

Реформирането на СЗО е част от пренастройването на световния ред, смята бившият здравен министър

| Интервю
проф. Христо Хинков
Снимка: БТА
Чуй новината! Чуй новината:

Министърът на здравеопазването трябва да изследва всички държавни и общински болници – дали те имат възможност да разделят потоците при евентуална пандемична обстановка, да разделят заразените от незаразените пациенти и да лекуват отделно.

Това мнение изрази пред БНР проф. Христо Хинков, бивш здравен министър и бивш директор на Националния център за обществено здраве и анализи и като такъв има натрупан опит и като представител на България в СЗО.

"Да има протоколи и този противоепидемичен план, който България има, трябва да се актуализира, да се прегледа отново и да бъде поставен "на въоръжение". Защото кога ще има следваща пандемия - то е ясно, че ще се случи подобно нещо".

Във връзка с твърдения на новата американска администрация, че Covid-19 е бил изпуснат от лаборатория, проф. Христо Хинков коментира:

"Има неща, които не са доказани, но винаги има и зрънце истина във всичко това. Има теория за това, че най-очевидното е и най-вероятно. Има лаборатория в Ухан. Дали е лабораторията или е пазарът в Ухан, е въпрос, който трябва да се изяснява. Не е изключено да е част от биологичното оръжие. Изкуствен или манипулиран вирус по-трудно оцелява в естествената среда, пуснат "на свобода". Тоест, това, че той бързо изчезна, също може да навежда на тази мисъл, че не е случайно това".

СЗО е създадена през 1948 г., след Втората световна война. Дейността ѝ през първите десетилетия след това е много успешна. Нещата обаче много се промениха. Все повече виждаме бюрократизация на тази организация, раздуване на щатове без особена полза за съответната държава, изтъкна проф. Хинков за организацията, критикувана от американския президент Доналд Тръмп.

Допреди няколко години офисът в България се е състоял от трима души, сега са 14, даде пример той.

"Има опасения, че тези съкращения ще бъдат за сметка на периферията – хората, работещи на терен в Третия свят. Има опасение, че това оптимизиране на работата на СЗО няма да бъде за сметка на чиновниците".

Това е част от процес на пренастройване на световния ред. Необходими са промяна и ревизия, заяви той във връзка с финансирането на СЗО, позицията на САЩ и необходимостта от реформирането ѝ.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Росен Желязков

Премиерът: Правителството ще остане нетърпимо към всяка форма на корупция

Правителството ще остане нетърпимо към всяка форма на корупция. Това заяви от парламентарната трибуна премиерът Росен Желязков в отговор на въпрос на депутата от ПП-ДБ Лена Бориславова за разследването на Европейската прокуратура за разширението на подземното газохранилище "Чирен". Бориславова попита дали липсата на реакция на..

публикувано на 04.04.25 в 09:44

Започва предизборната кампания в Румъния

В Румъния от днес започва предизборната кампания за президентските избори, които са насрочени за 4 и 18 май. За поста ще се борят 11 кандидати, сред които четирима независими и седем кандидати, издигнати от партии и коалиции. Изборите ще се проведат за втори път, след като в края на миналата година Конституционният съд на страната анулира..

публикувано на 04.04.25 в 09:37

Липсват 30 000 медицински сестри! Решението – защитена специалност

Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия Богданова, която ръководи Катедрата по здравни грижи към Факултета по обществено здраве на Медицинския университет. "Това поставя нашето здравеопазване в риск ", подчерта тя. Общият брой на..

публикувано на 04.04.25 в 09:27

Фериботната връзка Кипър - Гърция започва четвъртия си сезон

Фериботната връзка Кипър - Гърция започва четвъртия си сезон. Днес започват онлайн резервациите за предстоящите 22 двупосочни плавания от май до септември. Първият кораб по фериботната линия ще отплава от най-голямото кипърско пристанище Лимасол за гръцкото пристанище Пирея на 31 май, а последният ще акостира на острова на 3 септември. Цените..

публикувано на 04.04.25 в 09:21

Две изложби по повод 1 140 години от успението на Свети Методий

С изложбите "Азбука и история" и "Свети Методий Славянобългарски" ще бъдат отбелязани 1 140 години от успението на Свети Методий. Експозицията беше открита вчера в Националната библиотека "Свети Свети Кирил и Методий". Изложбата "Азбука и история" е част от програмата "Пътуващи експозиции" на Държавния културен институт към..

публикувано на 04.04.25 в 08:58

Георги Проданов: Нежеланата любов на Пеевски е неизбежна

Много е вероятно правителството да спре да съществува след влизането в еврото . Постигането на тази задача обаче може да се окаже и голямо изкушение да продължи . Това мнение изрази пред БНР политологът Георги Проданов. Той допуска, че "с всичките недостатъци и съмнения" в него, правителството може да изкара пълен мандат, но оценява..

публикувано на 04.04.25 в 08:51

13 министри участват в петъчния парламентарен контрол

В рамките на петъчния парламентарен контрол в Народното събрание участие ще вземат 13 министри. Първи на депутатски въпроси се очаква да отговарят заместник-министър председателят и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов и Мирослав Боршош, министър на туризма. 29 са въпросите към министъра на регионалното развитие и..

публикувано на 04.04.25 в 08:41