Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Данъчно-осигурителната несправедливост трябва да бъде поправена"

Атанас Кацарчев: Това, че хората си мълчат, не означава, че са доволни

"Ако нещата продължават да водят до влошаване на стандарта на работещите, легалният вариант е протести"

| Интервю
Снимка: БГНЕС
Чуй новината! Чуй новината:

Трябва промяна на данъчно-осигурителната система.

Това каза пред БНР главният икономист на КТ "Подкрепа" Атанас Кацарчев в отговор на въпрос откъде да дойдат парите, необходими за по-добра и адекватна социална политика.

"Трябва още тази година да започнат разговорите за това. ... Смисълът на държавната политика е да има устойчива политика, а не еднократни решения".

Започват се проучвания сред членовете на синдиката, посочи той и уточни:

"Ако исканията ни за вдигане на заплатите не бъдат одобрени и нещата продължават да водят до влошаване на стандарта на работещите, легалният вариант е един - протести. Въпросът е да не се стигне до блокиране и национални стачки, защото прекалено много сектори са засегнати. Това, че хората си мълчат, не означава, че са доволни от това, което се случва. ... Данъчно-осигурителната несправедливост трябва да бъде поправена, няма как да се запълнят дупките в бюджетите на НОИ и на НЗОК". 

Според него водената в последните години политика дава отрицателни резултати и не върши работа, затова "трябва да се намери друго решение". 

"Работниците ще излязат на протести, ако продължава тази мизерия със заплатите", каза Кацарчев, като заяви, че бързането за еврозоната, без да е ясно в момента какво се случва, е рисково:

"Мисля, че към момента не изпълняваме параметрите за влизане, по-скоро би било политическо решение влизането в еврозоната".

Кацарчев подчерта, че от КТ "Подкрепа" апелират през тази седмица да започнат разговорите по отношение на трите големи бюджета за тази година в комисиите към Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС), "защото времето, с което разполагаме, и срокът, даден от министър-председателят, са прекалено къси":

"Предвид, че на 31-ви януари изтича удължителният закон и ако дотогава не се постигне някакво съгласие, нещата могат да станат още по-лоши за всички, които са в страната".

Интервюто на Снежана Иванова с Атанас Кацарчев в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изслушването на Даниел Митов и на 8 полицаи от ГДБОП - Пловдив отпадна от дневния ред на НС

Опозицията в Народното събрание се възмути, че след прегласуване по настояване на ГЕРБ-СДС от седмичната програма на кабинета отпадна изслушване на министъра на вътрешните работи Даниел Митов и на 8 полицаи от ГДБОП - Пловдив, които през ноември миналата година са участвали в разбиването на контрабанден канал за цигари за над 8 милиона лева. ПП-ДБ:..

публикувано на 09.04.25 в 18:34

С многохилядни протестни демонстрации гърците поискаха по-високи заплати и пенсии

С 24 часова национална стачка гърците протестираха днес с искане за по-високи заплати и пенсии, както и за намаляване на цените на хранителните стоки. Транспортът ще остане блокиран до полунощ. С многохилядни протестни демонстрации в цялата страна гърците показаха несъгласие с икономическата и социалната политика на правителството...

публикувано на 09.04.25 в 18:21
Христо Анастасов

Христо Анастасов: Китай е големият печеливш от митата, най-потърпевши ще са хората в САЩ

Катастрофа за ЕС ще е, ако лидерите на отделните страни започнат един по един да ходят при Тръмп да молят за отстъпки за своята страна от митата. За момента отговорът на ЕС е напълно адекватен .   Това каза пред БНР политологът Христо Анастасов и обясни: "Илюзията, че ще има отстъпки при едно такова разделно и умилително отношение към удара,..

публикувано на 09.04.25 в 18:14
Кметът на София Васил Терзиев (вдясно) и заместник-кметът по финанси Иван Василев

2,84 млрд. лв. е бюджетът на София за 2025 г.

Проектът за бюджет на София за тази година е в размер на 2 милиарда осемстотин и четиридесет милиона лева. От тях 2 милиарда 199 милиона са текущи разходи и 640 милиона са капиталови инвестиции. Приоритет в работата на общината ще са децата. Общественото обсъждане на проекта за бюджет на София ще бъде на 16 април от 19 часа в аулата на..

публикувано на 09.04.25 в 18:09

Масови разпродажби на правителствени облигации на САЩ

Колебливо водещите индекси на Уолстрийт се върнаха на печеливша територия, след като президентът Доналд Тръмп публикува призив към инвеститорите, че това е "чудесно време за покупки". Търговията обаче остава напрегната, а инвеститорите не са оптимистични. В Европа и Азия обаче индексите останаха на червено на фона на все по-ожесточената търговска..

публикувано на 09.04.25 в 18:05
Борис Бонев

Борис Бонев: Не се справяме добре, но "Спаси София" не сме се провалили, саботират ни отвътре

Нямаме решение на "Спаси София" за напускане на коалицията в СОС с ПП-ДБ. Разбирам, че за политическите наблюдатели е интересно. За мен и за хората в София е много по-интересно, кога ще решим проблема с дупките по улиците, кога ще има решения за града, защото това е в зародиша на напрежението между нас, каза лидерът на "Спаси София" Борис..

публикувано на 09.04.25 в 17:41

На първо четене: Максималната скорост за движение по магистралите - 130 км/ч

Поправките в Закона за движение по пътищата минаха на първо четене в парламентарната комисия по транспорт.  Депутатите намалиха максималната скорост за движение по магистралата от 140 км/ч на 130 км/ч и решиха пътната полиция да има достъп до общинските камери. След заседанието транспортният министър Гроздан Караджов определи промените..

публикувано на 09.04.25 в 17:16