Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Учени от БАН: Българите в Западните покрайнини не са "шопска нация"

Снимка: БГНЕС

Учени от Българската академия на науките опровергаха с факти спекулациите в Сърбия, с които се оспорва националната идентичност на българите в Западните покрайнини. В средата на януари сънародниците ни там реагираха остро срещу създаването на изкуствена етническа граница с Родината.

Те изпратиха писмо до сръбския президент Александър Вучич, до редица институции в Белград и до посолствата на страните членки на Европейския съюз, в което осъждат зачестилите опити за популяризиране на така наречената "шопска нация" в районите с българи.

"Ако сърбите намерят един сърбин в Индия, ще обявят тази земя за своя". Думите на писателя Любен Каравелов припомни проф. Георги Николов от Македонския научен институт, който опроверга манипулациите на треторазрядни сръбски учени за "шопска нация" и "шопски език" в Западните покрайнини, където живеят българи.

"Понякога и тишината в Белград може да се смята за съучастие към тези приказки", коментира той.

Проф. Анна Кочева от Института за български език обясни, че сръбската кампания срещу българите в Западните покрайнини не е лингвистична.

"Може би са свързани и с факта, че в момента Сърбия е залята от протести и си търси външен враг. Подобни заигравания, каквито се случват, са доста опасни и не са в интерес на нашето общо бъдеще в Сърбия и в Европейския съюз, към който тя се стреми", посочи проф. Кочева.

Българите в Западните покрайнини се превръщат в заложник на сръбските политически интереси в региона.

"Нашето политическо ръководство в лицето на съответните министерства би трябвало да изрази по-ясно своята позиция със съответните дипломатически стъпки", посочи още проф. Николов.

"Бихме могли винаги да им оказваме съдействие, тоест да им подаваме мунициите, ако се наложи", заключи проф. Анна Кочева. 

По публикацията работи: Ерол Емилов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кметът на Берковица отличи жители на общината със съществен принос в развитието ѝ

На Рождество на Пресвета Богородица Берковица отбеляза своя празник. Трима берковчани получиха награди за принос в развитието на общината Празничните прояви стартираха още през миналата седмица.  Днес в храм "Рождество Богородично" Видинският митрополит Пахомий отслужи света литургия, а за здраве и благоденствие на жителите на града бе..

публикувано на 08.09.25 в 21:17
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Нетаняху към жителите на град Газа: Напуснете веднага

Нетаняху разпореди тази вечер пълна и незабавна евакуация на град Газа, след като по-рано днес беше обявено увеличаване на интензивността на въздушните удари там: "Всичко досега беше въведение към главното действие - сухопътно нахлуване на нашите сили в град Газа. Затова казвам на жителите му: "Слушайте ме внимателно, предупредени сте, напуснете..

публикувано на 08.09.25 в 21:07
Шабана Махмуд, министър на вътрешните работи на Великобритания

Лондон може да спре визите от страни, които не се съгласяват на споразумения за връщане на мигранти

Обединеното кралство може да спре визите от страни, които "не играят по правилата" и не се съгласяват на споразумения за връщане на мигранти, заяви новият министър на вътрешните работи Шабана Махмуд по време на среща на групата за обмен на разузнавателна информация "Пет Очи" в Лондон.  Шабана Махмуд приветства в Лондон ръководителя на службата..

публикувано на 08.09.25 в 20:24
Франсоа Байру е сочен от мнозина като следващ премиер на Франция

Френският премиер не получи вот на доверие

Съкрушително мнозинство във френското Национално събрание гласува против премиера центрист Франсоа Байру, който трябва да подаде оставка. Той се задържа на поста девет месеца, без да успее да прокара проектобюджета за справяне с растящия дефицит.  Край на правителството на Франсоа Байру: 364 депутати са отнели доверието към премиера, това води..

публикувано на 08.09.25 в 20:16

Германия и Франция искат "Лукойл" в 19-ия пакет санкции срещу Русия

Германия и Франция настояват в 19-ия пакет от санкции срещу Русия заради войната й срещу Украйна да бъде включен петролният гигант "Лукойл". За това съобщи Франс прес, като се позова на дипломати от Европейския съюз. Въпросният 19-и пакет се очаква да бъде обявен в петък, след като бъде координиран със Съединените щати. Съвместното..

публикувано на 08.09.25 в 20:13
Рафаел Гроси

Гроси: Времето за преговори между Иран и МААЕ изтича

Времето за преговори между Иран и Международната агенция за атомна енергия за цялостно подновяване на инспекциите в Ислямската република изтича, предупреди генералният директор на надзорния ядрен орган на ООН Рафаел Гроси, цитиран от Ройтерс.  Той изрази надежда, че дискусиите ще приключат до няколко дни. Иран спря достъпа на агенцията до своите..

публикувано на 08.09.25 в 19:42

Частично бедствено положение в община Свиленград заради пожар в Сакар планина

Опасно и бурно се разраства пожарът в Сакар планина между селата Младиново, Лисово и Костур в община Свиленград, където е обявено частично бедствено положение. Следобед стихията беше обхванала близо 1000 декара пасища и гори. Но вече се е разпростряла на 5000 декара и продължава да се разраства, съобщава областната администрация в Хасково...

публикувано на 08.09.25 в 19:12