Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Настъпва Лунната Нова година

Снимка: Pixabay/Javaistan

Над милиард и половина души по света отбелязват днес началото на Лунната Нова година. 

Лунната Нова година зависи от циклите на луната, поради което датата е различна всяка година. През настоящата 2025-а 29-и януари е първият ден от Лунната година на змията. Празникът е известен също като Пролетен фестивал и Китайска Нова година, но се отбелязва не само в Китай, а и в Южна Корея, Тибет, Виетнам, Сингапур, Индонезия, Малайзия. Навсякъде събитието е повод за събиране с близки и пищни празненства с храна.

Традициите на посрещането на Лунната нова година обаче могат и да варират - в Китай хората украсяват с фенери и с червен цвят за късмет и благополучие.

Във Виетнам цветята имат важна роля и виетнамците поставят в домовете си специално купени за повода дръвчета портокал или кумкуат. Традицията повелява гостите да носят в дома плодове за здраве и късмет.

За корейците Лунната нова година е свързана с традиционни оризови ястия и почит към предците.

Как корейската общност в България отбелязва настъпването на Лунната нова година - разказва Таня Лий, която е омъжена за южнокорееца Джегук Лий.

"Правят парти в корейския ресторант и тогава се яде една специална супа. Тази супа е направена от оризови кексчета. Те не са сладки кексчета, те са просто като от оризово тесто. Тази супа се яде с цел да пораснеш с една година, защото начинът, по който те броят възрастта по Лунния календар, е малко по-различен. Когато бебето е в корема на майката, преди да се роди, то вече е на една година. В момента на раждането то вече е на една годинка навършена. След като се роди, започва да му се изчислява възрастта не спрямо датата, на която е родено, а спрямо Новата година. С изяждането на тази супа получаваш още една година", разясни Таня Лий.

Празненствата по света за Лунната година ще продължат 15 дни и ще завършат с Фестивал на фенерите, който се пада по време на първото пълнолуние от новата година.

По публикацията работи: Мария Петрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Логопед: Електронно устройство преди 4 години - не! Пораженията са големи

Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..

публикувано на 05.02.25 в 11:46

Внос на дървесина? Алармират за криза в горския сектор

Какво се случва в горския сектор и защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? За криза в горския сектор и пазара на дървесина алармират за пореден път дърводобивни и дървопреработвателни фирми от Югозапада. Те изпратиха писмо до премиера и министъра на земеделието и храните, в което настояват за спешна..

публикувано на 05.02.25 в 09:20

Страх на Санторини: Чакат по-силен трус, не изключват цунами

"Имах намерение да се евакуирам, но не можах да намеря билети. Днес няма фериботи, защото времето е много лошо – 7-8 бала вълнение. Положението е много сложно. Хората са много стресирани, уплашени . От 03.00 часа съм в колата, няма спане", разказа сънародникът ни Иван Димитров, който все още се намира на Санторини. В предаването "Преди..

публикувано на 05.02.25 в 08:59

Проф. Янко Герджиков: Трусовете са плитки, България е далече от Санторини

България е много далече от Санторини и за нас не е сеизмичен източник. Не е дълбок източник, какъвто е Вранча. Тук става дума за дълбочина на 10 км. и трусовете имат локално влияние. Дълбоките от типа Вранча, Хималаите, около Япония и Чили - те могат да причинят явления в широк диапазон. В Санторини са плитки събития.  Това коментира..

публикувано на 04.02.25 в 14:07

Основна част от раковите заболявания не се дължат на наследствени фактори. Важен е скринингът!

Диагностицираме все по-млади жени с рак на гърдата в късен стадий . Това съобщи в подкаста на БНР "В центъра на системата" д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на гърда и реконструктивна хирургия в УСБАЛ по онкология "Проф. Иван Черноземски". Цялото интервю на Гергана Хрисчева с д-р Ваня Митова може да чуете в подкаста на..

публикувано на 04.02.25 в 11:04
Желяз Турлаков

Желяз Турлаков: Фентанил може да бъде поръчан през интернет така, както си поръчвате пица

Фентанил може да бъде поръчан през интернет така, както си поръчвате пица. Това обясни пред БНР психотерапевтът Желяз Турлаков. "Използва се при примесите на новите вещества. Идва основно от Китай".  Турлаков посочи, че приветства инициативата на Доналд Тръмп за налагане на тежки мита на Мексико, Канада и Китай заради трафика на фентанил...

публикувано на 04.02.25 в 09:49

Защо държавата да (не) финансира обучение на българи зад граница?

Има ли шанс българи да получат държавно финансиране за обучение в чужбина? Темата повдига 12-окласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов, носител и на отличието "Джон Атанасов", който не крие недоволството си от липсата на възможност държавата да помогне с финансиране, за да отиде той като студент в чужбина...

публикувано на 03.02.25 в 11:07