В днешна Сърбия живее българска общност с корени от Средновековието, посочват в свое становище учени от Института за исторически изследвания при Българската академия на науките. То е подкрепено от близо 40 представители на академичните среди. Документът е насочен срещу спекулациите в западната ни съседка, с които се оспорва националната идентичност на българите в Западните покрайнини.
Учени от Института за исторически изследвания от Софийския университет, Великотърновския, Югозападния, Нов български университет и Военната академия в София опровергават с факти опитите за популяризиране на стара теза, че българите в западните покрайнини са "шопска нация".
"Както при македонизма, така и при лансирането на шопска нация, тя се ползва като помощно средство да се промени етническата принадлежност на населението в този край", обясни доц. Ангел Джонев.
Причина за острата реакция е изследване в Сърбия от края на миналата година.
"Това изследване беше финансирано от община Босилеград и от Националния съвет на българите в Сърбия, тоест две държавни институции. Едната отговаря директно за отстояването на българщината в Сърбия със сръбски държавни средства. Това е парадоксът", допълни доц. Джонев.
Лансирането на неверни тези в Сърбия имат друга цел, казва проф. Георги Николов.
"След измислянето на такъв език, на такава нация, ще се появи и малцинство, и претенциите наши за българското малцинство ще срещнат искания от другата страна", заяви проф. Николов.
Българите в Западните покрайнини имат нужда от подкрепата на държавата, подчертават учените. По данни от последното преброяване отпреди две години българите в Сърбия са около 13 000.
Австрия спечели тазгодишното издание на песенния конкурс "Евровизия". Джей Джей с песента си "Wasted Love" изпревари израелската певица Ювал Рафаел, чието изпълнение беше лидер в класирането почти докрая по време на обявяването на вота от публиката. Трета се класира Естония, само на точка разлика от Израел. Австрия водеше и при гласуването на..
Пропалестински протестиращи влязоха в сблъсъци с полицията в швейцарския град Базел, където се провежда финалът на песенния конкурс "Евровизия". Те се обявиха против участието на Израел в конкурса предвид продължаващата офанзива в Ивицата Газа. Стълкновенията станаха малко преди израелската изпълнителка Ювал Рафаел, оцеляла от нападението от 7..
Участието на Израел във финала на "Евровизия" доведе до напрежение и в Испания, където общественият оператор RTVE влезе в открит конфликт с Европейския съюз за радио и телевизия. "Пред лицето на човешките права мълчанието не е опция. Мир и справедливост за Палестина." Този надпис на черен фон на испански и английски език беше излъчен от канал..
Председателят на Европейския съвет Антониу Коща заяви, че е шокиран от ситуацията в Ивицата Газа, която е обект на нова израелска офанзива. "Шокиран съм от новините от Газа. Гладуващи цивилни, разрушени болници. Насилието трябва да спре!", написа коща в социалната мрежа Х. Нови преговори между Израел и "Хамас" са започнали в Катар По-рано..
Осем награди обяви днес журито на Международния фестивал "Друмеви театрални празници" в Шумен. Неговите членове бяха най-впечатлени от постановката на Лиза Шопова "Шишарки" на Театър 199 "Валентин Стойчев", която спечели отличието за спектакъл. Според председателя на журито Петър Влайков тазгодишният фестивал е предложил богата, разнообразна и..
Габровци се смяха от сърце с карнавалните епизоди в тазгодишното празнично шествие, което показа повече от 70 картини. Два часа продължи процесията, в която по улиците на града преминаха около 2 000 маскирани жители и гости на града, а няколко пъти по толкова се забавляваха гледайки отстрани. Тази година събитието съвпада с празника на града – 17..
Парламентарната група на БСП-Обединена левица, министрите, ръководството на партията и Младежкото обединение заявяват готовност да осигурят автомобили за извозване на зрелостници до местата на изпитите им в София на 21 и 23 май , съобщиха от пресцентъра на партията. СО: Усилията са насочени към безпроблемно провеждане на матурите за зрелостниците..
Включването на строителните материали в списъка на стоките с висок фискален риск предизвиква хаос в сектора . Беше много кратък срокът да се..
И днес София остава без наземен транспорт. Според синдикатите вчерашните преговори със столичния кмет са се провалили. Трети ден без наземен..
Заместник-директорът на ГДБОП старши комисар Боян Раев заяви пред БНР, че задържаните във Враца и околни села четирима млади мъже са набирали..