Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гръцките фермери засилват протестите, блокират пътища

Снимка: Ройтерс, архив

Гръцките фермери засилват днес протестите си с блокиране на пътища. В Еврос настояват за спешно договаряне с България, за да се осигури вода за напояване.

На осем пътни възли от Солун до Лариса има струпани трактори. Днес и утре фермерите съобщават за засилване на протестите за сега с блокиране на пътища за един час.

По над 50 машини има в Солун, до пътя за летището, в Катерини и област Иматия. На тези места след обяд ще затворят пътя с техника.Ако полицията блокира протеста,ще направят жива верига,съобщават протестиращите земеделци.

Протестите на фермерите от Лариса днес са с отваряне на пътните каси по магистралата, за да пътуват всички безплатно.

Преговорите с аграрното министрество до сега не водят до споразумение, съобщават лидерите на протеста.

В област Еврос, заедно с исканията на земеделците от цялата страна, протестират срещу липсата на споразумение с България за осигуряване на вода за напояване от река Арда.

През седмицата имаше протести само в Еврос, като земеделците обвиняваха гръцкото правителство, че не е действало достатъчно бързо, за да поднови договора с България.

Еврос е беден район без работещи резервоари и язовори и земеделието се поддържа само с вода от България,казаха фермерите пред медиите.

В същото време от гръцкото министрество по енергетика и околна среда съобщават, че се водят преговори с българската страна.

По публикацията работи: Ерол Емилов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна, архив.

В Солун арестуваха българин, обвинен в тежко престъпление у нас

В Солун арестуваха българин, обвинен в тежко престъпление у нас.  Мъжът е задържан в квартал в Солун по анонимен сигнал. Той се издирва повече от година с европейска заповед за арест, подадена от българските власти. Българинът е на 50 години и е обвинен за сексуално посегателство върху жена-инвалид у нас, която е напълно сляпа. Днес той беше изправен..

публикувано на 06.05.25 в 22:18

Пороен дъжд отново наводни къщи в села на община Бойчиновци

Отново наводнения в села от община Бойчиновци. Лехчево, Кобиляк, Бели брод са засегнати от пороен дъжд.  Продължава почистването на наводнените къщи в Монтанско Пороен дъжд отново наводни къщи и дворове в Лехчево. След като на 26 април пострадаха над 50 семейства, днес 7-8 къщи са с наводнени приземни етажи. Отводняваме с Пожарната, съобщи..

публикувано на 06.05.25 в 22:01

Един мъж е задържан, а друг е приет в болница след сбиване пред заведение в София

Един мъж е задържан, а друг откаран в болница след сбиване пред заведение в столичния Студентски град в София. При инцидента е пострадал млад мъж, който е извадил пистолет, но не е стрелял . Сигналът за сбиването е подаден в 7 РПУ и Столичната дирекция на вътрешните работи. Пристигналите на място полицаи са задържали мъж на 32 години. Той е откаран в..

публикувано на 06.05.25 в 21:39
Външният министър на Оман Бадр ал Бусаиди.

Оман съобщи за сключено споразумение за спиране на огъня между САЩ и хутите в Йемен

Международното летище на Йемен е било "напълно разрушено" при израелските въздушни удари по-рано днес по контролираната от хутите столица Сана, съобщи служител на летището за АФП. Три от общо седемте самолета на Йеменските авиолинии също са били унищожени. Израел нанесе нови удари по Йемен, обяви, че е извадил от строя летището в Сана В същото..

публикувано на 06.05.25 в 21:34
Снимката е илюстративна, архив.

Въздушен удар с балистична ракета в Суми, най-малко 3 са жертвите

Руска атака с балистична ракета струва живота на най-малко 3-ма жители на украинския град Суми, сред загиналите е 6-годишно дете, заяви Държавната служба за извънредни ситуации на Украйна 11 души са ранени, от тях 5 деца, състоянието на част от пострадалите е сериозно, съобщават местните власти. По-рано днес: Украинска атака с дронове затвори..

публикувано на 06.05.25 в 21:25
Новоизбраният германски канцлер Фридрих Мерц, вдясно, и бившият - Олаф Шолц, по време на церемония по предаването в канцлерството в Берлин, 6 май 2025 г.

Германия има ново правителство

Германия има ново правителство под ръководството на канцлера Фридрих Мерц, след като президентът Франк-Валтер Щайнмайер назначи 17-те министри на страната в края на драматичен ден в Берлин, предаде ДПА. Шест гласа не достигнаха на Мерц да стане канцлер на Германия Щайнмайер връчи удостоверенията за назначаване на всеки от министрите в двореца..

публикувано на 06.05.25 в 21:14
Кюстендилци се гордеят, че храмът

Десетки посетители в средновековния храм "Св. Георги" в Кюстендил

Десетки посетиха средновековния храм "Св. Георги" в Кюстендил за Гергьовден, сред тях и много гости на града.  Храмът, който е строен през 11 век, е паметник на културата и е от най-посещаваните обекти в Югозападния район през цялата година. На Гергьовден посетители палят свещ и разглеждат уникалните стенописи в църквата.  Жена, която живее..

публикувано на 06.05.25 в 20:49