Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Не роптаем срещу уволненията, борим се за защита на качеството във висшето образование"

Уволнени университетски преподаватели създадоха сдружение за академична етика

"Коментирайки нарушения и неакадемични практики, ние се сблъскахме със силата на ректорския химикал"

| Репортаж
Доц. Лазаров, проф. Захариев и доц. Михов
Снимка: Здравка Маслянкова

Университетски преподаватели, които са дисциплинарно уволнени от Великотърновския университет, Стопанската академия в Свищов и Тракийския университет в Стара Загора, създадоха сдружение за академична етика и реформи във висшето образование. Те не търсят лично възмездие, а настояват за законодателни промени и търсят срещи със Съвета на ректорите, министъра на образованието, парламентарната комисия по образование и с председателите на парламентарните групи, както и със синдикатите във висшето образование. 

Финансистът проф. Андрей Захариев от Стопанската академия, историкът доц. Милен Михов от Великотърновския университет и ветеринарят доц. Лазарин Лазаров, доскоро декан в Тракийския университет в Стара Загора, са уволнени дисциплинарно от ректорите на своите университети за уронване на престижа на работодателя и делата, които водят, са на различна съдебна фаза. При доц. Михов предстои този месец Върховният касационен съд да се произнесе за третото му уволнение от ВТУ. Проф. Захариев е завел през декември дело в Районния съд в Свищов, а при доц. Лазаров делото е висящо в Районния съд в Стара Загора. Тримата учредиха в края на миналата седмица пред музея "Възраждане и Учредително събрание", където е приета Търновската конституция, сдружение, което си поставя за цел защита на академичната етика и автономност.

"Искам да подчертая, че нашето сдружение има за защита и за висша ценност академичната автономия. Ние разбираме обаче академичната автономия като самоуправление на академичните общности въз основа на академичната свобода, защото не може да има автономно управление, ако няма свобода на личността в рамките на закона на отделните общности в университетите", посочи доц. Милен Михов.

Сдружението настоява при уволненията на хабилитираните университетски преподаватели да се иска санкция и от етичната комисия към просветния министър, а за останалите да се търси мнението на настоятелството на съответния университет, за да няма еднолични ректорски решения, поясни проф. Андрей Захариев, който по време на лекции със студенти в началото на ноември миналата година получава публично заповедта си за дисциплинарно уволнение, защото с медийни интервюта е защитил четирима млади учени, преместени от една в друга катедра на Стопанската академия в Свищов:

"Заставайки с авторитета си, с професионализма си, с академичните си достижения, коментирайки в публичното пространство възможни нарушения, неакадемични практики, ние се сблъскахме със силата на ректорския химикал, който по реда на Кодекса на труда, ни уволнява дисциплинарно. Биваме уволнени, защото сме се противопоставили на осветляването на неакадемични практики срещу академичната автономия, която в някои случаи става вече цензура. Не може зад автономията като едно смокиново листо да се крият нередности".

Доцент Лазарин Лазаров, доскорошен декан на Ветеринарно-медицинския факултет в Тракийския университет в Стара Загора, е подал сигнал за плагиатство срещу ректора на учебното заведение. Той е изпратен до министъра на образованието и науката и до Комисията по академична етика към него. Лазаров се противопоставя и да подпише дипломи за висше образование на гръцки студенти, които в последната година на обучението си по ветеринарна медицина се местят от друг университет в Тракийския, за да получат европейски призната диплома. Не роптаем срещу уволненията ни, борим се за защита на качеството във висшето образование, коментира доц. Лазаров, посочвайки какво се случва във факултетите и катедрите след такива уволнения на хабилитирани преподаватели:

"За нашата съдба няма да акцентираме, ние сме си предприели стъпките за тържествуване на справедливостта. Но с едно такова уволнение се нанасят щети на много категории хора. В катедрите, откъдето ние излизаме, остават в осакатен състав с години, не обявяват конкурси, защото знаят, че ще се върнем. Колегите не контактуват с нас, защото се страхуват от подслушвания на телефони, от уволнения. Ние ръководим много проекти. Лично аз имам два национални проекта, които останаха без ръководител. Реално една такава стъпка в кариерата на всеки човек блокира развитието му за години наред".

Такива уволнения се отразяват и върху докторантите, с които са работили преподавателите, защото се налага те да сменят научните си ръководители, за да приключат навреме докторантурите си.

Сдружението на уволнените университетски преподаватели не приема предложението на партия "Меч" за промени в Закона за висшето образование да се увеличи пенсионната възраст на университетските преподаватели от 65 на 70, защото това спира развитието на младите учени и вносителите не са представили финансови аргументи, коментира председателят на новоучреденото сдружение "Академична етика и реформи в образованието" доц. Милен Михов:

"Много тревожно е, че с вдигането на тази пенсионна възраст създаваме предпоставки за затваряне на системата за младите учени и преподаватели. Няма финансова обосновка от вносителите. Елементарно е да направим извода, че с вдигане на пенсионната възраст ще се натоварят бюджетите на университетите не само за заплати, но и за допълнителните възнаграждения за научна степен и най-вече за прослужено време".

Сдружението ще търси срещи с държавните институции, работодателските организации и синдикатите във висшето образование.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Крум Зарков

Крум Зарков: Битката за дневния ред в България предопределя следващите управленски конфигурации

Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР  Крум Зарков, вече бивш секретар по правните въпроси на президента Румен Радев, както и бивш министър на правосъдието. Секретарят по правните въпроси на президента напуска поста си заради референдума за еврото "Ако основният дневен..

публикувано на 17.05.25 в 14:18

Руслан Трад: Иран няма да се откаже от ядрената си програма

Иран няма да се откаже от ядрената си програма.   Такава прогноза направи пред БНР Руслан Трад,  анализатор от Атлантическия съвет във Вашингтон, след като Доналд Тръмп започна втория етап от близкоизточната си обиколка. "Програмата е важна за оцеляването на режима в Техеран. Не смятам, че страната ще се откаже и от оръжейната. Това е вид щит,..

публикувано на 17.05.25 в 13:15
Ирина Манушева

Ирина Манушева: Няма ръст на отсъствията по семейни причини дори с един учебен ден!

Какъв е броят на извинените отсъствия на учениците година след като позволените дни отсъствия от клас по семейни причини по настояване на родителите бяха увеличени от 10 на 15 годишно? Отговор на този въпрос по Закона за достъпа до обществена информация потърси и получи от Министерството на образованието и науката Ирина Манушева. Тя е майка..

публикувано на 16.05.25 в 10:20
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: България е жертва на огромна комуникационна война

България е жертва на огромна комуникационна война! С тази констатация започна коментара си пред БНР комуникационният експерт Любомир Аламанов. "Спешно е необходима национална стратегия за комуникационна сигурност. Самите комуникационни инструменти станаха толкова добри, че не може със стандартни средства да се противопоставяме на това, което се..

публикувано на 14.05.25 в 13:09

Александър Шопов: Ако не ни чуят - ефективна стачка!

" Ако нямаме покана и разговор, в който да има разумни предложения от страна на институциите, на работниците няма да им остане друг изход, освен да преминат към ефективна стачка ".  Това заяви пред БНР Александър Шопов - председател на Федерацията на транспортните синдикати в КНСБ.  София под блокада - осъмна без градски транспорт Към..

публикувано на 14.05.25 в 07:13

София под блокада - осъмна без градски транспорт

Снимки: Евелина Стоянова

публикувано на 14.05.25 в 06:23

"Грийнпийс" и учени: България да ратифицира договора за океаните

"Грийнпийс" излезе с призив за опазване на Световния океан. Каузата бе подкрепена от български учени и природозащитници . Отворено писмо с настояване България да ратифицира международния договор за океаните , който ще осигури възможност за защита на водите извън национални граници, бе изпратено до премиера, министъра на околната среда и..

публикувано на 13.05.25 в 12:19