Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Докладът за второ четене на промените в Изборния кодекс може да е готов през март

Снимка: БТА
Чуй новината! Чуй новината:

Промените в Изборния кодекс могат бъдат гласувани в пленарната зала чак през март, тъй като преди това парламентарните групи ще формират работна група, която да помогне по обединяването на петте внесени законопроекта и изготвянето на доклада на правната комисия за второто четене в пленарната зала.

Това стана ясно по време на кръгла маса на тема: "Изборните правила на поправителен: възможните промени и техният ефект", организирана от Института за развитие на публичната среда.

На 14 февруари изтича срокът за предложения между първо и второ четене. След това председателката на правната комисия Анна Александрова ще предложи формиране на работна група, която да помогне с обединяването на петте законопроекта и изготвянето на доклада.

"На 14 Февруари изтича срокът за предложения между първо и втора четене и след обсъждане с Коалиционния съвет смятам, че е редно да направим работна група, която да поработи и да изчисти текстовете и да видим колко предложения са постъпили, защото според мен ще бъдат доста. Работата върви, срокът е 14 февруари, след което ако направим работна група, се надявам в едномесечен срок да можем да сме готови с доклада на второ четене. Една работна група "отхвърля" много работа и законопроектът ще бъде много добре подготвен, за да влезе в комисия на второ четене", отбеляза Анна Александрова от ГЕРБ.

Председателят на Народното събрание Наталия Киселова подчерта, че има нужда от политически диалог:

"Дискусията поставя началото на дебат, тъй като приетите на първо гласуване законопроекти са противоречиви в някои от своите разпоредби. Поради тази причина дискусията започва и предстои. След като изтече срокът за предложения между първо и второ гласуване, дискусията да се прехвърли в Народното събрание, за да се търси най-доброто, за да се предотврати съмнението и да се повиши доверието в изборния процес, както и да се види дали проблемите са в Изборния кодекс или те са извън него".

Лена Бориславова от ПП-ДБ посочи, че тяхната парламентарна група ще настоява за въвеждане на машини, които да броят бюлетините.

"Нещата, които се приеха, са взаимно изключващи се в голямата си част на всяко едно от предложенията. Така че със сигурност трябва да има формиране на обща воля около това как занапред да гласуваме - дали ще има преброителни центрове или ще има изцяло връщане на машините или ще има нов вид машини, които ние предлагаме  - т. нар. "броячки", които да помогнат да няма инвалидизиране на бюлетините. Ако вземем за сравнение само предните избори, заради недействителни гласове в някои области на страната, в някои населени места недействителните бюлетини бяха първа политическа сила, тоест най-много брой подадени по този начин гласове бяха неотчетени или заради човешки грешки или умишлено действие на самите хора, които попълват така бюлетините. Но аз по-скоро мисля, че е първата причина".

"Възраждане" са скептични, че предложенията в ИК няма да бъдат приети. Петър Петров заяви:

"След това очаквам управляващото мнозинство да почне да "тупка" внасянето на доклада в комисия на второ гласуване, да измисли някаква работна група с оглед да "опраска" повече от тези предложения, защото друго е на дневен ред при тях в момента. Процедурните правила за избор на членове на ВСС, на инспектората и на Конституционния съд - те ще имат приоритет и в Комисията по конституционни и правни въпроси. Кога ще бъде разгледан Изборният кодекс и дали той ще остане в сегашното състояние, тепърва предстои да разберем. Моите опасения са, че идеята и преговорите между тези коалиционни партньори е, че тези предложения, които са внесени, които целят по-голяма прозрачност и справедливост и честност на вота, да бъдат да не бъдат приемани, най-общо казано".


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Испания нареди на Airbnb да премахне повече от 65 000 обяви за имоти под наем

Испанското министерство за защита на потребителите нареди на платформата Airbnb да премахне повече от 65 000 обяви за ваканционни имоти под наем. Според националните власти, те нарушават разпоредбите за рекламиране на този тип туристическо настаняване. Обявите за жилища за краткосрочно наемане не включват лиценза или регистрационния номер на..

публикувано на 19.05.25 в 10:40
Владимир Митев

Владимир Митев: Румъния има икономически проблеми и е нужен мир на политическата класа, за да ги решава

Проевропейският Никушор Дан спечели битката за президент на Румъния с почти 54% от гласовете, а за Джордже Симион са гласували около 46% и не бях изненадат за обрата на втория тур на президентския вот, коментира в интервю пред БНР Владимир Митев от "Мост - трансгранични разговори" и журналист в българската секция на Радио България...

публикувано на 19.05.25 в 10:33

Панорама на средното образование в Монтана

В този час в Монтана започва Панорама на средното образование по инициатива на Регионалното управление на образованието и Обединения детски комплекс "Ние, врабчетата". Целта на Панорамата на средното образование е завършващите седми клас ученици и техните родители да се срещнат с представители на  професионалните гимназии и средните училища..

публикувано на 19.05.25 в 10:32

БАН: Смъртността в България остава най-висока в Европа

Смъртността в България остава най-висока в Европа, информират от Институтът за изследване на населението и човека - Българската академия на науките (ИИНЧ - БАН).  Общият среден коефициент в Европа е 10,8% за 2023 г., а у нас е 15,7 на сто. През 2024 г. общият коефициент на смъртност в нашата страна бележи лек спад до 15,6% спрямо предходната..

публикувано на 19.05.25 в 10:28
Мария Русинова

Д-р Мария Русинова: В последните години се увеличават дарителките на кърма

19 май е Световен ден за дарителство на майчина кърма . От 11 часа Банката за майчина кърма ще отбележи деня с инициативата "Всяко дарение разказва история" . " Стараем се да популяризираме както кърменето, така и даряването на кърма . Колкото повече майки кърмят, толкова повече биха имали излишно количество кърма, с което да подпомогнат..

публикувано на 19.05.25 в 10:14

Публикуван за обществено обсъждане е проектът за новия размер на социалната пенсия за старост

Проектът на постановление за определяне на новия размер на социалната пенсия за старост, считано от 1 юли, е публикуван за обществено обсъждане. Индексацията ще е 8,6 процента, колкото и на трудовите пенсии от същата дата. Така нарастването ще е с малко над 26 лева от сегашните 307 лева и 7 стотинки на 333 лева и 48 стотинки, средствата са..

публикувано на 19.05.25 в 10:13
БПЦ подкрепи гражданско шествие за въвеждането на учебен предмет, свързан с добродетели и религия. 17 май 2025 г.

Костадин Пампов: Един час за добродетели и религия няма да попречи

Ако е вярно, че моите афоризми предизвикват размисъл сред читателите и ги правят по-добри, значи съм постигнал голяма цел. Това сподели в интервю за БНР писателят и учител Костадин Пампов  след представянето на книгата си с афоризми "Което трябва, но не повече". Родом от Пазарджик и философ по образование, той преподава в системата на..

публикувано на 19.05.25 в 10:04