Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Таня Гатева: Нека всички дойдат да подкрепят женския баскетбол

Таня Гатева
Снимка: https://bgbasket.com/

Селекционерът на женския национален отбор на България Таня Гатева призова феновете за подкрепа в предстоящите два мача от квалификациите за Евробаскет 2025. На 6 февруари тимът ни ще е домакин на Словения в Ботевград, а на 9 февруари отново там приема и Унгария, като и двете срещи са с начален час 19:00. Баскетболистките ни започнаха днес подготовка, а пред basketball.bg Гатева сподели в какво състояние е отборът, както и очакванията си за двубоите.

„Отново сме в изключително настроение. Момичетата са страшно мотивирани да дадат най-доброто от себе си, да покажем един добър баскетбол и да се опитаме и в двата мача да се борим за победа. Нашата цел е в следващата квалификация задължително класиране на Европейско първенство. Сега сформираме отбора, както виждате, има нови момичета. Искам да дам шанс на абсолютно всички. Вече от тях зависи коя ще попадне в отбора, какво ще покаже и как се труди, след като си тръгне оттук. Много държа на характера и на отношенията, защото ние нямаме голям талант и трябва да направим всичко с много труд“, заяви Гатева.

В състава за този прозорец има някои промени спрямо мачовете, които тимът ни изигра през ноември, като селекционерът мотивира и решението си: „Както казах – искам да дам шанс на всички момичета. Държа си на думата и ще го направя. Христина Тютюнджиева миналия път не попадна в състава, защото нямаше клубен отбор, а няма как състезател без такъв да бъде в националния. Илияна Георгиева и Катрин Стоичкова заслужават да им се даде шанс и очакванията ми към тях са големи. Трудолюбиви са, искат, играят навън и показват все по-добри резултати, физически също са по-добре. Надявам се с времето и още по-добре да се случват нещата. На всяка една ѝ трябва време, за да вдигне нивото. Другата нова е Силвия Миленова – едно изключително талантливо дете, на което искам да дам шанс да дойде и да види към какво трябва да се стреми и за какво трябва да се бори, както и да чуе от първо лице от съотборничките си как го правят и какво правят, за да има реална представа как да се развие като голям играч. Очаквам да направи едно добро Европейско с 18-годишните. Има нужда от самочувствие и искам да ѝ го дам.“

Гатева коментира и състоянието на баскетболистките в началото на лагера: „Имаме леки здравословни проблеми, но още от вчера сме започнали с възстановяването и смятам, че до мача няма да имаме проблем. Момичетата са готови да стиснат и зъби. Аз силно вярвам в тях и знам, че ще го направят, но като цяло се надявам да отшумят всички неща до четвъртък.“

Тя сподели и мнението си за съперниците на България в предстоящите мачове – Словения и Унгария. „Много подредени и добри отбори, с много добри състезателки, но това е нашето време и шанс да видим къде сме. Не се притеснявам. Това трябва да ни е целта – да играем със силни отбори, за да видим какво е нашето състояние и да можем да работим върху това. Вярвам, че можем да победим и в двата мача. Излизаме с тази нагласа, не мога да обещая нищо, но знам, че момичетата ще хвърлят душата и сърцето си на терена и също така ще бъдем много добре тактически подготвени“, уверена е Гатева.

След като дебютира за националния отбор през ноември, Кайла Хилсман предстои да изиграе и първи мачове пред българска публика. „С Кайла досега се чувахме само по телефона, днес се присъедини към отбора. Всичко е наред с нея, няма търпение и тя да се включи. Здрава е, отново идва с голямо желание и се надявам да направи още два силни мача“, сподели националният селекционер.

Гатева обясни и защо през този прозорец тимът ни ще играе домакинските си мачове в Ботевград и отправи апел към привържениците.

„Просто наистина така го почувствах този път, затова го направих, без друга умисъл. Бяхме на лагер тук лятото и обстановката е добра, както беше и в Самоков, където играхме преди това. Много се надявам да създадем една страхотна атмосфера в залата, всички да дойдат да подкрепят женския баскетбол и заедно да се борим за победата, защото ще е много трудно. Имаме нужда от феновете. Много се надявам да дойдат и деца от школите, които да видят какво значи женски баскетболен мач на високо ниво“, завърши треньорът.

Входът за организирани баскетболни школи за мачовете ще бъде свободен, както и за организирани ученици от Община Ботевград и деца до 12 години.


По публикацията работи: Кръстина Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Левски: Все още има ограничена бройка билети

Футболният Левски обяви, че разпределените билети за онлайн продажба за предстоящото домакинство срещу израелския Апоел Беер Шева от квалификациите за турнира Лига Европа са изчерпани. "Левскари, разпределените билети за онлайн продажба са изчерпани, но все още има ограничена бройка билети разпределени за физическа продажба на касата пред..

публикувано на 05.07.25 в 14:31

Стотици изпратиха Диого Жота и Андре Силва

Носейки червен венец с номера на фланелката му, съотборниците на Диого Жота от Ливърпул се присъединиха към роднини и жители на малкия португалски град Гондомар днес за погребението на футболната звезда, която загина заедно с брат си Андре Силва в автомобилна катастрофа в четвъртък. Капитанът на мърсисайдци Върджил ван Дайк, вратарят..

публикувано на 05.07.25 в 14:27
Никола Цолов

Сблъсък в началото остави Никола Цолов на последното място в спринта във Формула 3

Българският пилот Никола Цолов от отбора на Кампос Рейсинг завърши на последното, 29-о място в спринтовото състезание във Великобритания - седми кръг за сезона във Формула 3. Още в самото начало българинът беше ударен от италианеца Брандо Бадоер от Према Рейсинг и впоследствие се завъртя, след което се смъкна до 29-ата позиция. Бадоер приключи..

публикувано на 05.07.25 в 12:27

Бранимир Христов и Преслав Симеонов донесоха първи медал за България на европейското по кану-каяк за младежи

Бранимир Христов и Преслав Симеонов спечелиха бронзов медал на 1000 метра двуместен каяк при младежите до 23 години на Европейското първенство по кану-каяк за юноши и девойки, младежи и девойки до 23 години в Питещ (Румъния). Това е първи медал за България от шампионата на румънска земя. Симеонов и Христов изминаха дистанцията за 3:18.195 минути. Те..

публикувано на 05.07.25 в 11:27

Кристиян Георгиев и Давид Кивел не стигнаха до медалите на европейското по кану-каяк за младежи

Кристиян Георгиев и Давид Кивел не успяха да стигнат до медалите в третия ден на Европейското първенство по кану-каяк за юноши и девойки, младежи и девойки до 23 години в Питещ (Румъния). Георгиев остана последен, девети във финала на 1000 метра едноместен каяк при юношите с време 3:46.279 минути, на 8.124 секунди от победителя. На същата дистанция,..

публикувано на 05.07.25 в 09:54
Арина Сабаленка

Сабаленка отстрани Радукану и се класира за четвъртия кръг на "Уимбълдън"

Лидерката в ранглистата на WTA Арина Сабаленка вече е в четвъртия кръг на женската схема на турнира "Уимбълдън", след като попари надеждите на домакините, елиминирайки Ема Радукану със 7:6 (6), 6:4. При затворен покрив под смрачаващото се небе, настоящата шампионка на US Open Сабаленка победи шампионката от същия турнир, но от 2021-а година Радукану в..

публикувано на 05.07.25 в 06:45
Челси

Челси стигна до полуфиналното каре след успех срещу Палмейрас

Челси намери място сред полуфиналистите на Световното клубно първенство по футбол. Англичаните стигнаха до нелек, но заслужен успех с 2:1 срещу бразилския Палмейрас.  Коул Палмър даде преднина на английския гранд в 16-ата минута, но в началото на второто полувреме младата звезда на Палмейрас Естевао вкара зрелищно попадение във вратата на бъдещия си..

публикувано на 05.07.25 в 06:19