Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Миглена Дикова: Студентите в Гент в специалност "Славистика" не се плашат от българския език

4
Д-р Миглена Дикова
Снимка: Личен архив

Вече повече от 20 години в Университета в Гент, Белгия има едно малко кътче България - това е секцията по български език в катедрата по славистика. Там от 11 години д-р Миглена Дикова преподава и нещо повече - предава любовта си към българския език на своите студенти. 

"Българският език се преподава в рамката на образованието по славистика, като българският език е втори език. Той е изборен език, а първият задължителен език е руският. След това студентите имат избор. Могат да изберат български, словенски или сръбски, хърватски, босненски. Обикновено студентите се разпределят равномерно между нашите три балкански езика. Моето наблюдение е, че интересът към славистиката за съжаление намалява. Това е една обща тенденция в момента, европейска, може би и световна. По принцип интересът към изучаването на езици, към хуманитаристиката, намалява в момента. Различни фактори допринасят за това. И да не забравяме също, че съвременните технологии доста добре помагат с преводи, използване на чужди езици, което е прекрасно, но може би образованието по езици трябва да се пренагласи към новите условия", казва Миглена Дикова.

Каква е мотивацията на младите хора да учат български език? И студенти от какви националности проявяват интерес към нашия език?

"Студентите по славистика са фламандци от фламандската част на Белгия, университетът е в Гент. По някога има и френскоговорящи студенти. Това е основната група студенти. Разбира се, към специалността проявяват интерес и студенти, които са второ поколение, най - вече с един от родителите българин - майка българка или баща от България. Но главната група са белгийци, белгийски студенти, което е много ценно и интересно в случая. А мотивацията им понякога е лична. Те са ходили на екскурзия в България. 

В последно време, защото диаспората - българската, в Гент нарасна, някои от студентите ни имат съседи българи. И това поражда интереса към специалността и към българския език. Става въпрос и за любовни интереси, любовна връзка, което е интересно също. В по-голямата част интересът е професионален. Нашите студенти комбинират интереса към славистика и към български с втора специалност икономическа, финансова, учат и международни отношения. Някои са изцяло хуманитарно ориентирани. Комбинират славистиката с история на изкуството. Част от студентите са чисто насочени към езика. Проявяват интерес към превод", посочва преподавателката по български език.

Д-р Миглена Дикова

Знаем, че българският език е много сложен за чужденците. Дали в преподавателската практика на Миглена Дикова има случаи на студенти, които са започнали и след това са се отказали да учат български език, защото им е много труден?

"Засега такъв случай няма, някой да се е отказал заради трудността на българския език. Нашите студенти са много сериозни хора. Когато са избрали да учат славистика, те малко или много вече имат представа за сложността на специалността, която са избрали. Те започват да учат руски един семестър преди избора си на втори славянски език, така че трудно се плашат от сложността на българския език. Но българският език определено е труден. Един от най-трудните елементи за студентите са глаголите, нашата система на времената и окончанията на българските глаголи, и членуването", допълва г-жа Дикова.

Интересно е как чуждестранните студенти възприемат българската литература? И кои български автори познават - съвременните или класическите?

"Във втори и трети курс започваме да четем и литературни текстове. Четем български съвременни автори - Георги Господинов, който те вече добре познават от преводите му на нидерландски, автори като Алек Попов, който вече е класика, Теодора Димова, Амелия Личева, Аксиния Михайлова, Ина Иванова и др. Въобще поезията за тях е много интересно нещо. Разгадаването на смисъла на поезията на един чужд език е голямо предизвикателство и определено доставя удоволствие на нашите студенти. Четем и текстове от класическата литература - Иван Вазов, Йовков, Елин Пелин, но там сложността на възприемане е много голяма, защото езикът е по-стар, с архаични думи. И също контекстът има нужда от допълнително обяснение", разказва още за БНР Миглена Дикова.

За да популяризират славистиката, от скоро, преподавателите от Университета в Гент организират открити уроци за учениците от гимназиален етап. Канят ги в университета, заедно с техните преподаватели, за да се потопят в академичната среда и да усетят на живо магията на езика.


Още по темата слушайте в интервюто на Даниела Големинова с д-р Миглена Дикова за "Нощен Хоризонт".


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Пожар гори в Алдомировското блато

Пожар гори в Алдомировското блато. Това съобщиха от пожарната за БНР. Сигналът е подаден около 19.46. На място е изпратен един екип на пожарната. При пристигането на място е установено, че горят сухи треви, храсти и папур в блатото. За момента няма опасност за съседни обекти. Няма данни за пострадали .

публикувано на 16.04.25 в 21:57

Васил Терзиев откри изложба посветена на 100-годишнината от атентата в храма "Света Неделя"

Кметът на Столичната община Васил Терзиев откри изложбата "Отломки от един следобед", посветена на 100-годишнината от атентата в храма "Света Неделя". Тя е разположена на площад "Света Неделя". "Насилието не ражда нищо добро", подчерта кметът Терзиев. "В едно общество трябва да има други механизми, по които да се стига до някакъв път напред...

публикувано на 16.04.25 в 21:51
Доц. д-р Боряна Здравкова-директор на Педагогическия колеж в Плевен 

Педагогическият колеж стартира процедура за преобразуване във филиал на ВТУ

Педагогическият колеж стартира процедура за преобразуването на учебното заведение във филиал на Великотърновския университет “Св. св. Кирил и Методий“. Целта е да се предоставят възможности на младите хора в Северозападния регион да разширят своето образование. Доц. Боряна Здравкова, директор на Педагогическия колеж, съобщи новината по време..

публикувано на 16.04.25 в 21:39

Жена загина при тежка катастрофа край Пловдив, дете е в болница

Жена загина при тежка катастрофа тази вечер на околовръстния път на Пловдив, между разклоните за селата Първенец и Златитрап. Детето, което е пътувало с нея е откарано в болница. Катастрофата е станала около 19 часа. По предварителна информация леката кола, управлявана от жената е навлязла в лентата за насрещно движение и се е блъснала в..

публикувано на 16.04.25 в 21:26

Местят Дом за стари хора от село Фатово в Смолян

До месец юни 2026 г. Домът за стари хора в село Фатово и неговите потребители трябва да бъдат преместени в Смолян. Това се налага във връзка с Наредбата за качество на социалните и интегрираните здравно-социални услуги, според която потребителите трябва да имат достъп до здравна, социална, културна, образователна инфраструктура. Вече текат и..

публикувано на 16.04.25 в 21:02

Италия приветства предложението за затягане на ограниченията върху имиграцията в ЕС

Италия приветства днешното предложение на Европейската комисия за затягане на ограниченията върху имиграцията в Евросъюза. Брюксел определи Косово, Тунис, Египет и още четири страни като "безопасни държави по произход", където кандидатите за убежище могат да бъдат връщани по ускорени процедури. "Списъкът на сигурни държави по произход е..

публикувано на 16.04.25 в 20:34
Георги Георгиев в съдебната зала.

Парична гаранция от 25 000 лв. за Георги Георгиев, обвиняем по делото "Дебора"

Районният съд в Пловдив пусна под парична гаранция от 25 000 лв. Георги Георгиев, обвиняем по делото "Дебора". Решението на магистратите може да бъде обжалвано пред Окръжен съд - Пловдив. Искането за промяна на мярката  "задържане под стража" на Георгиев, която е в сила от близо две години, бе отправено от защитниците му. Те обаче ще обжалват новото..

публикувано на 16.04.25 в 20:18