Вече повече от 20 години в Университета в Гент, Белгия има едно малко кътче България - това е секцията по български език в катедрата по славистика. Там от 11 години д-р Миглена Дикова преподава и нещо повече - предава любовта си към българския език на своите студенти.
"Българският език се преподава в рамката на образованието по славистика, като българският език е втори език. Той е изборен език, а първият задължителен език е руският. След това студентите имат избор. Могат да изберат български, словенски или сръбски, хърватски, босненски. Обикновено студентите се разпределят равномерно между нашите три балкански езика. Моето наблюдение е, че интересът към славистиката за съжаление намалява. Това е една обща тенденция в момента, европейска, може би и световна. По принцип интересът към изучаването на езици, към хуманитаристиката, намалява в момента. Различни фактори допринасят за това. И да не забравяме също, че съвременните технологии доста добре помагат с преводи, използване на чужди езици, което е прекрасно, но може би образованието по езици трябва да се пренагласи към новите условия", казва Миглена Дикова.
Каква е мотивацията на младите хора да учат български език? И студенти от какви националности проявяват интерес към нашия език?
"Студентите по славистика са фламандци от фламандската част на Белгия, университетът е в Гент. По някога има и френскоговорящи студенти. Това е основната група студенти. Разбира се, към специалността проявяват интерес и студенти, които са второ поколение, най - вече с един от родителите българин - майка българка или баща от България. Но главната група са белгийци, белгийски студенти, което е много ценно и интересно в случая. А мотивацията им понякога е лична. Те са ходили на екскурзия в България.
В последно време, защото диаспората - българската, в Гент нарасна, някои от студентите ни имат съседи българи. И това поражда интереса към специалността и към българския език. Става въпрос и за любовни интереси, любовна връзка, което е интересно също. В по-голямата част интересът е професионален. Нашите студенти комбинират интереса към славистика и към български с втора специалност икономическа, финансова, учат и международни отношения. Някои са изцяло хуманитарно ориентирани. Комбинират славистиката с история на изкуството. Част от студентите са чисто насочени към езика. Проявяват интерес към превод", посочва преподавателката по български език.
Знаем, че българският език е много сложен за чужденците. Дали в преподавателската практика на Миглена Дикова има случаи на студенти, които са започнали и след това са се отказали да учат български език, защото им е много труден?
"Засега такъв случай няма, някой да се е отказал заради трудността на българския език. Нашите студенти са много сериозни хора. Когато са избрали да учат славистика, те малко или много вече имат представа за сложността на специалността, която са избрали. Те започват да учат руски един семестър преди избора си на втори славянски език, така че трудно се плашат от сложността на българския език. Но българският език определено е труден. Един от най-трудните елементи за студентите са глаголите, нашата система на времената и окончанията на българските глаголи, и членуването", допълва г-жа Дикова.
Интересно е как чуждестранните студенти възприемат българската литература? И кои български автори познават - съвременните или класическите?
"Във втори и трети курс започваме да четем и литературни текстове. Четем български съвременни автори - Георги Господинов, който те вече добре познават от преводите му на нидерландски, автори като Алек Попов, който вече е класика, Теодора Димова, Амелия Личева, Аксиния Михайлова, Ина Иванова и др. Въобще поезията за тях е много интересно нещо. Разгадаването на смисъла на поезията на един чужд език е голямо предизвикателство и определено доставя удоволствие на нашите студенти. Четем и текстове от класическата литература - Иван Вазов, Йовков, Елин Пелин, но там сложността на възприемане е много голяма, защото езикът е по-стар, с архаични думи. И също контекстът има нужда от допълнително обяснение", разказва още за БНР Миглена Дикова.
За да популяризират славистиката, от скоро, преподавателите от Университета в Гент организират открити уроци за учениците от гимназиален етап. Канят ги в университета, заедно с техните преподаватели, за да се потопят в академичната среда и да усетят на живо магията на езика.
Още по темата слушайте в интервюто на Даниела Големинова с д-р Миглена Дикова за "Нощен Хоризонт".
Президентът Румен Радев призова за освобождаване на съдебната система от политически и олигархични влияния. На форум на тема "Оттук накъде със съдебната власт?" държавният глава предупреди, че ако съдебната система продължи да бъде подложена на нерегламентирани външни влияния, няма как тя да изпълни основната си функция - бързо и справедливо правосъдие...
Столичната полиция провежда специализирана операция в района на Женския пазар. Целта е пресичане на продажба на наркотици и други забранени стоки. До момента няма информация за задържани. Полицейското присъствие в района е засилено.
България е далеч, много е далеч от Санторини и за нас не е сеизмичен източник, прекалено далече е. Не е дълбок източник, какъвто е Вранча. Тук става дума за дълбочина на 10 км и трусовете имат локално влияние. Дълбоките от типа Вранча, Хималаите, около Япония и Чили, те могат да причинят явления в широк диапазон. В Санторини са плитки..
96 работещи без сключен трудов договор е установила Инспекцията по труда в Кюстендил. Санкцията според Кодекса на труда е от 1500 до 15 000 лева. 20 са съставените акта за забавено изплащане на трудовите възнаграждения във фирми и дружества. При направени 1261 проверки в региона инспекцията е установила 2064 нарушения, от които 1075..
Във Великотърновска област грипната епидемия се удължава до 11 февруари, включително. Заболяемостта от грип и остри респираторни заболявания е по-висока от нивата, когато бяха обявени противоепидемичните мерки, показват данните на Регионалната здравна инспекция. Най-засегнати са децата до 4-годишна възраст, при които регистрираната..
Около 60 от филмите, които ще бъдат показани в рамките на тазгодишното издание на "София Филм Фест", ще са български. Това съобщи директорът на фестивала Стефан Китанов. Прожектирането на толкова много родна продукция се случва за първи път в рамките на фестивала. "Триумф" на Кристина Грозева и Петър Вълчанов - българското заглавие в..
Ляво-центристко управление, което има ляво-центристка парламентарна опозиция . Така определи политическата обстановка в страната в интервю пред БНР д-р Петър Москов, лидер на партия КОД, част от коалиция "Синя България", и министър на здравеопазването от Реформаторския блок във второто правителство на Бойко Борисов (2014 - 2017 г.). Той подчерта,..
Ролята на тези управляващи не е да изправят държавата на крака, първата им грижа е да се наместят те! Това мнение изказа пред БНР политологът Слави..
Държавата има проблем с прозрачността, вече сме във втората четвърт на XXI век, и в администрацията, като Министерството на финансите нямаме дори..
Правителството тръгва с прилично ниво на доверие . Очакваната перспектива е за повече от година управление. Може би президентските избори са..