Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Веселин Герев: Променят се параграфи в закона, без да се отчита реалността с психичноболните

| Интервю
Снимка: стопкадър: bTV

При наличие на пациент с обществено опасни действия няма клиника, която да откаже да го настани. Прокуратурата да се задейства по най-бързия начин, да издаде постановление за настаняване на лечение. Топката е в прокуратурата, заяви психиатърът д-р Веселин Герев в интервю пред БНР.

Той коментира случая с момичето, което прободе с нож трима души тази сутрин в София, а други, нападнати от нея, се разминаха с леки наранявания. 

"Не бих казал, че има голям проблем с местата. Нима в Нови Искър няма места, нима в Клиниката по съдебна психиатрия няма места? Ако трябва, в затвора в Ловеч, там има клиника по психиатрия, така или иначе ще пролежава там", препоръча психиатърът.

Според него случаят е комплициран и от ситуацията, и от самото законодателство: 

"Променят се параграфи и членове, без да се отчита реалността. В рамките на 3 дни има зловещи случаи. По принцип всеки ден се случват такива проблеми, не завършват фатално и не им се дава гласност. С вербална агресия и когато навреме се вземат мерки, не се стига до фатален край и случаят остава така, никой не се интересува от него", коментира д-р Веселин Герев. 

В случаите, когато психичноболният отказва да си пие лекарствата, психиатърът обясни: 

"При тежко психично разстройство, ако откаже да си пие лекарството, влошаване на състоянието настъпва в рамките на 2–3 седмици. Ако близките не могат да го накарат, трябва веднага са се обърнат към полиция, прокуратура и болницата, където е лекуван. Това влошаване с изкривени възприятия, агресивно поведение, параноидна идея води до агресия както към хора от близкия кръг, така и към хора от разширения кръг – случайни хора". 

Д-р Герев посочи проблема - "обществото не е предвидило как да се защитава, а това са тежки и опасни действия".

Друг проблем според него е закриването на диспансерите, превърнати в търговски дружества и функциониращи като такива, както и загубената връзка и контрол над хора с тежки психични заболявания.

"Когато имаше диспансери, ставаше лесно и това се изпълняваше от здравна служба, сестрата минаваше патронаж. Диспансерният метод е въведен във Франция през 50-те години и продължава да функционира. И когато не приемате лекарства, влошите се или не отидете да си ги вземете, тогава самият център идва при вас. И бързо се установява какво е положението. Имам пациенти, които се лекуват така във френски терапевтични центрове. Тук връзката е прекъсната, защото преди години диспансерите ги направихме търговски дружества", обясни психиатърът. 

Той коментира и премахването на чл. 36 от Закона за здравето, според който хора с тежки психоразстройства подлежат на принудително лечение.

"И се въведе едно мнимо правило да се спазват техните човешки права и достойнства. Но когато е в психоза, той е невменяем и за правото, и в медицинския смисъл. И вие ще спазвате правата му, а той по медицински показания няма граждански права. Тогава се намесва дежурен прокурор, съдия и да вземе решение на базата на медицинска експертиза дали да се лекува, или не. А това отнема време. Една родилка се беше заключила в стая с бебето си и чакахме дежурния прокурор 3 седмици да реши дали тя да се лекува", разказа психиатърът. 

И допълни:

"Когато им зачитаме правата, не обърнахме внимание на основен факт, че близките им трябва да носят споделена отговорност с тях. Не може детето ти да е агресивно, не си пие 2 седмици лекарствата, а ти да си спокоен и да чакаш, да видиш какво ще се случи, защото в тази ситуация първо жертва можеш да станеш ти". 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ключовите антикорупциони органи в Украйна са участвали в изготвянето на предложения от Зеленски закон

Националното антикорупционно бюро на Украйна обяви, че предложения от президента Володимир Зеленски нов закон за борба срещу корупцията възстановява всички процедурни правомощия и гарантира независимостта на бюрото, както и на Специалната антикорупционна прокуратура. Киев ще получи по-малко пари при четвъртия транш по Механизма за Украйна И..

публикувано на 24.07.25 в 21:20

ЕС и Молдова със споразумение за разширяване на обхвата на Зоната за свободна търговия

ЕС и Молдова постигнаха споразумение за разширяване на обхвата на Зоната за всеобхватна и задълбочена свободна търговия, в което се предвижда съществена либерализация на двустранния аграрен обмен. От страна на Съюза ще бъдат увеличени квотите за безмитен износ от Молдова на сливи, трапезно грозде, ябълки и череши. В същото време вносът на..

публикувано на 24.07.25 в 20:28

Почина легендата на кеча Хълк Хоган

Легендата на кеча Хълк Хоган е починал на 71-годишна възраст, съобщават медиите зад Океана, цитирани от БГНЕС. Хоган, роден под името Тери Джийн Болеа, е бил намерен мъртъв в дома си в Клиъруотър, Флорида тази сутрин. Според TMZ, екипите на първа помощ са се отзовали на място, след като са получили обаждане за "сърдечен удар". Парамедици и полицейски..

публикувано на 24.07.25 в 20:05

НС премахна възможността за физическо връчване на арбитражно решение

Парламентът прокара на второ четене законодателни изменения, пряко свързани с борбата срещу имотната мафия и злоупотребата с фиктивни арбитражни решения. Депутатите премахнаха възможността за физическо връчване на арбитражно решение и предвидиха създаване на регистър на арбитражите в България към министерството на правосъдието.  Промените в..

публикувано на 24.07.25 в 19:12

Окончателно: В съдебно заседание може да се участва и чрез видеоконференция

Депутатите въведоха окончателно възможността да може да се участва в съдебно заседание чрез видеоконференция. С приети на второ четене промени в Административнопроцесуалния кодекс се разширява дигитализацията на административното производство. Правосъдният министър Георги Георгиев подчерта, че важна стъпка в усилията за ускоряване на бавното..

публикувано на 24.07.25 в 19:00

Фон дер Лайен: ЕС ще трябва да ограничи вноса на китайски стоки, ако няма реципрочност в търговията

Европейският съюз ще трябва да ограничи вноса на китайски стоки, ако Пекин не предприеме реални стъпки към повече реципрочност в търговията. Това заяви председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен на срещата си днес в Пекин с президента на Китай Си Цзинпин. Търговският дефицит на Евросъюза с Китай през миналата година достигна..

публикувано на 24.07.25 в 18:06

Студентите искат гарантиран 20% таван на ръста на таксите за приетите платено обучение

Студентите, които тази сутрин излязоха на протест пред парламента срещу високите такси за платено обучение определиха като "компромисен вариант" окончателното решение на парламента за тяхното намаление с 40%.  На първия си протест пред Ректората на Софийския университет на 9 юли те настояха за по-голямо намаление - в размер на 50%...

публикувано на 24.07.25 в 18:03