Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Пепеляшка" от киносезон 2024/2025 на "Ковънт Гардън"

Снимка: ROH


2025 г. започна с прожекции на балета “Пепеляшка“ от Прокофиев – приказният спектакъл, на който публиката в Лондон се е наслаждавала в театъра от 3-и декември до 16-и януари. Традиционно тогава се играе “Лешникотрошачката“, но този сезон продукцията почива и можеше да се гледа само на запис в киносезона, а по време на коледно-новогодишните празници в Кралския балет и опера “Ковънт Гардън“ се играеше “Пепеляшка“.

Гледали сме тази великолепна продукция в киносезон 2022/2023 г. 
С удоволствие се пренесох отново три часа в един свят на вълшебство, изящество и красота, както и на искрящо остроумие. Същевременно моментите преди началото на спектакъла и в антрактите, в които специален телевизионен екип ни отвежда зад кулисите и в процеса на създаването на продукцията, не развалят магията, а напротив – добавят информация и удоволствието от усещането, че сякаш и ние сме там – в “Ковънт Гардън“, че следим сезона така, както следим сезона на Националния ни балет, и опознаваме утвърдените и изгряващите звезди на Кралския балет така, както познаваме балетните артисти на нашата трупа.  

“Пепеляшка“ на Прокофиев по вълшебната приказка на Шарл Перо е първият голям балетен спектакъл в три действия, поставен от основателя на Кралския балет сър Фредерик Аштън специално за легендарната прима балерина Марго Фонтейн. Премиерата е на 23-и декември 1948 г. През сезон 2022/2023 г. се честваше 75-годишнината на тази знакова постановка. След 10-годишно отсъствие от репертоара, тогава продукцията беше грижливо възстановена. В главната роля гледахме прекрасната Марианела Нунес, а нейният принц беше премиер солистът Вадим Мунтагиров. Често съм отбелязвала как балерините на Кралския балет сякаш летят по сцената, а в интервютата “зад кулисите“ преди 2 г. Вадим Мунтагиров сподели колко характерно е това за творческия почерк на хореографа Фредерик Аштън, как се постига и какво предизвикателство е за мъжа партньор да го направи така, че да изглежда естествено и с лекота, докато едва си поема дъх. В новия солистичен състав ролята на принца изпълнява Уилям Брейсуел, който впечатлява с красивата си осанка, прецизна техника и партньорски качества.

Най-ярко запомнящи се, може би защото с тях започва приказката, са гротескно нарисуваните с майсторски хореографски език образи на двете доведени сестри на Пепеляшка. Ролите се изпълняват от мъже балетисти, но това не е част от съвременната политкоректност в изкуствата. Подготвяйки премиерата преди повече  от 75 г., сам хореографът Фредерик Аштън скача в едната от двете роли. Този сезон в едното от интервютата в антрактите имахме възможността да се срещнем с двамата балетисти, пресъздаващи двете лоши сестри. Те са суетни, вманиачени по модата, едната по-дребна и по-хубава, другата – по-едра и по-завистлива, но и двете глуповати, грубовати и невероятно смешни. Хореографията в урока им по танц е направо гениална! Хем са пресъздадени тромави и непохватни, хем това е постигнато с шеметно бързи стъпки и движения. Удоволствие е да се гледа пак и е невероятно, че балетен спектакъл може отново и отново да предизвиква искрен смях до сълзи!

В ролята на Пепеляшка много изящна беше японската балерина Фуми Канеко, която преди две години изпълняваше ролята на Феята. А като споменах Феята, не мога отново да не изразя възхищението си към прекрасната работа на художника на сценографията Том Пай, носителката на “Оскар“ за костюми Александра Бърн, дизайнера на осветлението Дейвид Фин, видео дизайнера Фин Рос и илюзиониста Крис Фишър! Нарисувайте във въображението си приказката за Пепеляшка! Те са успели да постигнат най-красивите ви фантазии на театралната сцена!

Чуйте в звуковия файл още едно зрителско впечатление. Традиционно разговарям със съседите си на реда в кино салона. Най-често те са мои връстници. Този път от дясната ми страна седнаха двама младежи. Тъкмо, когато се обръщах към тях, чух момичето да коментира, че преди прожекцията е било скептично, но сега е във възторг

Следващите прожекции от киносезона на Кралския балет и опера в Лондон “Ковънт Гардън“ ще бъдат на 19-и февруари вечерта в кината Арена в София, Пловдив и Смолян  и на 23-и февруари от 16 ч. в София, Пловдив, Плевен и Кърджали. Ще гледаме операта “Хофманови разкази“ от Офенбах – постановка на Дамяно Микелето, със знаменития перуански тенор Хуан Диего Флорес в ролята на Хофман и световноизвестния албански сопран Ермонела Яхо в ролята на Антония.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започва седми сезон на "Литературните маршрути"

Започва седмият сезон на "Литературните маршрути" .  Фондация "Прочети София" организира събитието, което през тази година включва 12 нови градски литературни тура. Авторите им са поети, писатели, философи, журналисти, литературни историци.  Тази вечер ще се проведе първото събитие – "Европа в българската литература".  Многоликата..

публикувано на 09.05.25 в 15:56

Деветата на Бетовен с грандиозно изпълнение в Шумен и София

Два празника - Денят на Европа, 9 май, и Денят на светите братя Кирил и Методий, 11 май, ще бъдат отбелязани внушително с музика в Шумен и София - с изпълнение на Симфония №9 от Лудвиг ван Бетовен. В петък на сцената в Арена Шумен и в неделя в столичния Национален дворец на културата от 19 ч. ще застанат два оркестъра и 10 хорови състава от..

публикувано на 08.05.25 в 20:50
Маргарита Калчева

Пролетен полъх в концерта на Радиооркестъра на 9 май

„Пролетен полъх“ е наречен концертът на Симфоничния оркестър на БНР в зала "България" на 9 май от 19 часа.  Главният диригент Константин Илиевски е избрал отново нелек репертоар, който да покаже големите технически и звукови възможности на състава – симфоничната поема „Веселите шеги на Тил Ойленшпигел“ от Рихард Щраус, "Пролетно тайнство" от Игор..

публикувано на 08.05.25 в 20:18
Хор на софийските момчета

Великденски концерт на Хора на софийските момчета на 11 май

На 11 май от 18.00 часа в православния храм "Св. Параскева" ще се състои традиционният Великденски концерт на Хора на софийските момчета. Водещ концерта ще е ставрофорен иконом д-р Кирил Попов, а солист ще бъде сопраното Таня Лазарова. " На 11 май Българската православна църква почита светите равноапостоли и просветители Кирил и Методий ...

публикувано на 08.05.25 в 09:55

Люлякови музикални вечери в Ловеч

В Ловеч тази вечер се откриват традиционните Люлякови музикални вечери. Люляковите музикални вечери водят началото си още от 1905 г., преминават през различни форми, прекъснати са в началото на 90-години на миналия век и са възстановени през 2014 г., поясни секретарят на ловчанското читалище "Наука 1870 г." Пепа Стаменова: "Люляците са..

публикувано на 08.05.25 в 07:43

"Надпяване" – фолклорна класация, май 2025

"Надпяване" е класация за народна музика, чиято цел е всеки месец да представя произведения в различни стилове, подредени в няколко категории, състезаващи се в рамките на една календарна година. Форматът обхваща авторски произведения, нова, етно, традиционна музика, която се доближава до вкусовете на аудитория от различни възрасти, с различни..

публикувано на 07.05.25 в 11:06

Отвъд красивия образ: Фотографията като изразяване на емоция

За да открие вдъхновение, човек трябва да спре, да се огледа и да се заслуша – в този век на непрекъснато висене в социалните мрежи сякаш все по-рядко чуваме собствения си глас . Така смята потомственият фотограф Емануил Трейман. По думите му, вдъхновение може да е всичко . Вече 15 години чрез различни инициативи Трейман работи върху..

публикувано на 07.05.25 в 06:58