Премиерът Росен Желязков поиска по-строг контрол върху трафика по пътищата и санкции за нарушителите.
Той призова ресорните министри и подчинените им агенции да засилят контрола както по пътищата и граничните пунктове, така и при движението на стоки, след като от началото на годината страната ни е част от Шенген и по суша.
"И това да не са спорадични акции, да не са акции, които създават усещането за свръхпрекомерна намеса на държавата, а това да са такива, които са свързани с превенция и са свързани със здравето и живота на хората", заяви той.
Над 1100 са катастрофите с камиони, отнели живота на 30 души само за половин година, посочи Росен Желязков, и поиска по-строг контрол от "Пътната полиция" по магистралите.
"Абсолютен контрол за движение по аварийната лента. Г-н Митов, санкциите за тези нарушения да бъдат максимални. Аварийната лента не е скоростна лента. Верижните движения в най-лява лента, изпреварването на тежките автомобили, всичко онова, което предпоставя повишен риск", допълни премиерът.
Вътрешният министър Даниел Митов съобщи, че МВР планира проверки в областите със засилен трафик на товарни автомобили.
"Както и засилени проверки за употреба на алкохол и наркотични вещества от водачи на товарни автомобили", посочи министърът.
До седмица Желязков очаква предложения от регионалното министерство за работата на Държавната автомобилна инспекция.
"Работа на ДАИ 24/7. Тежкият трафик не се движи само в светлата час на денонощието, в това число и контрол върху всички нерегламентирани превози на пътници", коментира той.
Премиерът поиска и мерки за повишаване събираемостта на тол таксите.
"Не размерът е важен, а включените в системата лица, които подлежат на тол облагане, в това число и винетния механизъм, особено при входа в страната и ползването на пътната инфраструктура за транзит и особено нощем", заключи Росен Желязков.
Към контрола ще се включи и Агенцията по безопасност на храните.

Спад на катастрофите и на ранените в пътно-транспортни произшествия отчетоха от Пътната полиция в Кърджали. Това става на фона на все повечето автомобили, чийто брой в региона вече е 73 000. По всички показатели статистиката е с отрицателен знак спрямо миналата година, каза главен инспектор Николай Дачев, началник на Сектор "Пътна полиция":..
От вчера е в ход националната кампания "Спри и виж детето", чиято цел е да насочи вниманието към детското здраве и безопасността на децата на пътя. Инициативата, която ще продължи до края на януари, е на Фондация "Деца на борда" и е подкрепена от частна медицинска лаборатория и от Центъра за градска мобилност в София. За често срещаните..
Валидираха пощенска марка, посветена на 100 години Държавна опера Стара Загора. Официалната церемония се състоя в културната институция. Директорът на Старозагорската опера Владимир Бошнаков съобщи, че датата за валидирането на пощенската марка не е избрана случайно - 55-ото издание на Фестивала на оперното и балетното изкуство...
Кипър вече е с коледно-новогодишното празнично настроение. От днес до 6 януари, в продължение на месец и половина, осем "Коледни села" посрещат гости от страната и чужбина. Програмата "Коледни села", която започва днес за пета поредна година, включва осем живописни и популярни сред туристите села, с типична кипърска атмосфера. Сред тях са известните със..
Екипи на Община Разлог, пожарната служба и органи на МВР са били изпратени на терен във връзка с проливния дъжд и излизането на река Язо от коритото ѝ късно снощи, съобщиха от пресцентъра на общината, цитиран от БТА. На територията на града има три критични точки; те са били обезпечени с екипи на място, които следят водните нива и са предприели действия..
На официална церемония в Литературен клуб "Перото" бяха връчени годишните награди на Европейската комисия за иновативно преподаване, под мотото "Образование с визия за бъдещето". Европейските награди за иновативно преподаване се присъждат от Европейската комисия на учители и училища за техните проекти по програма “Еразъм+”.През тази година са..
Член на борда на директорите на Би Би Си подаде оставка и посочи като причина "проблеми с управлението" на върха на корпорацията. В писмо, с което подава оставката си, Шумит Банерджи също така отбелязва, че "не е бил консултиран" относно събитията, довели до напускането на генералния директор Тим Дейви и директора на новините на корпорацията..
Групата за мониторинг на демокрацията, върховенството на закона и основните права към Европейския парламент проведе вчера закрито заседание за..
Някои държави имат 75 поправки в Конституцията, ние имаме 75 погазвания на Конституцията. Това заяви пред БНР проф. Александър Маринов, социолог,..
Обявените за днес протести срещу разширението на синята и зелената зона за платено паркиране в София и увеличаването на цените няма да промени решението..