Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Думите винаги са ми били нужни, за да намеря себе си"

Мирела Иванова в любовно обяснение към поезията

4
Мирела Иванова
Снимка: Пламена Бачийска

"Когато се отдалечим от любовта, само тогава можем да я осъзнаем и пресътворим, винаги има една дистанция, когато не си много далеч, но не си и близо...За да видиш преживяното в цялата му сложност, във всичките смисли на любовта, а любовта е тази, която ни дава най-много уроци.

Но само когато сме се отдалечили от нея, преди да я забравим и преди да сме я допреживели, поне в поезията е така, сподели за "Нощен Хоризонт" известната поетеса Мирела Иванова.

"Моето обяснение в любов към поезията е постоянно, аз дължа всичко на поезията, но стиховете ми са и опит да се види тази трагическа магия на любовта, защото тя е само един миг, едни неназовим миг.

Поезията изискава да се издигнеш на пръсти, да стоиш във високото пространство под сводовете на духа, а не просто всекидневно..., казва още поетесата.

"Любовите ни" е поетичната антология на Мирела Иванова, поет, писател, публицист, драматург и преводач от немски.

Иванова е избрана за поредна година за "Най-четен автор на поезия за 2024 год." от читателите на Столична библиотека.

Мирела Иванова

Мирела Иванова е родена на 11 май 1962 година в София. Започва да печата стихове в списание "Родна реч" още като ученичка в Немската гимназия. Първата й стихосбирка "Каменни криле" излиза през 1985 година.

Авторка е на девет поетични книги. Издава два сборника с разкази и два тома с публицистични текстове. 

Носител е на национални и международни награди за поезия: Наградата за модерна поезия от Източна и Югоизточна Европа, Националната награда „Христо Г. Данов“, Наградата за литература на София, наградите за поезия „Николай Кънчев“ и „Перото“ за „СЕДЕМ. Стихотворения (с) биографии“, Голямата награда „Орфей“ за изключителен принос в поезията.

В края на 2022 година е номинирана за престижната награда „Европейски поет на свободата“ в град Гданск, Полша.

Участник е в редица престижни европейски литературни форуми като "Европа пише", "Поезията в града", "Донумента", "Фрагиле". През 2008 година получава от Баварското министерство на културата едногодишна писателска стипендия в Международния творчески дом "Вила Конкордия" в Бамберг.

Стиховете и разказите на Мирела Иванова са превеждани и публикувани на множество езици, включени са в редица представителни антологии на българската и европейската поезия и проза. Има две издадени поетични книги в Германия: „Самотна игра“ и „Сдобряване със студа“ в превод на Норберт Рандов и Габи Тиман. „Седем. Стихотворения с биографии“ излиза в Полша, преведена от Магдалена Питлак.

Мирела Иванова работи повече от петнайсет години в къща-музей "Иван Вазов" в София. От 2016 година е драматург в Народния театър “Иван Вазов“, на чиито камерни сцени с успех се играят пиесите й "О, ти, която и да си…" и "Бележките под линия".


Още по темата слушайте в инервюто на Пламена Бачийска с 


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Светослав Драганов: Атанас Киряков е документирал историята съвсем честно и прилежно

В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е  организирала  специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..

публикувано на 15.07.25 в 13:30
Дейвид Коренсует в ролята на Супермен

Новият "Супермен" - блокбастър със сърце

Супермен е емблематична фигура за комиксовия жанр. Роденият на унищожената планета Криптон мета човек, претърпя не една или две трансформации по пътя към киносалоните.  В най-новата адаптация с него се заема един от новите ръководители на ДС студиос – Джеймс Гън. Той пое режисьорският пост, изглежда, с желанието да припомни успехите на..

публикувано на 14.07.25 в 22:05

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Гост: журналистът Ивайло Спасов – главен редактор на списание “Български артист“ и част от екипа на продуцентската компания на българската оперна дива Соня Йончева. Представяме новия брой на..

обновено на 14.07.25 в 17:41
Георги Джагаров

СБП връчва наградата "Георги Джагаров"

Съюзът на българските писатели (СБП) връчва за 21-ви път наградата "Георги Джагаров", предаде БТА. Събитието ще се проведе в клуб "Парнас" на СБП днес, когато се навършват 100 години от рождението на един от знаковите поети на България за XX век, посочват от СБП. По думите им, чрез ежегодната национална награда за патриотична поезия,..

публикувано на 14.07.25 в 10:39

Сладостите на камерното музициране в нов албум за виолончело и пиано

Първият съвместен албум на двама много изявени артисти - френския виолончелист Ромен Гариу и пианистката Даниела Дикова - съдържа обичани и малко познати миниатюри. Изпълнителите са го нарекли  Macarons , напомняйки за френските малки десерти - различни на вкус, но всички те - примамливи. Компактдискът беше представен с концерт в рамките на..

публикувано на 13.07.25 в 19:27
Петър Щабеков

Спомен за Петър Щабеков

В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" разказваме за един легендарен пианист - акомпанятор, ерудит и музикален публицист от 20-ото столетие - Петър Щабеков. На 6 юли се навършиха 110 години от рождението му. Той е сред пианистите-корепетитори в Софийската опера, от които певците се учат на тънкости във вокалното..

публикувано на 13.07.25 в 17:18

"Надпяване" – фолклорна класация, юли 2025

"Надпяване" е класация за народна музика, чиято цел е всеки месец да представя произведения в различни стилове, подредения в няколко категории, състезаващи се в рамките на една календарна година. Форматът обхваща авторски произведения, нова, етно, традиционна музика, която се доближава до вкусовете на аудитория от различни възрасти, с различни..

публикувано на 13.07.25 в 12:43