Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

АЕЦ "Козлодуй" като място за развитие на изкуствен интелект и центрове за данни

Жечо Станков
Снимка: БТА

АЕЦ "Козлодуй" може да е най-подходящото място за развитие на изкуствен интелект и центрове за данни. Това заяви енергийният министър Жечо Станков. Темата стана актуална заради обявените намерения в САЩ центровете за данни да се захранват от ядрена енергия.

Според Жечо Станков предложението ще бъде актуално, защото ще се спази принципът да се произвежда електроенергия там, където е необходима:

"АЕЦ "Козлодуй" и областта около него е най- подходящото място за развитие на изкуствения интелект и за центрове за данни. От гледна точка на сигурност на доставките и цялостна сигурност. По тази причина ще започнем роудшоу към фирмите, за да може центърът за данни да бъдат изградени на българска територия".

Министърът припомни, че към двата хиляди мегавата на съществуващите ще има още два - по план също по 2000 мегавата. Към момента няма много данни как министерството ще търси инвеститори в дейта центрове. При положение, че точно преди пет години "Майкрософт" избра Гърция, а не България за центъра си за данни.

"Майкрософт" иска дори да използва енергия от новата технология за ядрен синтез. А плановете на милиардера Илон Мъск включват дейта център, който ще консумира енергия равна на само един блоковете ни АЕЦ "Козлодуй".

По света късата статистика показва, че IT компаниите са планирали използването на най- малко 60 малки модулни реактора,предимно в Индия и САЩ. Но Любо Минчев е един от основателите на IT компанията "Телелинк"  обяснява, че Европа не трябва да тръгва по пътя на използването на изкопаемите горива за центровете за данни, а после да се стигне до модулните реактори:

"Не смятам, че малките модулни реактори ще бъдат допуснати близо до градовете ни, до центровете ни за данни. Прогнозата е обаче, че потреблението на ток от центровете за данни ще достигне 10% от енергията в света. Тази прогноза може да се промени след като излезе моделът „ДийпСийк“. Но ще има нарастващо търсене на капацитет. Затова въпросите за икономическата изгода от изграждането на решения по-близо до предприятията идва на дневен ред. И ние ще се опитаме да създадем едно такова решение за център за данни в нашата страна, което да се придържа към всички норми на декарбонизацията до 2030 г.".

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Николай Георгиев, началник на Общинския инспекторат - Плевен

Общинският инспекторат в Плевен установи нарушения при проверки на летните градини към питейни заведения

Общинският инспекторат в Плевен установи нарушения при проверки на летните градини към питейни заведения. В половината от случаите е надхвърлена разрешената площ и собствениците могат да бъдат глобени. Проверки са направени по пешеходната зона - ул. "Васил Левски“, на площадите "Възраждане“ и "Свободата“, каза Николай Георгиев – началник..

публикувано на 28.04.25 в 16:19
Хората напускат станция на метрото след прекъсването на тока, Мадрид, Испания, 28 април 2025 г.

Още не е ясна причината за масовото спиране на тока на Иберийския полуостров

В Испания и Португалия продължава хаосът, предизвикан от мащабни спирания на тока на целия полуостров. В столиците Мадрид и Лисабон автомобилното движение е затруднено заради спрените светофари. Спряно е движението на метрото и в двата града, като пътници са блокирани във влакове по линиите между станциите.  Би Би Си съобщава за дълги опашки от..

публикувано на 28.04.25 в 16:10
Доц. Ангел Джонев

Възстановен е научният институт "Западни покрайнини"

Възстановен е научният институт "Западни покрайнини", учреден през 1932 г., но прекъснал дейността си при така нар. "народна власт", каза за БНР избраният за председател историк от Кюстендил доц. д-р Ангел Джонев. Институтът е официално регистриран в Софийския градски съд, ще има офис в столицата и екип, който ще координира дейността му...

публикувано на 28.04.25 в 15:51

Детското отделение на Ловешката болница е затворено до 7 май

Детското отделение на Многопрофилната болница в Ловеч е затворено до 7 май заради авария и течове на парната инсталация и необходим неотложен ремонт. Заради заболяване на началника на отделението временно не работи и неонатологията. Проблемът с детското отделение, което беше основно обновено преди година, е от 18 април, поясни..

публикувано на 28.04.25 в 15:44

ЕК: Русия отчаяно търси всякаква възможна помощ

"Приветстваме коментарите на президента Тръмп в частта им, че атаките срещу Украйна са неприемливи", заяви завеждащата пресслужбата на Комисията Паула Пиньо. Тя каза това в отговор на въпрос за думите на американския държавен глава след разговора му с украинския президент Володимир Зеленски на изпращането на папа Франциск миналата седмица...

публикувано на 28.04.25 в 15:38

В МНС обвиниха Израел, че нарушава международните закони

С обвинения към Израел, че нарушава международните закони, като не допуска хуманитарна помощ в Газа, започнаха изслушвания по темата в Международния наказателен съд. "Израел разрушава жизнените основи на Палестина", заяви палестинският представител Аммар Хиджази пред съда. Отчетено беше спирането на достъпа на хуманитарна помощ към..

публикувано на 28.04.25 в 15:03

Испания, Португалия и част от Франция останаха без ток

Прекъсването засегна милиони хора в Испания в градове като Мадрид и Барселона, докато и португалски жители също съобщиха, че електрозахранването им е било прекъснато. E-Redes, испанска компания за мониторинг на електропреносната мрежа, заяви, че работи по поетапно възстановяване на връзката. "Това е по-широк европейски..

публикувано на 28.04.25 в 14:56