Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

До края на седмицата ще станат ясни имената на заместник-министрите на културата

Министър Мариан Бачев е поискал с 0,5% по-висок бюджет за култура за 2025-а

Министърът на културата Мариан Бачев.
Снимка: БТА

До края на седмицата ще станат ясни имената на заместник-министрите на културата, заяви министърът на културата Мариан Бачев.

По думите му според механизма, по който работи новото правителство, Коалиционният съвет може да прави предложения кои да бъдат заместник-министрите, но той също има свободата да не се съгласи с подадените имена и сам да избира своя екип:

"Но трябва да видя кои са ми предложени, за да кажа дали ще имам желание да упражня тази власт", отбеляза Бачев във връзка с предстоящите назначения на зам.-министри.

Министър Мариан Бачев е поискал с 0,5% по-висок бюджет за култура през 2025 г., а на въпроса дали библиотеките, музеите и читалищата ще получат средства на равно с колегите си от сценичните изкуства, Бачев отговори: 

"Правим разчети, не обичам да съм голословен, все пак става въпрос за пари и за цифри. Надявам се всички да бъдат доволни от това, което сме предложили".

Относно информацията за забавянето на организацията на предстоящото домакинство и председателство на България на 47-та сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, Мариан Бачев каза:

"Въпрос на забавяне на цялостната организация и въпрос на това как заедно с останалите колеги от Министерския съвет ще се решат по техните ресори това, което отговорено. Ние много искаме това да се случи, но ще разберем до края на седмицата дали това е възможно".

По публикацията работи: Мария Йорданова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Путин се ръкува с Уиткоф - Москва, 6 август 2025 г.

Съветник на Путин за разговорите с Уиткоф: Ние отправихме някои сигнали и получихме сигнали от Тръмп

Разговорите между руския президент Владимир Путин и специалния американски пратеник Стив Уиткоф, които продължиха около три часа,   са били полезни и конструктивни, заяви след края на срещата външнополитическият съветник в Кремъл Юрий Ушаков, цитиран от  Ройтерс и ТАСС. Спецпратеникът на Тръмп Стив Уиткоф пристигна в Москва Двамата са..

публикувано на 06.08.25 в 16:20

БНБ посочи основните причини за инфлацията

Липсата на достатъчно работна ръка и силното частно потребление са основните причини за инфлацията. Това става ясно от втория брой на "Икономическия преглед" на БНБ за годината. Данните в него са до 9 юли. Годишната инфлация, измерена чрез хармонизирания индекс на потребителските цени -т. е. европейската методология, възлезе на 2.9% през май..

публикувано на 06.08.25 в 16:14
Проф. Николай Овчаров

Откриха на Перперикон "средновековния аналог на HIMARS" - каменни гюлета

Уникални 15-килограмови каменни гюлета за катапулти са открити по време на археологическите разкопки на Перперикон. Те са били използвани във войните между България и Византия от 12-14 век.  Ръководителят на проучването професор Николай Овчаров определи находката като "средновековния аналог на артилерийската система Хаймарс". Освен тях са..

публикувано на 06.08.25 в 16:08
Министерството на земеделието и храните

Първият "Магазин за хората" е планирано да бъде открит през септември в Пловдив

Тричленен съвет на директорите ще управлява държавното дружество "Магазин за хората". Очаква се първият магазин да бъде открит през септември в Пловдив. Все още не е ясно колко общо ще са търговските обекти, в които ще се продават български стоки с ограничена надценка. Кабинетът създаде държавно дружество "Магазин за хората" Като..

публикувано на 06.08.25 в 16:03

Отец Живко: Ще направя всичко по силите си манастирският комплекс във Варадил да работи всеки ден

Християнският празник Преображение Господне събра десетки вярващи в храм "Св. Атанасий" в местността Варадил край Смолян. Манастирът е построен през 1870 г. По установена традиция, на 6 август манастирът чества Преображение Господне, а на 2 май отбелязва храмовия си празник - Летен Атанасов ден. След празничната служба отец Живко..

публикувано на 06.08.25 в 15:14
Палестинци носят хуманитарна помощ в Газа

Жители на Ивицата Газа продължават да загиват при опит да получат хуманитарна помощ

Жители на Ивицата Газа продължават да загиват при опит да получат хуманитарна помощ. ООН предупреди за "катастрофални последици", ако Израел разшири военната операция в палестинския анклав. Двайсет души са загинали при инцидент с камион с помощи, който се преобърнал върху събралата се тълпа,  съобщи службата за гражданска отбрана на ивицата..

публикувано на 06.08.25 в 15:05
Полицаи край мястото, където беше открито тялото в Борисовата градина, в близост до входовете на сектор В на Националния стадион -  6 август 2025 г.

Падане заради интоксикация - вероятната причина за смъртта на мъжа, открит до стадиона в София

Падане заради интоксикация е най-вероятната причина за смъртта на 39-годишния бивш треньор по тенис, чието тяло беше намерено до един от входовете на Националния стадион "Васил Левски". Това съобщи директорът на СДВР главен комисар Любомир Николов.  Откриха тяло на мъж близо до Националния стадион Продължава разследването на смъртта на мъж..

публикувано на 06.08.25 в 15:03