Това мнение изрази пред БНР журналистът Стефан Антонов.
"Нямам въображение да видя как ще може едновременно да се спазят всички обещания да се увеличат разходи за заплати и пенсии, да не се увеличават данъците и в крайна сметка бюджетът да излезе с дефицит в рамките на 3%", посочи той.
Много голямо въображение ще е необходимо на Министерството на финансите, за да скалъпи бюджета, така че да сме под прага от 3% за дефицита, смята и журналистът Таня Петрова. Според нея бюджетът "ще бъде измислен с цената на хитрости в него" и няма да видим рязане на доходи.
"Ще имаме проблем с дефицита на начислена основа за 2024 г., което променя целия разговор и тогава ще има алиби да кажат – ние направихме бюджет под 3%, но 2024-та, когато не сме били на власт, нещата са зле. (…) Там ако сме минали 3% на начислена основа, еврозоната е довиждане", заяви Петрова в предаването "Преди всички".
По счетоводния стандарт, прилаган от ЕК и ЕЦБ, очакванията са измереният дефицит ще бъде над 3% спрямо БВП – спекулира се дали 3,4 или 3,8%, каза Стефан Антонов.
По думите му, може да убедим партньорите ни, че имаме по-нисък бюджетен дефицит, но ако се стигне до този тип убеждаване, това ще означава, че наистина са надделели политически съображения.
Ако не влязат в сила политически съображения и договорки, Антонов не очаква България да покрие критериите за еврозоната и счита, че тя ще се отдалечи като възможна цел най-рано 2028-2029 г. Журналистът изтъкна още, че ще е трудно да искаме две страни от еврозоната да бъдат извадени от сметките за инфлацията и прогнозира, че компромис за България няма да се направи.
Той даде пример с Хърватия, която 4 години е спазвала инфлационния критерий и на финала е започнала да се отклонява, "а ние от 2018-а никога не сме спазвали инфлационния критерий и сега, ако си мислим, че за един месец някой трябва да направи компромис да извади повече от една държава, е малко некоректно".
Антонов открои и риска "да се изложат нашите европейски партньори" – да влезем на 1 януари 2026 "и да се окаже, че хем сме влезли, хем сме със свръхдефицит", който вече догодина няма да може да се скрие.
Случващото се в момента много прилича на подготовка публиката за провал на евентуално членство в еврозоната. Правителството ще поиска конвергентен доклад, за да докаже, че не го прави умишлено, но няма да получим зелена светлина, коментира Таня Петрова.
"Цялото кресчендо около бюджета си го представям точно с това. Тече един по-голям разказ – за създаване на алибита за провал на кандидатурата за членство."
Всички политици, които са допринесли за разклащането на публичните финанси, имат интерес от това. В момента берем плодовете на зле управлявани публични финанси през последните години и критиките към Асен Василев са основателни, допълни тя.
"Това са политически игри, а отдолу седи една изгнила държава."
Според Антонов финансите се управляват лошо в последните 3 и половина – 4 години.
"Ние трябва да се погрижим за България, за публичните финанси. Еврозоната може и без нас. Можем без еврозоната."
Изтеглили сме 27 милиарда нови заеми, откакто сме в чакалнята на еврозоната, подчерта Стефан Антонов.
"Ние се разпищолихме фискално още преди да отидем там и да започнат да ни покриват дефицитите."
Людмила Петкова е доказан експерт. Прие в тежко време да стане министър на финансите. Опита се да ни каже, че нещата не вървят добре миналата есен. Това е жена, която се е отдала на държавната служба, смята Антонов.
"Ако беше бухалка, досега щеше да се е видяло в работата ѝ в НАП и в МФ."
По думите на Петрова е "много глупав ход" назначаването ѝ тихомълком начело на АДФИ.
Като нарече Симеон Дянков "провален финансов министър", Стефан Антонов припомни скандал с вътрешно разследване от 2021 г. на Световната банка за притискани служители с цел изкривяване на данни и коментира евентуалното му назначаване на ключова позиция у нас:
"Симеон Дянков напът, след като е работил за това да се манипулира много престижна международна експертна публикация, служила на глобалната академична и инвестиционна общност, да му се повери независимият Фискален съвет – това е като да връчиш ключовете от сейфа на някой крадец. Това е моята аналогия."
Двете мнения чуйте в звуковия файл.
Самолетът, който кацна аварийно в алпийската част на Пирин през миналия уикенд, все още е на територията на Националния парк. Не е на лице замърсяване на околната среда , увери пред БНР директорът на НП "Пирин" Росен Баненски. Малък частен самолет падна в Пирин Пилотът на падналия самолет в Пирин е с травми на главата, гърдите и..
Има ръст на записванията за почивка в Гърция - поне с 10%. Това заяви пред БНР Анелия Терзиева – управител на туроператорска фирма с дългогодишен опит в организирането на пътувания към Гърция. "Интересът е много голям. Гърция е много конкурентоспособна спрямо цени. Гърците предлагат много по-добри цени и условия ", посочи тя. По..
От полунощ отпадат проверките на границата между България и Румъния. Така страната ни става член на Шенген без допълнителни условия. Това заявиха еврокомисарят по вътрешната сигурност и миграцията Магнус Брунер и вътрешният министър Даниел Митов, които посетиха граничния пункт "Кулата - Промахон". Еврокомисарят по вътрешни работи Магнус..
Може ли държавата да прекали със своите акции по отношение на хосписи и домове за възрастни хора след разкритията в село Ягода и Варна, където стана ясно, че хора са държани в нечовешки условия. Изведени са 8 души от старчески дом без лиценз в София "Домове на ужасите" в Старозагорско: Арестувани са петима болногледачи (СНИМКИ)..
Въвеждането на еврото не изисква преподписване на трудовите договори , поясни в интервю за предаването "Преди всички" заместник-министърът на труда и социалната политика Наталия Ефремова. Ако работодател настоява за това, може да е сигнал за промяна и в други клаузи на договора и следва да се внимава, предупреди Ефремова. Сключените в..
" Това, че всички 17 български евродепутати застанахме заедно зад една позиция, не означава, че ние работим заедно по този казус ". Това заяви пред БНР евродепутатът Ивайло Вълчев относно възникналото напрежение между България и Република Северна Македония около доклада на ЕП за напредъка на нашата съседка по пътя към членството в ЕС. На 8 юли ще..
Делегатите на националната конференция на Германската социалдемократическа партия (ГСДП) ще подложат на обсъждане в заключителния трети ден на форума днес предложение да бъде забранена крайнодясната партия "Алтернатива за Германия" (АзГ), предаде ДПА. "Алтернатива за Германия" оспорва пред съда решението на разузнаването да я класифицира..
Полицаи, служители на горското стопанство и пожарникари от Ловеч проверяват сигнал, подаден снощи малко след 23 ч. на тел. 112., че е забелязан..
Между 35 и 40 хиляди души се очакват за Джулай морнинг в Созопол и околностите на града . Това каза пред БНР кметът на община Созопол Тихомир Янакиев...
Още юни максималните температури в България бяха значително по-високи от климатичните норми. Тенденцията е горещата вълна да продължи . В следващите..