"Веществото" е историята на Елизабет Спаркъл. Водеща на шоу за аеробика, която навършва 50 години… и се оказва твърде възрастна за амбициите на телевизионния си продуцент. Набързо е пенсионирана и от известна личност със звезда на алеята на славата се превръща в безработна жена на средна възраст. Нещо, с което трудно би се примирил човек, свикнал да се гледа по телевизионни екрани, билборди и плакати. След като претърпява зловещ инцидент, до нея достига информация за "веществото" – нелегално средство, чрез което получаваш възможност да създадеш по-млада версия на себе си. Стига да се придържаш към определени правила. Така се появява съвършената Сю – младият вариант на Елизабет, с когото трябва да се редуват – две седмици съществува Елизабет, две седмици съществува Сю. Какво обаче се случва, когато нарушиш правилата?
"Веществото" не е типичен филм за хорър жанра. В него има и някои моменти, които спокойно могат да го класират в полето на черната комедия. Най-правилно е обаче да кажем, че заглавието е „боди хорър“ – зловеща история за това, което сами причиняваме на телата си, докато гоним перфектните пропорции.
А резултатите могат да са наистина ужасяващи. И това може би е най-голямото зло, пред което някои от нас се изправят и в реалността – репликите от рода на "тя е твърде стара" или "той е твърде грозен", за да преследва мечтите си. Трагичността на Елизабет Спаркъл е предадена брилянтно от Деми Мур. Чрез "Веществото" тя демонстрира колко значителен е актьорският ѝ потенциал.
Най-страшните сцени във филма не са свързани с някое изневиделица появило се чудовище. Истинският ужас на "Веществото" виждаме, когато героинята на Деми Мур се подготвя за среща, докато от всички страни я гледа облика на нейното по-съвършено и по-младо "аз".
Актрисата получи Златният глобус за "Най-добра актриса" в главна роля за мюзикъл или комедия и прие това високо отличие много емоционално. Ето какво сподели на награждаването:
"Преди 30 години един продуцент ми каза, че съм актриса от филми за пуканки. Тогава се примирих с факта, че не мога да имам награди като тази. Че ще правя филми, които ще бъдат успешни и ще изкарват много пари. Но талантът ми никога няма да бъде оценен. Приех това и му повярвах. В един момент обаче при мен се появи един магически, дързък, смел, абсолютно ненормален сценарий. Наричаше се "Веществото". Така вселената ми каза - не си приключила с киното“!
Анализаторите сочат Деми Мур за най-вероятната носителка на наградата за "Най-добра актриса в главна женска роля" и на „Оскарите“. Златната статуетка ще ѝ отива и ще бъде напълно заслужена. Ето какво Деми Мур сподели и пред сутрешното предаване на телевизия NBC - „Today”.
„Мисля, че това е уникален начин да се впуснеш в дълбините на един много важен съвременен проблем - колективното възприемане на остаряването и женската стойност в този процес. Тази стойност сякаш намалява с възрастта. Това обаче не е истина, макар и да е прието в някои старомодни идеали. Ролята на Елизабет Спаръкл определено ме извади от зоната на комфорт. Имаше много физически и емоционални предизвикателства. Трябваше да демонстрирам уязвимост. Най-силното послание, поне за мен, в този филм идва от насилието, което сме способни да приложим върху себе си".
Деми Мур е съвършено трагична в ролята си на Елизабет Спаркъл. Трябва обаче да отбележим и другите замесени в тази емоционална въртележка. Режисьор на "Веществото" е французойката Корали Фаржа. По майсторски начин тя успява да структурира един филм, който ни шокира с откровеността си за съвременните възприятия що се отнася до възраст и красота. Нейните идеи са смели, креативни и безпощадни към зрителя.
Именно за това Корали е сред номинациите за Оскар в категорията за "Най-добър режисьор". Филмът ѝ започва на алеята на славата.
И завършва на алеята на славата. Още един от символите за фалшиво съвършенство, което често мислим, че е крайната спирка на човешкото щастие. Аплодисменти заслужава и актрисата, влязла в ролята на по-добрата версия на Елизабет Спаркъл – Сю. 30 годишната Маргарет Куейли идеално предава сексапила и елегантната арогантност на своята героиня, в която светът се влюбва буквално за няколко минути екранно време.
Най-важно послание на "Веществото"? Време е да заживеем в свят, който съди по-малко и малко повече обича себе си. Независимо от възрастта и външния вид.
Още по темата в рубриката ''КиноРадио'' на предаването "Понеделник вечер" по "Хоризонт".
"Това ми е първата номинация. Бях изненадана от наградата "Икар", обясни пред БНР актрисата Биляна Георгиева. Тя получи Награда за поддържаща женска роля в спектакъла "XXL". Георгиева разказа в предаването "Хоризонт за вас", че утвърждаването в театралните среди при нея не се е получило лесно. "Нещата започнаха да потеглят трудно и..
Преди 20 години, на големия християнски празник Благовещение отваря врати музеят на ул. "Якубица" – последният дом на композитора Панчо Владигеров. В своето завещание от 29 октомври 1976 година, той изразява желанието си мястото да бъде превърнато в музей, където да се съхраняват неговите творби, лични вещи и целият му архив. Изпълнението на волята на..
На 24 март, при възторжен прием от страна на публиката и музикалната критика, се състоя най-новата премиера във Виенската Щатсопер – "Йоланта" от Пьотр Илич Чайковски. Автор на либретото на тази последна творба на композитора е неговият брат Модест Чайковски, а съдържанието е по пиесата "Дъщерята на крал Рене" от датския поет Хайнрих Херц...
Всяка пролет, вече 14 години, в София се събират любители на пианото, които искат да се изявят на сцена, въпреки че не са избрали музиката за своя професия. Конкурсът Vivapiano, организиран по инициатива на пианистката и клавирен педагог проф. Даниела Дикова, им дава шанс, а състезанието постепенно се превръща в среща на съмишленици. 14-ото издание..
Още преди пет години младата цигуларка Зорница Иларионова спечели наградата за активна творческа дейност в националната анкета "Музикант на годината 2019" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Заедно с това беше наградена и в дуо с пианистката Мартина Табакова като "Ансамбъл на годината 2019". Активната творческа дейност на Зорница Иларионова..
На литературния пазар вече може да намерите книгата "Изгревът в деня на жътвата" – предистория на поредицата за "Игрите на глада" с автор Сюзан Колинс. Антиутопията, която се развива в едно евентуално бъдеще, разделено от политически манипулации и насилие, е сред най-успешните литературни и филмови поредици. В предаването "Понеделник..
Тази вечер е последното събитие от поредицата "Българска музика" на Симфоничния оркестър на БНР с главен диригент Константин Илиевски. В Първо студио на Националното радио ще прозвучат три концерта на композиторката проф. Борислава Танева. Те са в жанра "Кончерто пиколо". Идеята на авторката е да създаде инструментална форма,..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..