Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Димитър Ганчев: Еврорегулациите на ИИ не са тежки, но карат инвеститорите да заобикалят ЕС

| Интервю
Димитър Ганчев
Снимка: Георги Налбантов

Европейските регулации на ИИ не са тежки, но карат инвеститорите да ни заобикалят и да отиват на места, където ги няма.

Това каза пред БНР предприемачът Димитър Ганчев, част от "Интернет общество - България", и уточни:

"Даже да не са притеснителни в момента, примерно - трябва да разкривате, че дадено съдържание е създадено с изкуствен интелект, но се притеснява индустрията, че ще станат по-строги".

По думите на Димитър Ганчев няма как да се случи ИИ, освен за военни цели, "защото там са големите пари, там могат да се вложат милиарди, без да се търси търговска възвръщаемост":

"Регулациите обаче бяха насочени точно в посока да спрат развитието на, нека го наречем, застрашаващ ИИ. Тръмп отмени на Байдън доброволното споразумение да не се развива такъв тип изкуствен интелект. "Гугъл" обявиха, че започват да разработват военен такъв. И Европа няма друг избор, освен да се откаже от идеята си напълно да забранява едно или друго. Ще трябва да се включи в тази надпревара някак си".

ИИ не е нещо сложно, сложното е обучаването му, тъй като изисква много ресурс, подчерта предприемачът:

"Ценността в ИИ не е толкова алгоритъмът, който го прави, или сървърите, на които работи, а е знанието, с което той е обучен. А това знание не е собственост на една или друга компания, или държава, това е нашето познание, то е обща собственост. Следователно ние трябва да имаме достъп до резултата от него, тъй като ИИ по същество е една статистика, той не измисля, поне засега, той интерпретира познание, което човечеството вече е натрупало през хилядолетията. Резултатът от обработката му принадлежи на човечеството, а не принадлежи на този, който е успял да го алгоритмизира".  

"Информационните технологии, телекомуникациите и ИИ са колосален потребител на енергия, съпоставим с металургията. Дейта центровете ходят там, където енергията е устойчива и евтина. Европа не е това място. Тя има голям проблем с това", коментира той.

Интервюто на Георги Налбантов с Димитър Ганчев в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът на Франция Еманюел Макрон

Франция ще признае палестинска държава

Франция ще признае палестинска държава на сесията на Общото събрание на ООН през септември, обяви френският президент Еманюел Макрон. Решението му предизвика острата реакция на Израел.  В публикацията в социалната мрежа Екс, в която съобщава намерението на Париж, Макрон публикува и писмо до палестинския лидер Махмуд Абас, в което го потвърждава...

публикувано на 25.07.25 в 02:26
Специалният пратеник на Белия дом Стив Уиткоф

САЩ прекратиха преговорите за Газа в Доха и изтеглиха екипа си

Съединените щати прекъснаха преговорите за постигане на примирие в Ивицата Газа и изтеглиха екипа си от катарската столица Доха. Причината е последният отговор на Хамас, който според специалния представител на Вашингтон Стив Уиткоф "показва липсата на желание" за напредък. Уиткоф подчерта, че сега американската страна ще обмисли алтернативни варианти..

публикувано на 25.07.25 в 02:22

Ключовите антикорупциони органи в Украйна са участвали в изготвянето на предложения от Зеленски закон

Националното антикорупционно бюро на Украйна обяви, че предложения от президента Володимир Зеленски нов закон за борба срещу корупцията възстановява всички процедурни правомощия и гарантира независимостта на бюрото, както и на Специалната антикорупционна прокуратура. Киев ще получи по-малко пари при четвъртия транш по Механизма за Украйна И..

публикувано на 24.07.25 в 21:20

ЕС и Молдова със споразумение за разширяване на обхвата на Зоната за свободна търговия

ЕС и Молдова постигнаха споразумение за разширяване на обхвата на Зоната за всеобхватна и задълбочена свободна търговия, в което се предвижда съществена либерализация на двустранния аграрен обмен. От страна на Съюза ще бъдат увеличени квотите за безмитен износ от Молдова на сливи, трапезно грозде, ябълки и череши. В същото време вносът на..

публикувано на 24.07.25 в 20:28

Почина легендата на кеча Хълк Хоган

Легендата на кеча Хълк Хоган е починал на 71-годишна възраст, съобщават медиите зад Океана, цитирани от БГНЕС. Хоган, роден под името Тери Джийн Болеа, е бил намерен мъртъв в дома си в Клиъруотър, Флорида тази сутрин. Според TMZ, екипите на първа помощ са се отзовали на място, след като са получили обаждане за "сърдечен удар". Парамедици и полицейски..

публикувано на 24.07.25 в 20:05

НС премахна възможността за физическо връчване на арбитражно решение

Парламентът прокара на второ четене законодателни изменения, пряко свързани с борбата срещу имотната мафия и злоупотребата с фиктивни арбитражни решения. Депутатите премахнаха възможността за физическо връчване на арбитражно решение и предвидиха създаване на регистър на арбитражите в България към министерството на правосъдието.  Промените в..

публикувано на 24.07.25 в 19:12

Окончателно: В съдебно заседание може да се участва и чрез видеоконференция

Депутатите въведоха окончателно възможността да може да се участва в съдебно заседание чрез видеоконференция. С приети на второ четене промени в Административнопроцесуалния кодекс се разширява дигитализацията на административното производство. Правосъдният министър Георги Георгиев подчерта, че важна стъпка в усилията за ускоряване на бавното..

публикувано на 24.07.25 в 19:00