Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Годишната инфлация през януари е 3,7%

Снимка: БГНЕС

Месечната инфлация през януари е 2%, а годишната инфлация е 3,7%, според предварителните данни на НСИ.

Това е най-високата инфлация на годишна база от януари 2024 г., докато повишението ѝ на месечна база е най-солидното от април 2022 г. насам.

Най-голям ръст на цените има при отоплението и комуналните услуги.

Хармонизираният индекс - т.е. по европейската методология, важна за изпълнението на критерия за ценова стабилност в еврозоната, месечното увеличение е 1,8 на сто, а на годишна - 3,8%.

По българската методология цените на хляба през януари, от когато действа 20-процентната ДДС ставка, а не нулевата, поскъпването е 15,9 на сто. При ресторантьорските услуги има ръст от 2,2% в цените, като в сектора покачването на ДДС е от 9 до 20 на сто.

При останалите хранителни стоки – поскъпването е основно при различните видове плодове и зеленчуци, кафето, някои сирена и млечни масла, олиото, безалкохолни напитки и бирата. По-високи цени има при цигарите и алкохола. Намаление има при захарта и маргарините.

При нехранителните стоки има сериозен ръст при енергията и бензините, услугите в салоните за красота, куриерските услуги, покупката на различни стоки за дома. Издаването на лични документи е с двуцифрен ръст. Банковите услуги са поскъпнали с 0,3 на сто.

На годишна база изменението на индекса е 3,7 на сто и също като при месечната е доста по-рязко спрямо декември.

Графика на инфлацията


Рязкото ускоряване на инфлацията на годишна база се дължи на по-високите цени на храните и безалкохолните напитки (ръст с 4,4% спрямо година по-рано и след повишение с 2,8% през декември) и на жилищата и комуналните услуги (с 5% след 2,8% месец по-рано).

Цените на годишна база също така се повишават при алкохолни напитки и тютюн (със 7,2% спрямо растеж с 6% през декември), за здравеопазване (с 2,4% спрямо повишение с 1,8% в края на 2024 г.), за отдих и култура (повишение с 5,3% спрямо 3,7%), за ресторанти и хотели (с 9,5% спрямо 7,5%). В същото време има нарастване и на цените при транспорта с 3% спрямо година по-рано след техен спад с 0,6% през декември 2024 г.

При хармонизирания индекс – т.е. европейският метод за изчисляване, който обхваща една и съща група от стоки и услуги, но с различни тегла, изменението е съответно увеличение с 1,8 на сто през януари спрямо декември и 3,8 % съпоставено с януари миналата година.

Растежът на хармонизираната инфлация също е най-солидният от януари 2024 г., а на месечната хармонизирана инфлация - от април 2022 г.

Средногодишната хармонизирана инфлация за периода февруари 2024 - януари 2025 г. спрямо периода февруари 2023 - януари 2024 г. е 2,6%, показват още данните на НСИ.

Графика на хармонизираната инфлация


Едномесечното изпълнение обаче не е показател за ценовия критерий, който се изчислява година назад и се сравнява с останалите държави в Европейския съюз. Именно затова трябва да се изчакат данните на Евростат.

От БНБ излязоха скоро с позиция, че очакват през януари критерият за ценова стабилност да е изпълнен, докато при данните за декември можеше да се приложи правилото за изключение на държави с най-добро представяне. Тогава, ако беше премахната Литва от изчислението, постигахме необходимото ниво на инфлацията. 

По публикацията работи: Ерол Емилов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Професор Мишел Стравшински

Проф. Мишел Стравшински: Много специалисти се връщат в Израел заради засилващия се антисемитизъм

Професор Мишел Стравшински е възпитаник на Масачузетския технологичен институт. Повече от 10 години е работил, а накрая оглавявал изследователския отдел на Банката на Израел. Преподава в Еврейския университет в Йерусалим и Университета в Тел Авив. Публикува статии във водещи списания по целия свят. Сред най-известните му трудове са..

публикувано на 25.07.25 в 12:40

Полицията в Благоевград откри 13-годишно момиче, избягало от дома си

Само в рамките на 15 минути полицията в Благоевград откри 13-годишно момиче, избягало от дома си.  По непотвърдена информация детето направило опит да сложи край на живота си. Сигналът за изчезналото дете е подаден снощи от майката. Полицейските служители незабавно предприели оперативно-издирвателни действия и уведомили всички налични..

публикувано на 25.07.25 в 12:40

Инна Церовска: Приятно ми е, че ни нареждат в топ 10 в Европа на Шекспировите фестивали

В последните години започнаха да наричат тези театрални събития в Паталеница фестивал. И съм приятно изненада, че оценката на изследователите, които изследват гражданските Шекспирови фестивали в Европа, ни сложиха в десетката, сподели в интервю пред БНР Инна Церовска, създател на школата и артдиректор. "След като правиш нещо с огромна любов..

публикувано на 25.07.25 в 12:32

Напълно загасен е пожарът в цеха за пластмаса в Средец

Напълно загасен е пожарът в цеха за производство на найлон и пакетиране на пластмасови отпадъци в Средец. Директорът на Регионалната служба за пожарна безопасност и защита на населението ст. комисар Николай Николаев заяви, че на места огънят ще продължава да тлее до края на деня.  В града остава частичното бедствено положение.  Черният дим..

публикувано на 25.07.25 в 12:22
Американската зенитно-ракетна система MIM-104 Patriot, архив.

Партньорите ще осигурят на Украйна финансиране за три системи "Пейтриът"

Украйна e получила потвърждение от партньорите си, че ще осигурят финансиране за три зенитно-ракетни системи "Пейтриът" и продължава да търси съдействие от тях за придобиване на още седем, заяви украинският президент Володимир Зеленски.  Два от комплексите ще бъдат осигурени от Германия и един от Норвегия.  Продължават разговорите с представители..

публикувано на 25.07.25 в 12:04
Драгомир Цанев

Има ли риск 5 млрд. лева от Социалния фонд за климата да не достигнат до най-уязвимите?

Над 5 милиарда лева ще бъдат изразходвани в периода 2026-2032 година по линията на Социалния фонд за климата. Представители на неправителствения сектор обаче изразяват притеснения дали тези средства ще достигнат до най-уязвимите. Драгомир Цанев, изпълнителен директор на фондация "Център за енергийна ефективност ЕнЕфект", обясни пред БНР, че..

публикувано на 25.07.25 в 11:55

Гърция получава допълнително еврофинансиране за засилване на охраната на морската граница

Гърция получава голямо финансиране за засилване на охраната на морската граница заради натиска от нелегални мигранти към гръцките острови. Програмата е за 450 млн. евро и е финансирана от Европейския съюз, съобщиха министърът на миграцията Танос Плеврис и министърът на търговския флот Василис Кикилиас.  Изпълнението на тази програма..

публикувано на 25.07.25 в 11:26