Интервю с журналиста Клаус Прьомперс:
Няколко са причините, но основната е, че лидерът на Партията на свободата Херберт Кикъл не беше склонен да направи каквито и да било отстъпки от антиевропейската платформа на своята партия. Вчера дори още веднъж повтори, че няма да преклони глава пред Брюксел. Сякаш в Брюксел решенията не се взимат от 27-те страни-членки, а еднолично от някаква незнайна свръхинституция.
Другата конкретна причина за провала на преговорите е спорът около това - кой да поеме министерството на вътрешните работи. Хора от кухнята твърдят, че Кикъл се е държал като опиянен от идеята да си отмъсти на Народната партия. Спомняте си, след аферата "Ибиса" коалицията между двете партии се разпадна. Тогава Кикъл беше вътрешен министър и лично президентът настоя той да бъде изхвърлен от кабинета.
И още една причина - Кикъл отказа да включи в коалиционното споразумение, че е против отмяната на санкциите срещу Русия.
Двете партии излизат отслабени от този провал на коалиционните преговори. Очаквате ли да се засилят вътрешнопартийните упреци към лидера на Партията на свободата Херберт Кикъл, че не е успял да грабне властта, която Народната партия, социалдемократите и либералите му поднесоха на тепсия като не се договориха за кабинет?
Вече се чуват такива критики. Партията на свободата участва в управлението на пет от деветте провинции. В Щирия министър-председателят дори е представител на крайната десница. Местните кадри на Партията на свободата са силни фигури и определено надигат глава срещу лидера, който за разлика от тях се провали да влезе във властта.
Отслабени са и консерваторите и затова Партията на свободата се надява, че в крайна сметка ще се стигне до нови избори. През септември тя спечели вота с резултат от почти 29 процента. В момента в социологическите проучвания може да разчита на подкрепата на 34 на сто от избирателите.
Свикването на нови избори е един от четирите сценария, които представи президентът Александър ван дер Белен наред с експертно правителство, кабинет на малцинството или нов опит за коалиция без крайнодесните. Вече се прокрадват информации за опипване на почвата между Народната партия и социалдемократите. Възможно ли е да бъдат подновени разговорите за тройна коалиция, т.е. включването и на либералите от НЕОС?
Със сигурност ще има разговори с либералите. При провала на преговорите в началото на януари те ясно заявиха, че са готови да осигурят парламентарна подкрепа за реформи, които смятат за нужни, стига двете големи партии - Народната партия и социалдемократите - да постигнат споразумение за коалиция. Съмнявам се обаче, че след провалените веднъж преговори биха влезли в тройна коалиция.
Освен това такова решение подлежи на одобрение с две трети от всички партийни членове на НЕОС, а това едва ли е постижимо, защото либералите настояват за радикални икономически и административни промени, каквито в Австрия в този момент няма как да се случат. Ако все пак се стигне до голяма коалиция между двете големи партии - консерватори и социалдемократи - те биха имали едва един глас повече в парламента, което е крайно недостатъчно. За дълбоки реформи, каквито искат либералите, трябва по-широка парламентарна подкрепа.
Може ли Народната партия този път да се окаже готова на отстъпки пред либералите, за да не допусне нови избори, които отново да спечели крайната десница?
Предполагам, че и консерваторите, и социалдемократите този път ще бъдат по-сговорчиви. Но това не е достатъчно за провеждането на дълбоки реформи. Нека Ви дам един пример - в Австрия живеят около 9 милиона души в 9 провинции. Най-голямата е столицата Виена с близо 2 милиона жители. Най-малката е Бургенланд с няма и 300 хиляди жители. Наистина ли трябва да бъде отделна провинция със съответния административен апарат? Това струва пари, каквито Австрия в момента не може да си позволи.
Това е само един пример и затова казвам, че големи и необходими реформи няма как да се случат с мнозинство от един глас. Същото важи за здравеопазването, пенсионната система, образованието - все важни за либералите промени.
За разлика от Германия, където демократичните партии се опитват да държат крайнодесните извън властта, в Австрия няма санитарен кордон около Партията на свободата. Пък и тя вече два пъти е била коалиционен партньор в правителството. Въпреки това - изигра ли някаква роля за провала на преговорите нежеланието, с което другите партии, а и немалко австрийци, гледаха на вероятността да се сдобият с "канцлер на народа", както сам се титулуваше Кикъл по примера на Хитлер?
Очевидно е имало сериозен натиск отвън върху Народната партия, и най-вече от Европейската народна партия: Ако влезете в коалиция с крайната десница, ще забиете нож в гърба на всички посестрими партии в Европа, които едвам удържат позициите срещу десните популисти.
Но основната вина носи все пак лидера на крайната десница Херберт Кикъл, който искаше да влезе в канцлерството с рогата напред. Той искаше да прокара 100 процента от предизборната програма, без никакви отстъпки и без никакви компромиси. А така политика не се прави. Компромисът е неделима част от демокрацията. Кикъл още не е научил този урок и затова сега вместо канцлер ще бъде отново просто лидер на опозицията.
На първо четене депутатите в енергийната комисия на парламента отложиха излизането на битовите потребители на свободния пазар на ток. Това се случва с промени в Закона за енергетиката, като възможните поправки отлагат либерализацията с две или 5 години. Окончателните текстове ще бъдат уточнени между първо и второ четене, като се вземе предвид и..
Мнозинство в Столичния общински съвет не прие предложението на коалицията "Продължаваме промяната - Демократична България" и на "Спаси София" да бъде сменен Съвета на директорите на Столичния метрополитен, а директор да бъде възстановен инж. Стоян Братоев, който беше освободен от поста миналия петък. Зад решението застанаха "Синя София" и..
Мобилният оператор А1 съобщи, че вече е възстановена мрежата за абонатите в София и Варна, а постепенно ще бъдат възобновени и услугите в другите градове. Необходимо е телефоните да бъдат рестартирани, напомнят от мобилния оператор. По-рано днес бяха блокирани повикванията и изпращането на есемеси, а наши слушатели сигнализираха и за липса на..
България няма да прави отстъпки на Република Северна Македония, за да започнат преговорите за членство в Европейския съюз, коментира президентът Румен Радев във Варшава, където е на посещение. Той очаква властите в Скопие да проявят държавническо мислене и най-накрая да изпълнят договорените условия, включително промяна в Конституцията, за да..
Млада жена е задържана във Велико Търново, след като е нанесла побой и лека телесна повреда на полицай при изпълнение на служебните му задължения. Полицейски екип се е отзовал на сигнал за скандал пред автосервиз във Велико Търново. В ранния следобед в понеделник е възникнала разпра, която прераснала в обиди и използване на нецензурни думи между..
Стотици безработни и хора, които желаят да сменят работата си, се включиха в пролетната трудова борса във Велико Търново. 20 компании от различни отрасли предложиха 180 работни места. Безработни в активна възраст търсиха основно нискоквалифицирана работа: "Аз съм с 5 деца. От село Пчелище съм. Вече трети месец съм безработна. В Търново..
" Докладът на ДАНС за 2024 година е стандартен ". Това заяви в интервю за предаването "12+3" на програма "Хоризонт" проф. Николай Радулов , бивш секретар на МВР, експерт по национална сигурност и депутат от МЕЧ: "Едва ли сме очаквали нещо повече от един доклад, който не е класифициран . Това, което виждаме, е един отчет, който е едно средно..
Тази авария на Иберийския полуостров се нарича разлюляване и разпадане на енергийната система. В България се е случвало два пъти. Това е..
В 51 училище "Елисавета Багряна" има предмет "Добродетели и ценности", който не е част от постоянната учебна програма. Преподава се, когато учениците..
Електричеството беше прекъснато в Испания и Португалия, както и в част от Южна Франция в понеделник при масивно прекъсване на електрозахранването,..