Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да бориш войната по пътищата с образование

| Интервю
Снимка: БГНЕС
Чуй новината! Чуй новината:

"Яко е да си отговорен - събитие за бъдещето" беше една кампания за видеа в подкрепа на безопасното движение по пътищата и образованието в тази посока. Зад инициативата стоят родителите на едно младо момче, което загуби живота си при катастрофа. 

Красимира Манолова е майката на 17-годишния Стефан, който загина в пътния инцидент. Пред БНР тя разказа за кампанията и нейните очаквания в началото:

"Имаше момент, в който не бях сигурна дали ще успея да бъда разбрана. След като започнаха да идват видеата, останах много доволна. Видях, че моята мисия е насочена точно към това, което получих от децата. Останах щастлива".

Победителите в конкурса получиха и награди - безплатен курс по практично и теоретично обучение по управление на автомобил за придобиване на категория, курс за оказване на първа долекарска помощ, както и допълнителни награди - безплатен тренировъчен месец по бокс.

Децата много се "изкефиха" на наградите, сподели Манолова в предаването "Преди всички". 

Тя, заедно със съпруга си, основаха и фондация на името на техния син - "Стефан Стефанов". Тя работи с общински структури и училища. Фондацията спечели и възможността да бъде сред учениците между 8-и и 12-и клас в учебната 2024/2025 г. 

Майката на Стефан сподели, че това е било първото нещо, с което е искала да се занимава след инцидента със сина ѝ. Цялата енергия насочих натам, добави тя и разказа: 

"Аз като родител, реших, че не трябва да стоя само вкъщи и да плача, а да направя нещо и за другите деца, защото по този начин е възпитаван и синът ми. В началото не говорех с децата, защото не можех да сдържа емоцията си. В момента, в който събрах сили и започнах да говоря с тях, видях, че те го приемат много сърдечно, осъзнават тежестта, през която минавам. Имаше доста деца, които бяха докоснати, идваха, разговаряха с мен, искаха да се включват в нашите кампании и ми благодариха, че съм там". 

Тя посочи, че и със сина ѝ са коментирали темата за безопасността на пътя преди да се случи трагедията. Винаги съм казвала, че трябва да е много отговорен, отбеляза Манолова. 

Според нея обучението за шофьори не е достатъчно добро и не се случва. Тя подчерта, че не визира и не обвинява никой. 

Друга цел на фондацията е и да сбъдне една от мечтите на Стефан – изграждане на спортен център, както и да подпомогне спортното развитие на деца и младежи, включително и на тези в неравностойно положение. 

В момента сме в проект за терен и проект за самата зала, каза Красимира Манолова и изрази надежда центърът да се случи възможно най-бързо. По думите ѝ идеята е да се подпомагат деца от цяла България.

Започваме да се готвим и за другото голямо събитие, което миналата година стартира в "Банкя" - "Всички заедно за живота". Надявам се да успеем да стигнем до други градове в страната, обяви Манолова. 

Цялото интервю на Силвия Великова с Красимира Манолова в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ariu Iva

Никола Попкостадинов: С рекорд по зимен сън отваряме парка за мечки в Белица

С рекорд по най-дълъг зимен сън отварят парка за мечки в Белица днес, съобщи директорът Никола Попкостадинов в интервю пред БНР. "Всички мечки се събудиха преди 10 дни . Голяма част от тях бяха по рано будни, но си имаме рекордьори по зимен сън Дана, Мима и Маринка. Мима е спала цели 165 дни и това подобри миналогодишния рекорд на..

публикувано на 14.04.25 в 10:13

Улоф Гил: Фалшива новина е, че ЕК обмисля да въведе "срок на годност" за спестяванията

"Твърденията, че Европейската комисия обмисля да въведе "срок на годност" за спестяванията на гражданите, са фалшиви и подвеждащи", заяви говорителят на Комисията Улоф Гил.  Той бе помолен да коментира твърденията на евродепутата Рада Лайкова от "Възраждане" и групата "Европа на суверенните нации", че се обсъжда политика, според която от хората..

публикувано на 11.04.25 в 14:04
Д-р Огнян Игнатов

Доктор предлага шофьори-нарушители да дават дежурства в реанимацията!

Зад тежките пътни инциденти, които правителството ще се опитва да ограничи, стоят човешки съдби . Учителката по информатика в математическата гимназия в Русе Снежана Тодорова и ученичката й Лора са оцелели в катастрофи. Пред БНР и предаването "Хоризонт за вас" те разказаха какво е да оцелееш след ПТП, как се преживява тази физическа и..

публикувано на 11.04.25 в 13:18

Боклукът на София - реален проблем или политическа смет?

Председателят на Столичния общински съвет Цветомир Петров свиква извънредно заседание на градския парламент днес от 11:00 часа заради отпадъците на София. Общинските съветници от ГЕРБ-СДС поискаха оставки - на кмета Васил Терзиев, на заместника му по екология Надежда Бобчева и на директора на завода за боклук Николай Савов. Съветниците..

публикувано на 11.04.25 в 09:00

80 хил. снимани с превишена скорост из София. Без спад на пияните и дрогираните

Близо 80 хиляди шофьори в София са заснети от камерите на "Пътна полиция" да карат с превишена скорост. Това съобщи пред БНР комисар Николай  Крушарски, началник на отдел "Пътна полиция" - СДВР. Въпреки това, от началото на годината се наблюдава тенденция на намаляване на ПТП-тата , ако се направи сравнение със същия период на миналата..

публикувано на 11.04.25 в 08:25
Иван Михайлов

Иван Михайлов: 90-дневното примирие в търговската война е и за преоценка

С това 90-дневно примирие в търговската война се надявам да настъпи някаква преоценка , макар че тези войни са доста ожесточени, но мисля, че тези 90 дни ще видим някакви нови действия и разговори . Това мнение изказа пред БНР Иван Михайлов, главен изпълнителен директор на Американската търговска камара (AmCham) в България. По думите му все..

публикувано на 10.04.25 в 17:46

Тежките катастрофи: Проблем е не само инфраструктурата, но и поведението на шофьорите

Днес общественият консултативен съвет по училищни политики към областния управител на Ловеч организира в Ябланица, съвместно с Районното управление на полицията там, първата детска полицейска академия. Сред темите са превенцията и борбата срещу употребата на наркотични вещества и алкохол при младежите, както и тази за пътната безопасност.   "..

публикувано на 10.04.25 в 12:22