Това мнение изрази пред БНР Гергана Ефремова от Фондация "Заедно в час".
Реалността в сегашната образователна система е, че учителите готвят учениците за изпити, смята тя.
Ако не бъде променен начинът на преподаване на математика, начинът на развитие на математическото мислене и математическата грамотност, матури в 12 клас няма да доведат до никакъв резултат, освен че ще станат повече частните уроци, посочи Ефремова.
Според нея образованието би следвало да изравнява неравенствата, което в момента не се случва. Тя напомни, че България е страна с изключително голяма ножица между най-зле и най-добре представящите се ученици.
За нея подходът на фокусиране върху един предмет е много погрешен, защото "днешният свят е много комплексен". Ефремова вижда проблем, че в концепцията за учебните програми се говори за "предметни групи и промяна предмет по предмет, където пак се губи цялата картина", докато успешните образователни системи имат рамкови програми, които се адаптират от отделните училища.
"Изключително пренебрегвани в България са изкуствата, а те са ключова част от развитието на учениците. Спортът! Статистиката за затлъстяването на българските ученици е потресаваща."
Неравенствата в образователната система могат да се намалят още в ранна детска възраст, отбеляза Милена Николова, експерт "Политики за детето" в Националната мрежа за децата и автор в Бележник 2025.
Не бива качеството да се измерва само с резултатите от оценяванията, защото в крайните квартали, в маргинализираните общности, в селските райони има "специалисти, които вършат чудеса", изтъкна тя.
"Това, че не постигат качеството спрямо матрицата от резултати, не означава, че не са си свършили работата."
Трябва да се напусне моделът да се наизустяват нещата, подчерта Николова в предаването "Хоризонт до обед". За нея стои необходимостта да се въведат надпредметни умения – социални и емоционални умения, способност да се разрешават спорове, да се управлява бюджет.
"Българската образователна система събира ужасно много данни, които не се използват за почти нищо", обобщи Гергана Ефремова. По думите ѝ не се използват препоръките на експерти, отправени въз основа на данни.
"Наложителна е и промяна в оценяването. Докато се търси те да заучават, учителите ще ги учат да заучават", коментира тя.
Като "ретроградно" Милена Николова определи предложението да има оценка за поведение на учениците.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Върховният касационен съд сложи точка на делото за тежката катастрофа от лятото на 2022 година, в която на столичния булевард "Черни връх" загинаха две млади жени. Магистратите потвърдиха 20-те години затвор, на които футболистът Георги Семерджиев беше осъден първо от Софийския градски, а след това и от Софийския апелативен съд. Върховните съдии..
"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..
Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата. Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..
Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците? За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма". Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..
След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие? България,..
Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата) ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..
Репортаж на Латинка Светозарова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Правителството отпуска 9,5 милиона лева на "Български пощи", за да може дружеството да се подготви технически за въвеждане на еврото във връзка с..