Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Наум Кайчев: Комисията няма резултати заради колегите от Скопие

На 20 и 21 февруари в Скопие заседава Историческата комисия на България и РСМ

| Интервю
Доц. Наум Кайчев
Снимка: БГНЕС

Никакъв шанс няма вариантът с искането на РСМ да направи конституционни промени, да впише българите в Конституцията си, с отложено действие след влизането ѝ в ЕС

Това коментира доц. Наум Кайчев, преподавател в СУ "Св. Климент Охридски" и зам.-председател на Съвместната историческа комисия между България и РСМ, в интервю пред БНР.

"Какво означава конституционни промени? Означава прилагане на Копенхагенските критерии с отложено действие, става въпрос за правата на човека, правата на хората, правата на гражданите на РСМ. И съгласно нейната Конституция всички граждани имат предимно колективни права, има седем народа, които имат такива права, но българският липсва там. Има колективни права на  македонския, албанския, бошняшкия, сръбския, ромския, турския, но българите липсват", обясни доц. Кайчев. 

Утре българските представители в Съвместната историческа комисия пътуват за Скопие, а в четвъртък и петък ще заседават: 

"Комисията е един от малкото органи, които функционират по договора за приятелство и добросъседство. Друг е въпросът, че нямаме резултати заради колегите от Скопие. Имаме редица решения за учебниците по стара история за св. Наум Охридски, Самуил и други, които би трябвало да се честват заедно", съобщи зам.-председателят на Комисията.

И сподели: "За срещата в четвъртък нямаме големи очаквания, защото едва ли ще има кардинална промяна при сега съществуващия климат":

"Ще обсъждаме учебниците по средновековна история, Охридската архиепископия и въстанията срещу Византийската империя. Не бих направил кардинална разлика между колегите преди и сега. Една част от тях са били в Комисията. Заседанията протичат в дискусии и спорове за дневния ред и с въпроси за същността на работата. Отделя се внимание на протоколите от заседанията", допълни той.

Според него РСМ използват тактиката отпреди 11 години, когато са повдигнали спора за името с Гърция:

"Тогава същата партия под ръководството на Никола Груевски не помръдна нито милиметър в европейската интеграция, повдигайки спора за името с Гърция. Същата тактика се прилага и сега, партията ДПМНЕ сега има спор с България. Същността е, че тази страна, като че ли не иска да се интегрира с ЕС, докато Сърбия не се интегрира заради спорове с Косово. Като че ли позицията на РСМ разчита на отслабването на ЕС, на неговите мрачни прогнози, че предстои преформатиране на ЕС. В този контекст вписваме подобно поведение". 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Лена Бориславова

Ресорната парламентарна комисия прие отчета на КПК, от ПП-ДБ гласуваха против

С 9 гласа "за" и 4 "против" парламентарната комисия за противодействие на корупцията одобри доклада за работата на Антикорупционната комисия през 2024 година. За този период са били образувани общо 245 досъдебни производства, като в близо половината от тях са били установени данни за корупционно престъпление, отчете председателят на Комисията Антон..

публикувано на 10.04.25 в 17:27

Ден на отворените врати се проведе във филиала на Русенския университет в Силистра

Днес във филиала на Русенския университет в Силистра се проведе Ден на отворените врати за ученици от всички средни училища в региона. За трета поредна година, там се проведе и Великденски базар, като средствата от него ще бъдат използвани за облагородяване на средата, в която учат студентите. Днес във филиала на Русенския университет се обучават 240..

публикувано на 10.04.25 в 17:12

30 страни участват в първото заседание на министрите на отбраната от "Коалицията на желаещите"

30 страни участват в първото заседание на министрите на отбраната от "Коалицията на желаещите", която започна преди малко в щаб-квартирата на НАТО в Брюксел. Това съобщи министърът на отбраната на Великобритания Джон Хийли, чиято страна заедно с Франция е домакин на срещата. Според отлично информиран източник, България е представена от..

публикувано на 10.04.25 в 17:01
Бойко Борисов

Бойко Борисов: "Булгаргаз“ е пред технически фалит заради договора с "Боташ“

Според лидера на ГЕРБ Бойко Борисов "Булгаргаз“ е пред технически фалит заради договора с турската компания "Боташ“. Най-важният въпрос според него е да се изясни кой носи отговорност за сключването му: "Боташ" е, когато му споменаваме името, трябва да знаем, че е една много голяма, мощна, бяла компания на нашата съседка и те нямат вина, че тук им е..

публикувано на 10.04.25 в 16:52

Добромир Живков: Декларацията на "Възраждане" е политическо притискане

Декларацията на "Възраждане" поставя редица въпроси, дори свързани с детайлите, как е формулирана и с какви искания. Трябва да отчетем, че "Възраждане" реагират по този начин на изказване, на което не би трябвало да се търси институционален отговор, каза Добромир Живков от социологическа агенция Маркет Линкс и председател на  Българската..

публикувано на 10.04.25 в 16:51

4100 нарушения по пътищата в Монтанско през март

4100 нарушения на Закона за движение по пътищата са установени през март по пътищата в област Монтана. Повече от половината от тях са за превишена скорост. Добрата новина е, че няма загинал. 50 пътно-транспортни произшествия, от които 10 тежки, са настъпили през месец март на територията на област Монтана. При инцидентите на пътя няма..

публикувано на 10.04.25 в 16:43

Ресторантьорите с остра реакция срещу предложение на ПП-ДБ за цигарите в заведенията

Собственици на ресторанти и заведения възразяват срещу предложението на ПП-ДБ за 6 месеца да се затварят ресторанти и заведения, ако се допуска пушене на каквито й да е цигари. От бранша предупреждават депутатите за изкуствената линия на разделение, която създават между "реалния живот и кабинетните представи за ред". Предложението на..

публикувано на 10.04.25 в 16:32