Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Наум Кайчев: Комисията няма резултати заради колегите от Скопие

На 20 и 21 февруари в Скопие заседава Историческата комисия на България и РСМ

| Интервю
Доц. Наум Кайчев
Снимка: БГНЕС

Никакъв шанс няма вариантът с искането на РСМ да направи конституционни промени, да впише българите в Конституцията си, с отложено действие след влизането ѝ в ЕС

Това коментира доц. Наум Кайчев, преподавател в СУ "Св. Климент Охридски" и зам.-председател на Съвместната историческа комисия между България и РСМ, в интервю пред БНР.

"Какво означава конституционни промени? Означава прилагане на Копенхагенските критерии с отложено действие, става въпрос за правата на човека, правата на хората, правата на гражданите на РСМ. И съгласно нейната Конституция всички граждани имат предимно колективни права, има седем народа, които имат такива права, но българският липсва там. Има колективни права на  македонския, албанския, бошняшкия, сръбския, ромския, турския, но българите липсват", обясни доц. Кайчев. 

Утре българските представители в Съвместната историческа комисия пътуват за Скопие, а в четвъртък и петък ще заседават: 

"Комисията е един от малкото органи, които функционират по договора за приятелство и добросъседство. Друг е въпросът, че нямаме резултати заради колегите от Скопие. Имаме редица решения за учебниците по стара история за св. Наум Охридски, Самуил и други, които би трябвало да се честват заедно", съобщи зам.-председателят на Комисията.

И сподели: "За срещата в четвъртък нямаме големи очаквания, защото едва ли ще има кардинална промяна при сега съществуващия климат":

"Ще обсъждаме учебниците по средновековна история, Охридската архиепископия и въстанията срещу Византийската империя. Не бих направил кардинална разлика между колегите преди и сега. Една част от тях са били в Комисията. Заседанията протичат в дискусии и спорове за дневния ред и с въпроси за същността на работата. Отделя се внимание на протоколите от заседанията", допълни той.

Според него РСМ използват тактиката отпреди 11 години, когато са повдигнали спора за името с Гърция:

"Тогава същата партия под ръководството на Никола Груевски не помръдна нито милиметър в европейската интеграция, повдигайки спора за името с Гърция. Същата тактика се прилага и сега, партията ДПМНЕ сега има спор с България. Същността е, че тази страна, като че ли не иска да се интегрира с ЕС, докато Сърбия не се интегрира заради спорове с Косово. Като че ли позицията на РСМ разчита на отслабването на ЕС, на неговите мрачни прогнози, че предстои преформатиране на ЕС. В този контекст вписваме подобно поведение". 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

От Велико Търново тръгна поклонническият поход "Светият път"

От Велико Търново започна поклонническият поход "Светият път", посветен на 556 години от пренасянето на мощите на Свети Йоан Рилски от старопрестолния град до Рилския манастир. За седма година поклонниците ще извървят близо 700 километра по пътя на мощите на закрилника на българския народ Свети Йоан Рилски. "Ние правим поклонническо..

публикувано на 01.07.25 в 13:30

Росен Стоянов: Имаме героизиране на Кирил Петков и не се пита защо само той подаде оставка

Примерът на Христо Иванов с оставката беше показателен и трябваше да бъде заразен - и Асен Василев, и Кирил Петков да подадат оставки, когато загубиха около 300 000 човека на изборите . Те не го направиха, намериха си оправдание.  Това коментира проф. Росен Стоянов, експерт по политически комуникации, в интервю пред БНР.  "При други..

публикувано на 01.07.25 в 13:27

Отново воден режим в монтанското село Горна Вереница

Жителите на монтанското село Горна Вереница отново са на воден режим. Проблемът с водата е от години, разказаха местни жители. Горна Вереница е първото населено място в област Монтана, което е с нарушено водоподаване това лято. През лятото жителите на село Горна Вереница, община Монтана, са на воден режим. Със заповед на кмета на..

публикувано на 01.07.25 в 13:22

Започва приемът на заявления за енергийни помощи за отоплителен сезон 2025/2026 г.

От днес започва приемът на заявления за енергийни помощи за отоплителен сезон 2025/2026 г. Документите ще могат да се подават в дирекциите "Социално подпомагане" до 31 октомври. Целевите средства се отпускат за период от пет месеца - от 1 ноември 2025 г. до 31 март 2026 г.  Все още не е определен размерът на помощта за новия отоплителен..

публикувано на 01.07.25 в 13:09

Какво се случва с откраднатите на Острова коли?

"Истината какво се случва с откраднатите автомобили във Великобритания", така е озаглавена втора поредна статия в "Мейл онлайн" по въпроса, в която отново фигурира името на България като дестинация за продажба на части или транзитен пункт за контрабанден внос в Русия, заобикаляйки санкциите. Във Великобритания: Части от крадени коли се..

публикувано на 01.07.25 в 12:59

Прокуратурата и ГДБОП разбиха международен канал за пране на пари и данъчни измами

Прокуратурата и ГДБОП разбиха част от международен канал за пране на пари и данъчни измами, който е действал и на територията на България. Той е бил ръководен от украинци, които са имали и българско гражданство. В канала са били замесени и четирима българи. Набирани са били лица с нисък статус от Ботевград, София и Ловеч, на чиито имена са..

публикувано на 01.07.25 в 12:34
Външните министри на Сърбия и Унгария Марко Джурич и Петер Сиярто.

Белград и Будапеща: Режисираните опити за сваляне на властта няма да успеят

"Режисираните опити за сваляне на властта" няма да имат успех, се казва в изявление на външните министри на Сърбия и Унгария. Марко Джурич и Петер Сиярто се срещнаха в Сегед. Според Джурич има значителни паралели между това, което се случва през последните дни по улиците на столиците на Сърбия и Унгария и двете правителства ще останат "рамо..

публикувано на 01.07.25 в 12:30