Предложението пенсиите да се индексират само с 5 процента от 1 юли не е окончателно. Това обяви вицепремиерът Атанас Зафиров в началото на правителственото заседание. НОИ ще разгледа през следващите дни всички възможности осъвременяването да е по швейцарското правило с между 8 и 9 процента. Това са договорили в телефонен разговор лидерите на БСП и на ГЕРБ - Атанас Зафиров и Бойко Борисов.
Зафиров обяви пред премиера и министрите, че темата за пенсиите е силно чувствителна за БСП и затова е обсъдена тази сутрин в разговор с Борисов.
"Че "БСП - Обединена левица" остава в категорична подкрепа на стратегическите цели пред България и които нашето съвместно управление си е поставило, и еврозоната заема централно място сред тези цели. За това постигнахме съгласие - да дадем възможност на НОИ да разгледа всички опции за преизчисляване на пенсиите на българските пенсионери и вследствие на тези разчети правителството да вземе най-доброто решение, съобразено, разбира се, с възможностите на държавата и стратегическите цели пред страната. От "БСП - Обединена левица" поемаме този риск, приемането на бюджета да се забави с 2-3 дни, но да бъдат проверени всички възможности за преизчисление на всички пенсии по така нареченото швейцарско правило от 1 юли 2025 година", каза Зафиров.
Премиерът Росен Желязков напомни на опозицията, която по думите му вече се упражнява върху бюджета, че правителството управлява в сложна коалиция и в условията на консенсус.
"И, разбира се, за настоящата година сме били водени от сметката, която трябва да платим", заяви той.
Още тази седмица правителството ще приеме управленската си програма със заложени ясни цели - членство на България в еврозоната, модернизация на страната, сигурност за гражданите и нарастване на доходите, анонсира Росен Желязков.
Би Би Си твърди, че Доналд Тръмп няма основания за претенции срещу медията на фона на продължаващ спор относно "редактирани" кадри от реч, която той е произнесъл преди бунта в Капитолия, появили се в "Панорама" през 2024 г., защото предаването не е било излъчено на територията на САЩ. Въпреки че Би Би Си се извини и оттегли епизода, Тръмп..
Днес в Гърция отбелязват 52 години от студентския бунт в Политехниката в Атина. Засилени са мерките за сигурност в цялата страна. Над 5000 полицаи са съсредоточени само в Атина по охрана на демонстрациите във връзка с годишнината. Гърците поднасят цветя пред паметниците на загиналите студенти преди 52 години. В парламента се провежда..
Българите ядат по-малко хляб, сирене и зеленчуци, но повече плодове – това сочат най-новите данни на Националния статистически институт за потреблението на домакинствата през третото тримесечие на 2025г. в сравнение със същия период на миналата година. Без промяна остава консумацията на колбаси, зрял фасул и картофи. Най-големите разходи на българите са..
Превенцията е нещо ключово . Желанието за справедливост го има, но най-добре е да не се стига да случаи, за които да търсим справедливост , коментира в предаването "Преди всички" на БНР Стефан Димитров от Сдружение "Невидимите животни", съорганизатор на протеста за прегазената Мая. Наказанията вече са увеличени и според специалистите по..
Премиерът Росен Желязков ще вземе участие днес в официалната церемония по проекта "Лекарите, на които вярваме" за 2025 година. Инициативата се организира ежегодно от вестник "24 часа" и отличава медици, номинирани от техните пациенти. За 2025 г. пациентите са посочили 800 лекари, дентални специалисти и фармацевти, на които вярват, а за..
" Не сме алтернатива на ДПС-НН. Ние сме нова политическа формация . Ние сме хората, които преди 35 години създадохме ДПС. Ние сме същите тези хора, които продължаваме тази идеология и кауза. Хората с идеология и кауза, а не хората, които мислят само за личния си интерес и личното си облагодетелстване в политиката ". Това заяви пред БНР Танер Али..
Изборът на Румен Спецов вероятно е изненадващ, но всъщност е доста логичен . Това заяви пред БНР Владислав Панев от Клуб "Ускорение", бивш депутат от "Зелено движение". Най-вероятно мениджърският състав на "Лукойл" ще си остане същият. Ролята на Спецов като особен управител ще е да следи финансовите потоци и те да не отиват към Русия ,..
Очаква ни много, много тежка 2026 г. от икономическа гледна точка, много тежка година, защото с този ръст на заеми – над 20 млрд. лв., ще надскочим..
За всеки разумен външен наблюдател, за всеки магистрат в системата е ясно, че има нещо, което определяме като омерта – мълчание за процеси, които са..