Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Руски и американски представители са водили неофициални разговори в Швейцария за войната в Украйна

Снимка: Ройтерс

Руски и американски представители са водили неофициални разговори в Швейцария за войната в Украйна, съобщи Ройтерс позовавайки се на свои източници. В същото време след среща със специалния пратеник на Вашингтон за Украйна и Русия - Кийт Келог украинският президент Володимир Зеленски заяви, че Киев ще работи бързо за изготвяне на успешно споразумение за инвестиции и сигурност със Съединените щати.

Неофициалните разговори между представители на САЩ и Русия в Швейцария са се водили през последните месеци, включително миналата седмица, съобщи Ройтерс, позовавайки на свои източници. Все още няма потвърждение дали участниците в срещите са изпратени от техните правителства, въпреки че съветниците на Тръмп са били в течение. Много други подробности остават неясни, включително дали на срещите са присъствали представители на Украйна, кога са започнали и какво е включвал дневният им ред.

Междувременно след разговорите на специалния пратеник на американския президент Доналд Тръмп в Киев - Кийт Келог и украинския президент Володимир Зеленски стана ясно, че Киев и Вашингтон ще продължат преговорите за сделка, която да предостави на САЩ достъп до украински минерали в замяна на защита.

Разговорите между Зеленски и Келог се проведоха след като украинският президент размени остри нападки с Доналд Тръмп на фона на първите преки разговори между Вашингтон и Москва за започване на мирен процес за Украйна, за които не беше отправена покана към Киев.

"Говорихме с генерал Келог и за фронтовата линия, необходимостта да освободим всички наши военнопленници, държани в Русия, а също и необходимостта от надеждна и добре дефинирана система от гаранции за сигурност, така че войната да не се върне", каза Зеленски.

След разговорите Белият дом обяви, че очаква Украйна да подпише сделка, предоставяща на Вашингтон достъп до минералните ѝ находища, която преди това беше отхвърлена от Киев.

Днес Москва обвини генералния секретар на НАТО Марк Рюте, че наставлява украинския президент да отстоява позицията си срещу териториални отстъпки на Русия. На пресконференция в Йоханесбург, след срещата на министрите на външните работи на страните от Г-20 руският първи дипломат Сергей Лавров нарече това "вакханалия":

"Разбира се, това е вакханалия. Разбира се, този човек, в случая Рюте, злоупотребява и грубо нарушава задълженията си, защото знаем, че не всички страни от НАТО заемат такава позиция за Украйна".

Междувременно руското министерство на отбраната съобщи, че неговите сили са поели контрола над селата Надиевка и Новосилка, в южната част на Донецка област на Украйна.


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Плевен и Долни Дъбник продължава кампанията за популяризиране на еЗдраве

В Плевен и Долни Дъбник ще продължи кампанията за популяризиране на мобилното приложение еЗдраве. Утре здравните експерти ще бъдат от 10 до 13 ч. в сградата на Областната дирекция по безопасност на храните в Плевен. На 7 август по същото време  ще са в сградата на общинската управа в Долни Дъбник. Инициативата е част от лятна..

публикувано на 04.08.25 в 07:55

Плевен се присъединява към глобалната инициатива в подкрепа на кърменето

Плевен се присъединява към глобалната инициатива за защита, подкрепа и насърчаване на кърменето. Мотото на световната кампания през 2025 г. е "Инвестирайте в кърменето, инвестирайте в бъдещето". От 9 часа в Градската градина, акушерки с дългогодишен опит от Клиниката по акушерство и гинекология на УМБАЛ "Д-р Г. Странски", със съвети ще помагат на..

публикувано на 04.08.25 в 07:54
На плаж в Гърция

Гърция: Министерството на културата предупреди туристите за опасни дестинации

В Гърция има много красиви, но и опасни места за посещение. Властите съветват туристите да са изключително предпазливи, за да не пострадат. Не всичко,което изглежда красиво на снимка може да се посещава от туристите, съобщават специалисти от министерството на културата. Посочват места, които са много опасни. Често опитите да се посетят, водят до..

публикувано на 04.08.25 в 07:41

Над 3 хиляди служители на "Боинг" се готвят за стачка

Над 3 хиляди служители на "Боинг", които се занимават с изграждането на военни самолети и системи за отбрана, планират по-късно днес да започнат стачка. Причината за недоволството на работещите в подразделенията на компанията в Мисури и Илинойс е несъгласието с предложения нов вариант на колективно трудово споразумение. По-рано синдикалисти..

публикувано на 04.08.25 в 07:41

Киев и Москва продължават размяната на удари

Продължава размяната на удари между Киев и Москва. Едновременно с това руските войски увеличават натиска върху градовете в Донбас, останали в украински ръце след повече от три години боеве. Въздушна тревога беше обявена в редица области на страната. Кметът на Одеса съобщи, че в черноморския пристанищен град са се чули взривове. Трима души..

публикувано на 04.08.25 в 07:35
Парад в Техеран, 21 септември 2024 г.

Иран създаде нов съвет за отбрана след сблъсъка с Израел

Иранските държавни медии съобщиха, че най-висшият орган за сигурност в Иран снощи е одобрил създаването на Национален съвет за отбрана след кратката въздушна война с Израел през юни, която беше най-сериозното военно предизвикателство за Иран от войната с Ирак през 80-те години на миналия век, предаде Ройтерс. „Новият орган за отбрана ще прегледа..

публикувано на 04.08.25 в 07:32
Стивън Милър

Съветник на Тръмп обвини Индия, че финансира руската война в Украйна

Високопоставен съветник на президента на САЩ Доналд Тръмп днес обвини Индия, че ефективно финансира войната на Русия в Украйна, като купува петрол от Москва, след като Тръмп засили натиска върху Делхи да спре да купува руски петрол, предаде Ройтерс. "Това, което той (Тръмп) каза много ясно, е, че не е приемливо Индия да продължава да финансира тази..

публикувано на 04.08.25 в 07:29