Консерваторите от ХДС/ХСС в Германия печелят предсрочните парламентарни избори, сочат първите публикувани данни от екзитпол. Германският канцлер Олаф Шолц призна поражението на своята Социалдемократическа партия и поздрави победителя - лидера на християндемократите Фридрих Мерц. Очаква се Мерц да бъде следващият канцлер и да оглави коалиционно правителство.
Веднага след края на изборния ден се публикуват резултати от екзитпол проучвания - според данните Християндемократите (ХДС), заедно с посестримата баварска партия Християн-социален съюз (ХСС), печелят изборите с 28,5%.
Втора политическа сила очаквано е крайнодясната "Алтернатива за Германия" (АзГ), която събира 19,5% и с това удвоява резултата си в сравнение с 2021 година.
Според екзитпола социалдемократите (ГСДП) на отиващия си канцлер Олаф Шолц получават 16,4% - това е най-слабият резултат за Социалдемократическата партия досега.
В новия Бундестаг влиза и Левицата, но големият залог е дали и Либералите и левите популисти от Съюза на Сара Вагенкнехт ще успеят да влязат в Бундестага - дали ще преминат 5% бариера. Според различни социологически агенции двете партии се движат между 4,5 и 5 процента.
Ако в Бундестага бъдат представени 6 или 7 партии, консерваторите на Фридрих Мерц ще имат нужда от подкрепата на най-малко още две формации.
Без тези 2 малки партии - без Либералите и "Съюз Сара Вагенкнехт" , ХДС/ХСС и Социалдемократическата партия биха имали достатъчно мандати за влизане в нова голяма коалиция.
Очакванията на наблюдателите са, че в Берлин отново ще управлява голяма коалиция между консерватори и социалдемократи, но при раздробен парламент третият партньор може да бъде партията на Зелените, или Либералите, ако влязат в Бундестага.
Коалиционните преговори ще бъдат изпитание за партиите заради коренно различните им виждания в ключовите теми за Германия в момента – икономиката и миграционната политика. В първото си изявление тази вечер Фридрих Мерц подчерта, че Германия и Европа нямат време за дълги преговори.
Избирателните секции за парламентарните избори в Германия затвориха в 18:00 ч. местно време (19:00 българско).
Повече от 59 милиона германци на възраст над 18 години имаха право да участват във вота. Предварително бяха подадени милиони гласове по пощата.
Първите оценки на сочат, че тази година избирателната активност е по-висока в сравнение с 2021 г.
Към 14:00 ч. местно време 52% от имащите право на глас вече са се явили да гласуват (без да се броят гласувалите по пощата). През 2021 г. този процент е бил 36,5 на 100.
Държавата трябва да има политика за редките болести . Това заяви пред БНР Моника Маринова, председател на Сдружението на Тарловите пациенти в България. " Кистите на Тарлов представляват неврологично заболяване . Образуват се на гръбначните нерви. Симптоматиката прилича на тази при дисковата херния – болки в кръста, по краката. Зависи и..
Служител на Трето районно управление на СДВР е арестуван при операция на дирекция Вътрешна сигурност в МВР. БНР научи, че служителят е заподозрян за това, че е участвал в корупционна схема. Полицаят е събирал такса спокойствие под предлог, че му се връщат дадени на заем пари. По случая тече разследване.
Земеделските производители могат да подават заявления за директни плащания до 9 юни без да им се налагат предвидените досега санкции. Наредбата за целта излезе официално в Държавен вестник. Според досега действащата нормативна уредба фермерите имаха право да подават заявления за субсидии до 15 май, като на закъснелите се даваше шанс до 9 юни, но им..
Основен акцент на визитата на Тръмп е свързан с икономическия почерк на неговата дипломация - точно това ще гледаме в предстоящите дни на Арабския полуостров. Това каза международният анализатор Мартин Табаков в коментар на започналата тридневна обиколка на президента на САЩ Доналд Тръмп, по време на която ще посети Саудитска Арабия, Катар и ОАЕ...
Смъртността от инсулт у нас е четири пъти по-висока спрямо средната за Европа. Тази статистика припомни неврологът доц. Росен Калпачки в Европейския ден на информираност за това разпространено мозъчно състояние. Според него обаче все повече българи разпознават симптомите на инсулта, което дава възможност за спасяване на повече човешки животи...
Проблемът с искането на Румен Радев е и правен, а и политически. Това заяви пред БНР проф. Екатерина Михайлова, преподавател по Конституционно право, бивш политик. "Свикването на противоконституционен референдум – съзнателно или не, цели суспендиране на Българската конституция". Това заявяват още над 40 преподаватели от юридическите факултети..
Страстен спор за и против еврото проведоха Никола Янков, икономист и експерт в екипа на Синя България и Виктор Папазов, икономист от ПП "Възраждане", в предаването "12+3" на БНР. И двамата изложиха своите аргументи за и против влизането на България в еврозоната и смяната на лева с евро. Но и двамата бяха категорични, че не е..
Певицата Катя Близнакова, която преди години изпя народната песен "Лиляно, моме" - песента, която се превърна в нейна емблема и стана любима на..
Единственият изход е отстраняване на президента , изказа мнение пред БНР икономистът Красен Станчев. В предаването "Преди всички" той коментира..
"Крум Зарков го хвана страх . Смята, че ще спаси политическата си кариера. Той се огъна под напрежението, че ще трябва да бъде част от един сериозен..