Очаква се Евростат да представи данни за инфлацията в страните членки на Европейския съюз. Те са ключови за България, защото ценовата стабилност е последният от критериите от Договора от Маастрихт, който не изпълняваме за въвеждане на еврото. Според предварителните данни на НСИ за януари хармонизираният индекс на потребителските цени – т.е. по европейската методология, отбелязва месечен ръст е 1,8 на сто, а на годишна база увеличението е с 3,8%.
Присъединяването към еврозоната е основният приоритет на правителството, а заявката е, че ще подадем искане за извънредни доклади за изпълнението на критериите от Европейската централна банка и от Европейската комисия до края на февруари.
Според Договора от Маастрихт дадена държава членка на Европейския съюз изпълнява критерия за ценова стабилност и средния темп на инфлацията, ако за период от една година преди осъществяването на прегледа на резултатите не превишава с повече от 1,5 % този, който съществува най-много в три държави-членки, имащи най-добри резултати в областта на ценовата стабилност. Инфлацията се измерва посредством индекс на потребителските цени на съпоставима база, като се отчитат различията в националните дефиниции. При декемврийските данни страната ни остана малко извън изпълнението на критерия при съпоставка с всички държави, но при изваждане на една от тях – в случая Литва, което е напълно по правилата, щяхме да изпълняваме този критерий. Малко след данните за декември БНБ излезе с позиция, че очаква през януари критерия за ценова стабилност да е изпълнен.
Междувременно, след като в Брюксел министрите на финансите от страните от еврозоната се събраха във формат Еврогрупа, беше даден позитивен сигнал на страната ни за подаването на т.нар. конвергентни доклади – оценки от ЕЦБ и ЕК, за степента на сближаване. След това правителството анонсира, че извънредните оценки ще бъдат изискани до края на февруари.
Мнозина експерти се притесняват, че не инфлацията ще спъне страната ни, а прекомерният дефицит. Тристранният съвет ще обсъди параметрите на консолидираната фискална програма и структурния фискален план до 2028-ма година, като заявката на кабинета е за дефицит до три процента на начислена основа (с едно изключение през 2027, когато има големи плащания за отбранителна техника) и разходи до 40 %. Дефицитът неминуемо се отразява и върху дълговото равнище, но страната ни безпроблемно изпълнява критерия за максимум 60 % дълг от брутния вътрешен продукт. При нас стойностите са значително под тавана и са сред най-добрите в Европа.
Целта на България е да въведе еврото от началото на следващата година.
Община Ловеч ще удостои със званието "почетен гражданин" на празника на града 11 май лекар, актьор и генерал-лейтенант. Решението за това е взето на последното заседание на местния общински съвет. Д-р Наташа Шопова е виден педиатър, създател на едно от първите в страната неонатологични отделения, 25 години е завеждащ на детското..
Израелският премиер Бенямин Нетаняху заяви днес, че победата над палестинското движение "Хамас“ е по-важна цел във войната в Ивицата Газа от завръщането на държаните в анклава заложници, предаде ДПА, позовавайки се на местни медии. Освобождаването на заложниците е "много важна цел, но има по-висша цел“, каза той, цитиран от вестник "Таймс ъв..
През последните три седмици в суданската провинция Северен Дарфур са били убити най-малко 542 цивилни, но "реалният брой на жертвите вероятно е много по-голям", заяви днес върховният комисар на ООН по правата на човека Фолкер Тюрк, цитиран от "Франс прес". "Ужасът от случващото се в Судан не познава граници. Само преди три дни Силите за..
Организираното доброволчество в България се разраства и макар по-бавно и изоставащо от други страни в света, все пак вървим в правилната посока . Това каза пред БНР Ясен Цветков, председател на Националната асоциация на доброволците. "У нас все още на доброволния труд се гледа като на някаква ексцентрична идея и момент на алтруистична проява...
Стоян Михалев ще депозира утре оставката си като зам.-кмет на столичния район "Оборище". Това обяви самият Михалев в публикация във "Фейсбук". "Аз съм последният човек, който би застанал на пътя на желанието на жителите на "Оборище“ да получат представителство в ръководството на общината", написа Михалев. По думите му той е бил назначен на поста..
Реформа на пенсионната система в Кипър, модернизация на механизма за индексация на заплатите, подобряване на трудовите регулации са включени в правителствените планове за следващия период, обяви президентът Никос Христодулидис в приветствието си към кипърските работещи по случай 1 май. Правителството се стреми да гарантира, че всеки работещ в..
Изкуствения интелект (ИИ) навлиза във всички човешки сфери и може да промени всяка една професия, трансформира всяко едно работно поле . Това каза пред БНР доц. Мариана Тодорова, футуролог, като уточни, че ако не замени дейностите, които извършва човекът в професията си, той би бил негов партньор: "Това, което ние очакваме за в бъдеще, е да..
"С навлизането на дигиталното евро еврозоната иска да обхване още по- голяма територия, защото, както казва Кристин Лагард, "нашата икономика..
Българският електроенергиен баланс все повече прилича на испанския. В последно време се инвестира основно в слънчеви мощности. Вятърни нови..
Има риск, ако с културното наследство не се занимават експерти. Това обясни пред БНР арх. Чавдар Тенев, председател на регионалната колегия на Камарата..