Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Евростат представя данни за инфлацията в ЕС

Снимка: ec.europa.eu/eurostat
Чуй новината! Чуй новината:

Очаква се Евростат да представи данни за инфлацията в страните членки на Европейския съюз. Те са ключови за България, защото ценовата стабилност е последният от критериите от Договора от Маастрихт, който не изпълняваме за въвеждане на еврото. Според предварителните данни на НСИ за януари хармонизираният индекс на потребителските цени – т.е. по европейската методология, отбелязва месечен ръст е 1,8 на сто, а на годишна база увеличението е с 3,8%.

Присъединяването към еврозоната е основният приоритет на правителството, а заявката е, че ще подадем искане за извънредни доклади за изпълнението на критериите от Европейската централна банка и от Европейската комисия до края на февруари.

Според Договора от Маастрихт дадена държава членка на Европейския съюз изпълнява критерия за ценова стабилност и средния темп на инфлацията, ако за период от една година преди осъществяването на прегледа на резултатите не превишава с повече от 1,5 % този, който съществува най-много в три държави-членки, имащи най-добри резултати в областта на ценовата стабилност. Инфлацията се измерва посредством индекс на потребителските цени на съпоставима база, като се отчитат различията в националните дефиниции. При декемврийските данни страната ни остана малко извън изпълнението на критерия при съпоставка с всички държави, но при изваждане на една от тях – в случая Литва, което е напълно по правилата, щяхме да изпълняваме този критерий. Малко след данните за декември БНБ излезе с позиция, че очаква през януари критерия за ценова стабилност да е изпълнен.

Междувременно, след като в Брюксел министрите на финансите от страните от еврозоната се събраха във формат Еврогрупа, беше даден позитивен сигнал на страната ни за подаването на т.нар. конвергентни доклади – оценки от ЕЦБ и ЕК, за степента на сближаване. След това правителството анонсира, че извънредните оценки ще бъдат изискани до края на февруари.

Мнозина експерти се притесняват, че не инфлацията ще спъне страната ни, а прекомерният дефицит. Тристранният съвет ще обсъди параметрите на консолидираната фискална програма и структурния фискален план до 2028-ма година, като заявката на кабинета е за дефицит до три процента на начислена основа (с едно изключение през 2027, когато има големи плащания за отбранителна техника) и разходи до 40 %. Дефицитът неминуемо се отразява и върху дълговото равнище, но страната ни безпроблемно изпълнява критерия за максимум 60 % дълг от брутния вътрешен продукт. При нас стойностите са значително под тавана и са сред най-добрите в Европа.

Целта на България е да въведе еврото от началото на следващата година.

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Съдът в Кърджали разпитва 30 свидетели по делото за катастрофата с участието на Лютви Местан

Трийсет свидетели ще бъдат разпитани по делото за катастрофата от 2019 г. с участието на Лютви Местан, като разпитът на първите 15 призовани започна днес, в рамките на насроченото заседание на Окръжния съд в Кърджали. Окръжният съд в Кърджали възобнови делото срещу бившия лидер на ДПС Лютви Местан БТА припомня, че делото е за катастрофа..

публикувано на 24.02.25 в 14:28

Симеон Василев: Очаквам Борис Писториус да е бъдещият вицеканцлер на Германия

Запомнете името на Борис Писториус, сега военен министър на Германия. Според мен между Фридрих  Мерц и него ще протекат и бъдещите планове за правителство. Очаквам Борис Писториус да е бъдещият вицеканцлер на Федералната република, прогнозира проф. Симеон Василев, бивш кореспондент на БНТ и преподавател във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски",..

публикувано на 24.02.25 в 14:26

Сарафов: Ще се търси наказателна отговорност от всички, погазващи обществения ред

Изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов предупреди, че държавното обвинение ще търси наказателна отговорност от всички, погазващи обществения ред, а когато става дума за лица с имунитет - при наличие на доказателства, че са извършители на престъпления, незабавно ще се отправя искане за сваляне на наказателната им неприкосновеност...

публикувано на 24.02.25 в 14:01

Николета Атанасова: В Украйна заживяваш на други обороти, войната става част от теб

"Много е хубаво човек да има надежда, обаче приземяванията са толкова бързи, че даже не остава място за нея. Не мисля, че ще има развръзка скоро в Украйна ". Това заяви пред БНР журналистката от програма "Христо Ботев" Николета Атанасова. "Историите, които събрах в поредицата "Украйна: сцени от един отложен живот", и тези, които събрах при..

публикувано на 24.02.25 в 13:54
Борис Бонев

Борис Бонев: ГЕРБ са готови да жертват 4 години на София, за да се върнат на бял кон

ОИК и ЦИК се използват за отстраняване на неудобните . Това заяви пред БНР Борис Бонев и попита: "Докога ОИК и ЦИК ще бъдат политически органи с политически назначени партийни квоти, вместо да бъдат професионални изборни експерти? ".  ОИК-София отстранява районни кметове, защото съставът ѝ е друг, разглеждат се още сигнали..

публикувано на 24.02.25 в 13:47
Володимир Зеленски с лидери от ЕС и Канада в Киев пред импровизиран мемориал в памет на жертвите на войната, 24 февруари 2025 г.

Европейските лидери обявиха нови пакети финансова помощ за Киев

На конференцията в Киев, посветена на третата годишнина от войната на Русия срещу Украйна, европейските лидери обявиха нови пакети финансова помощ за Киев.  Председателят на ЕК обяви, че съюзът ще отпусне 3,5 млрд. евро на Украйна. "Войната в Украйна остава най-централната криза в Европа, с най-много последствия за бъдещето ни. Путин..

публикувано на 24.02.25 в 13:38
Доц. д-р Десислава Атанасова

Новият ректор на Русенския университет встъпи в длъжност

Новият ректор на Русенския университет - доц. Десислава Атанасова, встъпи в длъжност днес. Тя бе избрана на поста с изключителна подкрепа от академичната общност. Новият ректор доц. Десислава Атанасова бе избрана от Общото събрание на Русенския университет и тя ще довърши мандата на починалия внезапно проф. Пламен Кангалов. На тържествена..

публикувано на 24.02.25 в 13:31