В студените зимни дни имаме време да се обърнем навътре към себе си, да се успокоим, да се научим да чакаме по-светлите дни, да се убедим, че те скоро ще дойдат и ще посрещнем по-топлите и щастливи слънчеви лъчи.
Тази философия се утвърждава във времето и в нея ни убеждава житейският поглед на изкуството. То умело запечатва проекцията на дните ни и определя перспективата за тях.
Тихо е, вечер е, един топъл чай, замъглени фигури, ясни образи, много и различни цветове на един малък град със стари къщи и хората, които отиват на някъде.
Може да срещнете мъжа с двете кучета и след като всички заспят, да чуете какво говорят другите, съседите, или просто да зърнете две лица.
Играя си с думите от заглавията на картините на Татяна Харизанова, за да потвърдя как изобразителното изкуство може много точно да интерпретира и настоящето и бъдещето и това, което е в нас като усещане и външния свят, който ни заобикаля.
Татяна Харизанова е художник с много самостоятелни изложби зад гърба си, в които е разказала много истории на хора и улици, на предмети и отношения.
Художественият размисъл е оформил нейния стил като ярък и динамичен диалог в отрязък от времето и пространството.
В новото ателие на Татяна Харизанова
"Всяко нещо, което ми харесва, което ме впечатли, искам да го разкажа и да го покажа. Но не разговорите, а рисуването е моят начин на изразяване, сподели за БНР Татяна Харизанова."Обичам да се "закачам" със заглавията на картините си, понякога подсказвам с тях, в други моменти искам зрителят сам да намери това, което съм искала да покажа или той да намери сам за себе си нещо, но мисъл да се появи за него от видяното.
Играта с цветовете - моята работа е, когато застана пред бялото платно, аз имам цялата свобода. Може да изразиш нещо тъжно, нещо весело, можеш да изразиш някакъв цвят, може по-графично да бъде платното, няма нищо ясно предварително, както е при вас, например с подготовката на въпросите, при мен това не съществува... което понякога е трудно.
Защото търсенето тепърва предстои, може да е дълъг процес, но в други случаи, когато нещо съм видяла и на всяка цена трябва да го разкажа в картина, тогава нещата се случват бързо и с размах, разказа още художничката.
"При една картина няма момент, в който човек да каже - ето, тя е готова. Винаги може да хванеш четката и да сложиш една щриха, затова има един процес, в който да знаеш кога да спреш, за да не "развалиш" платното, а дали съм доволна от себе си - има още да уча", каза още Харизанова.
Художничката разказа, че сега е в цветен период, не графичен, иска всички цветове да са върху платното, обича и "по-твърда музика", може би защото е зодия "Скорпион". Тя е динамична личност, която не спира да търси в изкуството и в живота.
Съветва хората, които решават да си закупят картина за дома, да не я съчетават с интериора вътре в него, защото картината трябва да ти харесва, да те вълнува, тя е част от тебе, не от обзавеждането.
И да - трудно се разделя със своите "рожби картини", както самата тя ги нарича, интересува се къде са попаднали, дали новият човек, който я е харесал, е поставил подходящата рамка, защото:
"Картината е част от мен, не труда, а по-скоро разказа, срещата и усещанията, емоцията, които са вложени във всяка творба, защото за мен картината е цял разказ, допълни Харизанова.
И така природа, портрети, абстракции, пейзажи, натюрморти - всичко в добра симбиоза е част от лененото платно и маслени бои върху четката на авторката. С годините тя изучава как лененото платно дърпа маслената боя, а всичко зависи от периодите, през които минава художничката, като при част от картините има прототипи, има картини от снимка, има и фантазиите на самата Харизанова.
А докато рисува нощем, слуша електронни книги, за да има някой, с който да си говори...
Цигуларката Лия Петрова пропътува от Мадрид до Токио и после до Монпелие за няколко дни в края на април. Нейните ангажименти стават не просто повече, те са и все по-престижни, а на 6 юни в зала "България" тя ще солира на Симфоничния оркестър на БНР с диригент Екхард Вичик в Първия цигулков концерт от Сергей Прокофиев. С голяма радост научаваме, че..
Гост в "Магията на театъра" е театралният режисьор Крис Шарков . "В тази криза на истината в съвременното общество, именно истината е това, което търсим най-много в театъра през последните години" - думи на режисьора Крис Шарков. Крис Шарков е един от талантливите режисьори у нас, който впечатлява с решенията си на сцената, с овладяването на..
Стоян Караиванов е първият български бандонеонист, започнал с успех активна професионална кариера по българските и световните сцени. Той е носител на множество престижни награди, една от които е статуетката "Музикант на годината 2022" като победител в анкетата сред слушателите на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Отзвук от "Музикант на..
В 31-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикални желания на слушатели - Директорът на Пловдивската опера маестро Диан Чобанов представя акцентите в предстоящото издание на летния фестивал "Opera Open" на сцената на Античния театър в..
Днес - 14.05, е премиерата на документалния филм "Царят гражданин" от поредицата "БНТ представя" . Лентата е посветена на Симеон Сакскобургготски. Автор на филма е Павел Станчев , медиен експерт и телевизионен мениджър. "Досега няма премиери, които да са станали царе, но има случай на цар, който е станал министър-председател. Избран е..
Поезия, изкуство и вдъхновяващи истории ще се съберат на едно място по време на специалната "Вечер на таланта" , организирана от Фондация "Шанс за децата и природата на България". Тя ще е утре в Бизнес Парка в София. " Във фокуса на събитието ще са 20 млади таланта на възраст между 10 и 19 години. Всички те са поети, музиканти, художници,..
В Първо студио на БНР бяха отличени носителите на приза "Музикант на годината". В анкетата на предаването за класическа музика "Алегро виваче" тази година се включиха около 5000 души. Оперната прима Габриела Георгиева е "Музикант на годината 2024" " Тази любов се усеща неминуемо – това е взаимен обмен: аз чрез публиката и тя чрез..
Включването на строителните материали в списъка на стоките с висок фискален риск предизвиква хаос в сектора . Беше много кратък срокът да се..
Заместник-директорът на ГДБОП старши комисар Боян Раев заяви пред БНР, че задържаните във Враца и околни села четирима млади мъже са набирали..
Вчера кметът Васил Терзиев предложи бонуси, които могат да стигнат до желаната от протестиращите сума от 400 лева, но само за работещите в "Столичен..