Голямата причина за студентските протести в Сърбия е липсата на правова държава, падналата козирка на гарата в Нови Сад е само поводът. Те бягат от политиката, но рано или късно ще се изправят пред момента, в който техните идеи ще трябва да станат политика. Как ще се мине тази крачка никой не вижда.
Това каза пред БНР журналистът от БНТ Бойко Василев, автор на документалния филм "Булевард "Революция".
"Противникът на тези студенти е Вучич и не е Вучич. Те не се месят в политиката, те не казват, че опозицията застава с нас, те казват, че се борят за правова държава и да няма корупция, искат законът да важи за всички".
По думите на журналиста протестът на студентите трябва да бъде поставен в контекст:
"Успяха ли техните родители, които с протестите си свалиха Милошевич през 2000 г.? Масово е мнението, че не са успели. ... При Зоран Джинджич Сърбия вървеше напред, но той беше убит, защото мафията и тайните служби на бившия режим видяха, че той ще стигне докрай. ... Сега вече виждаме тези студенти, които правят нещо съвсем различно. Те са убедени, че те ще успеят там, където родителите им не са успели. Второ - те са убедени, че за разлика от родителите им, те не са малцинство, а зад тях е цяла Сърбия. И третото нещо е, че те бягат от политиката като от огън. Сред тях има всякакви - леви, десни, центристи, едни харесват Русия, други - не. Но са обединени от каузата институциите в Сърбия да работят добре и страната да върви напред".
Централен герой във филма "Булевард "Революция" е една от най-популярните звезди в Сърбия – актьорът Драган Мичанович, който изигра Зоран Джинджич в сериала с българско участие "Операция "Сабя" и днес активно подкрепя студентите. Протестиращите от различни възрасти също правят своите сравнения с 90-те години – с успехите и неуспехите, дори с музикалните рефрени на онова време. Сред героите на филма са привърженици и критици на бунта, сред които режисьорът Горан Маркович и председателката на сръбския парламент Ана Бърнабич.
На 26-и февруари, сряда, от 21:30 ч. по БНТ 1 в рубриката за актуална документалистика "В кадър" ще бъде излъчен "Булевард "Революция". Сръбските студенти протестират – падането на козирката на гарата в Нови Сад, убила 15 души, отприщи енергия, която разтърси 13-годишното управление на Сръбската прогресивна партия и на президента Александър Вучич.
"Булевард на революцията" е старото име на централна белградска улица. Голяма част от действието във филма на Бойко Василев се развива именно на този най-дълъг и най-стар булевард на Белград, там се провеждат и част от протестите. Булевардът помни и протестите през 90-те, когато сръбските студенти няколко пъти се вдигаха срещу режима на Слободан Милошевич. На 5-и октомври 2000 г. те сякаш успяха: Милошевич бе свален и Сърбия тръгна към Европа с лидерството на тогавашния премиер Зоран Джинджич. На 12-и март 2003 г. обаче сръбският министър-председател бе убит.
Оператор на документалния филм "Булевард "Революция" е Михаил Врабчев, режисьор е Лъчезар Аврамов, редактор и съавтор – Албена Колчакова, видеотехник – Пламен Първанов, изпълнителен продуцент – Мария Чернева.
Интервюто на Георги Налбантов с Бойко Василев в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
Какво може да накара човек да изостави в една мразовита зимна вечер кучето, за което до този момент е полагал всеотдайни грижи? Историята на едно куче разказва Явор Гечев. "Да, благодарение на хилядите споделяния на предишните постове, вече е ясна цялата история на Шадоу (#Шади) - кучето, което беше оставено вързано на пейка на мост на..
Репортаж на Димитър Драганов чуйте в звуковия файл.
Да пресъздават българската история, да вдъхновяват децата да четат и знаят за делата на предците си . Това е каузата, която обединява от години един учител в затвор и един шлосер, които са увлекли след себе си десетки мъже и жени и правят исторически възстановки със свои средства и на ползу роду. Срещаме ви с Димитър Чушев от Цалапица и..
Поетичната книга на Пламен Пеев "Кратки истории" ще бъде представена на 14 април от 18.00 ч. в Гьоте институт. В стихосбирката са включени творби от 40-годишен период. "Една книга за разстоянията в живота ми, приближаването да някои истини в живота, изричането им на глас. Разказването на истории е част от нашето ежедневие. Когато имаме..
В "Родина зад граница" ви срещаме с една млада българка от Северна България - Шенел Сюлейманова , която е влюбена в биологията и преди 12 години тръгва от малкия крайдунавски град Никопол към Брюксел, с амбицията да продължи образованието си в Медицински университет в Белгия и да стане фармацевт. Пътят към реализиране на мечтата е дълъг и труден,..
Как тупти едно сърце, отдадено на книгите и техния свят? - Отговорът следва в рубриката "Горещи сърца". Гостуваме в първата у нас кафе - книжарница с благотворителна кауза, която се намира във Враца. Там ни посреща Кристина Константинова. Тя е на 39 години и чете от петгодишна. Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница..
На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги. В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..
Какво може да накара човек да изостави в една мразовита зимна вечер кучето, за което до този момент е полагал всеотдайни грижи? Историята на едно..
България след Освобождението е проявявала няколко пъти форми на субектност – Съединението, двете балкански войни. Всичко това завършва с две..