Голямата причина за студентските протести в Сърбия е липсата на правова държава, падналата козирка на гарата в Нови Сад е само поводът. Те бягат от политиката, но рано или късно ще се изправят пред момента, в който техните идеи ще трябва да станат политика. Как ще се мине тази крачка никой не вижда.
Това каза пред БНР журналистът от БНТ Бойко Василев, автор на документалния филм "Булевард "Революция".
"Противникът на тези студенти е Вучич и не е Вучич. Те не се месят в политиката, те не казват, че опозицията застава с нас, те казват, че се борят за правова държава и да няма корупция, искат законът да важи за всички".
По думите на журналиста протестът на студентите трябва да бъде поставен в контекст:
"Успяха ли техните родители, които с протестите си свалиха Милошевич през 2000 г.? Масово е мнението, че не са успели. ... При Зоран Джинджич Сърбия вървеше напред, но той беше убит, защото мафията и тайните служби на бившия режим видяха, че той ще стигне докрай. ... Сега вече виждаме тези студенти, които правят нещо съвсем различно. Те са убедени, че те ще успеят там, където родителите им не са успели. Второ - те са убедени, че за разлика от родителите им, те не са малцинство, а зад тях е цяла Сърбия. И третото нещо е, че те бягат от политиката като от огън. Сред тях има всякакви - леви, десни, центристи, едни харесват Русия, други - не. Но са обединени от каузата институциите в Сърбия да работят добре и страната да върви напред".
Централен герой във филма "Булевард "Революция" е една от най-популярните звезди в Сърбия – актьорът Драган Мичанович, който изигра Зоран Джинджич в сериала с българско участие "Операция "Сабя" и днес активно подкрепя студентите. Протестиращите от различни възрасти също правят своите сравнения с 90-те години – с успехите и неуспехите, дори с музикалните рефрени на онова време. Сред героите на филма са привърженици и критици на бунта, сред които режисьорът Горан Маркович и председателката на сръбския парламент Ана Бърнабич.
На 26-и февруари, сряда, от 21:30 ч. по БНТ 1 в рубриката за актуална документалистика "В кадър" ще бъде излъчен "Булевард "Революция". Сръбските студенти протестират – падането на козирката на гарата в Нови Сад, убила 15 души, отприщи енергия, която разтърси 13-годишното управление на Сръбската прогресивна партия и на президента Александър Вучич.
"Булевард на революцията" е старото име на централна белградска улица. Голяма част от действието във филма на Бойко Василев се развива именно на този най-дълъг и най-стар булевард на Белград, там се провеждат и част от протестите. Булевардът помни и протестите през 90-те, когато сръбските студенти няколко пъти се вдигаха срещу режима на Слободан Милошевич. На 5-и октомври 2000 г. те сякаш успяха: Милошевич бе свален и Сърбия тръгна към Европа с лидерството на тогавашния премиер Зоран Джинджич. На 12-и март 2003 г. обаче сръбският министър-председател бе убит.
Оператор на документалния филм "Булевард "Революция" е Михаил Врабчев, режисьор е Лъчезар Аврамов, редактор и съавтор – Албена Колчакова, видеотехник – Пламен Първанов, изпълнителен продуцент – Мария Чернева.
Интервюто на Георги Налбантов с Бойко Василев в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
Врачански ученици от основния образователен етап ще пишат с буквите от първата българска азбука. Работилница "Глаголица" е част от програмата на Регионалната библиотека "Христо Ботев" във Враца, с която библиотеката участва в Националната библиотечна седмица. Аз, буки, веди, глаголи, добро, ест... "Всяка буква има послание",..
Въздействието на Държавна сигурност е разрушително по отношение на общността , в конкретния случай - на църковната общност, но това се отнася и за много други общности. Това каза пред БНР историкът и университетски преподавател проф. Момчил Методиев, който представи книгата си "Разрушаване на общността", която е новото заглавие в утвърдената..
На 11 май - в деня, в който почитаме паметта на светите равноапостоли Кирил и Методий, библиотекарите празнуват своя професионален празник. С богата културна програма служителите на Столична библиотека отпразнуваха своя професионален празник в Деня на Европа – 9 май. Беше представено стихотворението „Похвално слово“ изпълнено от неговия..
Врачански ученици от училищен клуб по фотография подредиха изложба със снимки, които показват модернизираната пешеходна зона на града. Изложбата е част от националната инициатива "Детективи на европейски проекти", която се изпълнява от областните информационни центрове у нас по проект на Европейската комисия. Фотосите са подредени в изложба,..
Ловеч - град с много история . Мястото, на което се дава началото на Второто българско царство. Градът, който е провъзгласен за революционна столица от Апостола на свободата. Там, където великият майстор Кольо Фичето изгражда единствения по рода си на Балканите "Покрит мост", градът е наричан "Алтън Ловеч" - Златен Ловеч. Тук..
В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора. Така е, не е само в рекламата. А хората, особено в павликенските села, са гостоприемни и отлични кулинари. В село Дъскот жените правят единствените в региона мариновани яйца , нещо като киселите краставични, но не съвсем. Своя пристан в..
В Силистра професор Петър Стоянович представи новото си изследване "Царска България (1879 - 1946) – Българският владетелски двор" , написан в съавторство с доц. д-р Ивайло Шалафов. Това е първата и единствена книга, посветена на историята, структурата и биографиите на българския владетелски двор от времето на т.нар. Трето Българско царство...
Една от най-вълнуващите книги, които прочетох в последно време е "Вода"- творба на може би най-популярният съвременен ирландски писател Джон Бойн. Може..
Вчера кметът Васил Терзиев предложи бонуси, които могат да стигнат до желаната от протестиращите сума от 400 лева, но само за работещите в "Столичен..
С протеста утре просто търсим начини желанието на работниците да бъде удовлетворено. Ние война няма да водим, няма да искаме оставки...