Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пролетна благотворителна акция на "Шипка" 6 събира средства за болен художник

Пролетната благотворителна акция

В дните 1, 2 и 3 март в Галерията на "Шипка" 6 в столицата ще се състои Пролетна благотворителна акция - "Художници помагат на художници“. 

В нея всеки изкушен от изкуството, казват организаторите от Съюза на българските художници, може да придобие оригинални произведения на знакови съвременни творци

И пояснението, че "авторите, творбите и цените са специални, а участниците даряват всички средства от продажбите в помощ на колеги в тежко здравословно състояние". 

"Идеята ни за благотворителната акция сега е свързана с конкретен случай, но той не е единствен, за съжаление, много от нашите колеги понякога изпадат в тежко материално положение и случаят става още по тежък, когато се касае и за здравословни проблеми. 

Една от основните функции на СБХ е и социалната дейност, но то е и ограничено в рамките на бюджета ни, каза за БНР Любен Генов, председател на Съюза на българските художници.

"Понякога обаче това подпомагане не е достатъчно, затова сега идеята дойде от колежка Елена Панайотова, да подпомогнем наш колега.

Така че, на тези три дати всички, които обичат българското съвременно изобразително изкуство, могат да се сдобият с картини на преференциални цени.

Имаме и отклик на стотици колеги, които ще дарят своите творби за тази благотворителна акция и те ще дарят на 100% приходите от тази акция в помощ на страдащи наши колеги от различни заболявания, посочи още Генов.

По думите му участници в акцията са Атанас Атанасов, Георги Георгиев, Дарина Цурева, Елена Панайотова, Емануела Ковач, Иван Кюранов, Иван Хаджийски, Леда Старчева, Людмил Георгиев, Мария Райчева и много други.

Това са изявени живописци, графици, автори, които работят в областта на скулптурата, керамиката, дърворезбата, тоест от всички видове изкуства ще има възможност да се купят произведения.


Още по темата в интервюто на Кармен Манукян с Любен Генов в "Нощен Хоризонт".


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

25-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ е посветено на 100-годишнината от рождението на великия български тенор Никола Николов. В него са включени изказвания на слушатели, споделени на редакционния телефон, част от слушателски писма, изпратени на електронната поща, и..

обновено на 31.03.25 в 17:37
Израелската опера в Тел Авив

Премиера на “Отело“ в Телавивската опера

За почти 80-годишната история на Израелската опера за пръв път е поставена “Отело“ на Джузепе Верди. На традиционната лекция преди спектакъла драматургът на операта даде задача на слушателите си да открият какво прави тази творба предтеча на веризма. Според него тя се отличава коренно от предишните опери на Верди и отваря вратите на любимия му..

публикувано на 31.03.25 в 17:11
Ла Скала - Милано

Премиера на “Тоска“ в Миланската Скала

Мартенският афиш на Миланската Скала зарадва любителите на оперното изкуство с шедьовъра на Джакомо Пучини “Тоска”. На 15 март завесата на театъра тържествено се вдигна за спектакъла, открил сезон 2019/2020 г. За пореден път режисьорът Давиде Ливермор не разочарова публиката със своята зрелищна продукция, а изключителният музикален състав и..

публикувано на 31.03.25 в 14:39
Къщата на залязващото слънце

Разместване на пластовете от миналото в изложбата "Къщата на залязващото слънце"

Галерия "Доза" представя изложбата на Станислав Беловски "Къщата на залязващото слънце".  Произведенията в  нея не пресъздават миналото, а го разместват – като монтаж, който поражда напрежение между образите, вместо да ги фиксира в носталгичен ред. Те задават посока на тръгване "навътре" – към личното, към спомена. Изградени са така, сякаш кадрират..

публикувано на 31.03.25 в 11:59
Георги Грозев

Драматичният театър в Ловеч с премиера на моноспектакъла "Последният танц на Нижински"

Драматичният театър в Ловеч ще представи премиерата на моноспектакъла "Последният танц на Нижински". Пиесата на Норман Алън се поставя за първи път в България. Режисьор и актьор на моноспектакъла е Георги Грозев. Правата за постановката са закупени от Холивуд. Вацлав Нижински е легендарен руски и френски балетист и балетмайстор. Той е о..

публикувано на 31.03.25 в 11:35

Отзвук от оперната гала на Анна Нетребко и Юсиф Ейвазов в София

Месец март ще остане паметен с първото гостуване у нас на оперната мегазвезда Анна Нетребко . Гледали сме на големия екран оперни продукции с нея – преки прожекции и филмирани спектакли, най-напред в НДК, след това в Cinema Cityв кино сезоните на Метрополитън, в кината Арена – в кино сезоните на Кралския балет и опера в Лондон “Ковънт Гардън“,..

публикувано на 30.03.25 в 22:10