Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"НАТО не може да вкара мироналагащи формирования"

Мироопазване или мироналагане – какво предстои в Украйна?

Полк. Христо Христов: Когато се изпратят мироопазващи сили, ситуацията може да се разгорещи и да се наложи мироналагане

| Репортаж
Снимка: БТА
Чуй новината! Чуй новината:

За какво за се готвим, ако между Украйна и Русия настъпи мир, заявки за което се чуват основно от САЩ на Доналд Тръмп и Русия на Владимир Путин? ООН прие декларация, която може да се отчита като  една от първите стъпки за мира.

Според Христо Христов – старши национален представител на България в Ирак по време на втория ни контингент там, има още много път да бъде извървян, преди да се уточнят бъдещите сили за опазването на мира.

Половин час - само толкова продължава дебатът в парламента от края на май през 2003-та година, когато България взема решение да участва в първата в най-новата си история мисия зад граница - в Ирак. Изпратените през годините над 3 300 военни в 11 контингента затвърждават политическата ангажираност на страната ни за членството и в НАТО, което става факт през 2004-та и очертават  скъсването на страната ни с модела на управление на армията от Варшавския договор. Но никой от единодушно гласувалите през 2003-а (с малки изключения) депутати не би могъл да знае, че за времето на мисиите България ще загуби 13 военни.

"Ситуацията, в която започна нашето участие в Ирак, беше мироопазваща, а изведнъж се промени в мироналагаща. Миришеше на война", спомня си Христо Христов – старши националният ни представител в Ирак по време на втория ни контингент, военен с опит от Афганистан, Босна и Херцеговина и Нагорни Карабах.

Неговите архиви от онова време пазят свидетелствата за свирепостта на противника, с който изпратените български мироопазващи военни е трябвало да се справят, мироналагайки.  

"Това е аксиоматично правило – когато се постигне мир на известно ниво и се изпратят мироопазващи сили, винаги ситуацията може да се разгорещи и да се наложи изведнъж мироналагане", коментира Христов.

Сега 51-вото НС прие декларация за неучастие на български въоръжени сили във военни действия на територията на Украйна. Но в дебатите пак прозвучаха ключови думи като мироналагане и мироопазване. Разликата е голяма, обяснява полковник Христов, който в годините след Ирак има опит в мисии како миротворец в мисии в Босна и Херцеговина, бил е и част от екипа на ОССЕ по мира на Нагорни Карабах.

Мироопазване означава, че мирът вече е бил конструиран, има споразумение между враждуващите сили, сключен е договор за прекратяване на бойните действия и се започват крачки към възстановяване на законността и реда, подчертава полковник Христо Христов и дава пример с Ирак:

"В Ирак беше сключено примирие, нямахме активни бойни действия. Като започна въстанието на Муктада Садр, всичко това беше прекратено и започна активна офанзива срещу нас."

Всяка ситуация на въоръжен конфликт си има специфики  - тази уговорка прави Христов когато говорим за формата, който би гарантирал мирните отношения между Украйна и Русия след прекратяване на бойните действия. Според него ситуацията към момента не предполага възможност за разполагане на сили за мироопазване.

В Украйна има огромна фронтова линия – над 1300 км, която изисква насищане. Трябва да бъдат разположени многочислени формирования – всяко от тях със зона на отговорност, за да наблюдава дали и двете страни спазват примирието, отчита още полк. Христов, който вижда първите стъпки към сключване на такова примирие, но е реалист, че следващите стъпки ще бъдат трудни.

"Без сключено примирие никакви чужди войски няма да могат да стъпят на територията на Украйна."

НАТО не може да вкара мироналагащи формирования, защото Русия е ядрена държава, уточнява той.

"Не може със сила международната общност да наложи мира. Единственият вариант е г-н Тръмп да успее да се договори с г-н Путин."

Ако Великобритания, Франция, Полша и други натовски държави изпратят свои формирования като мироопазващи сили, Русия трябва да се съгласи и да каже "да", изтъква той, като нарича ситуацията "деликатна". По думите му, "Украйна има интерес да са от държави от ЕС", но "първо трябва да знае, че Русия повече няма да настъпва".

Къде е мястото на България в евентуалното бъдещо участие на военни при мироопазване?

Имаме декларация на НС, но сме и членове на НАТО, както и на ОССЕ – имаме задължения към тези организации, напомня той.

Ако утре се вземе решение да се изпратят европейски въоръжени сили, какво правим, пита военният във връзка с дилемата да имаме задължения, които бихме отказали да изпълним.

Декларацията имаше по-скоро насоченост към електората в България, смята полк. Христов.

Най-важното е и двете държави – и Украйна, и Русия да признаят тези въоръжени сили за безпристрастни, обобщава полковникът с опит във втория и четвъртия контингент в Ирак, с опит от Афганистан, Босна и Херцеговина, и Нагорни Карабах.

Повече чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Питър Хоръкс към медиите в България: Продължавайте да се борите

Медийната среда в България се е подобрила, но продължава да е подложена на натиск отвън, както и на кампании с дезинформация. Това заяви в интервю за БНР Питър Хоръкс , бивш ръководител на Световната служба на Би Би Си ( BBC World Service ), както и на новинарския център на британската медийна корпорация. Как се справя Българското национално..

публикувано на 02.04.25 в 21:33

Владимир Ненов: При всяко издевателство над деца наказанията да бъдат удвоявани!

Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан.  На  Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..

публикувано на 02.04.25 в 09:45

Диагноза аутизъм се поставя средно на 4 години. Специалисти: Следете за ранни признаци!

Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..

публикувано на 01.04.25 в 09:41
Михаил Екимджиев

Михаил Екимджиев: Петьо Еврото беше само посредник между политиците и съдебната власт

От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..

публикувано на 01.04.25 в 09:17

Ще има ли скоро Център за иновации в отбраната у нас?

Дали и колко скоро в България ще има Център за иновации в отбраната. Тази идея беше лансирана, след като ЕС обяви плановете да дава стотици милиарди за отбрана . В България обаче има Център за иновации в рамките на Министерството на отбраната. В момента се търси юридически вариант за вписването му в бъдещата структура, но засега няма яснота как..

публикувано на 31.03.25 в 09:50

Второто висше да е платено от държавата – какви ще са ефектите?

Държавата да може да финансира второ и следващо висше образование или образователна степен - идеята е на просветния министър Красимир Вълчев.  Според изпълнителния директор на Институт "Отворено общество" Георги Стойчев ако идеята се реализира, част от хората, които ще се възползват от нея, частично или напълно ще трябва да се оттеглят..

публикувано на 27.03.25 в 11:15

Vihra AI - чатботът, който помага за перфектното CV и връзката с работодателите

Може ли изкуственият интелект да направи по-лесна връзката между младите хора и бъдещия им работодател? Решения предлага компанията JobTiger, която следи от близо тенденциите на българския пазар на труда, но също и съпоставя нуждите на бизнеса и нагласите на новото поколение кандидати за работа.   Инициативата тръгва от статистика, според която..

публикувано на 27.03.25 в 10:17