Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"НАТО не може да вкара мироналагащи формирования"

Мироопазване или мироналагане – какво предстои в Украйна?

Полк. Христо Христов: Когато се изпратят мироопазващи сили, ситуацията може да се разгорещи и да се наложи мироналагане

| Репортаж
Снимка: БТА
Чуй новината! Чуй новината:

За какво за се готвим, ако между Украйна и Русия настъпи мир, заявки за което се чуват основно от САЩ на Доналд Тръмп и Русия на Владимир Путин? ООН прие декларация, която може да се отчита като  една от първите стъпки за мира.

Според Христо Христов – старши национален представител на България в Ирак по време на втория ни контингент там, има още много път да бъде извървян, преди да се уточнят бъдещите сили за опазването на мира.

Половин час - само толкова продължава дебатът в парламента от края на май през 2003-та година, когато България взема решение да участва в първата в най-новата си история мисия зад граница - в Ирак. Изпратените през годините над 3 300 военни в 11 контингента затвърждават политическата ангажираност на страната ни за членството и в НАТО, което става факт през 2004-та и очертават  скъсването на страната ни с модела на управление на армията от Варшавския договор. Но никой от единодушно гласувалите през 2003-а (с малки изключения) депутати не би могъл да знае, че за времето на мисиите България ще загуби 13 военни.

"Ситуацията, в която започна нашето участие в Ирак, беше мироопазваща, а изведнъж се промени в мироналагаща. Миришеше на война", спомня си Христо Христов – старши националният ни представител в Ирак по време на втория ни контингент, военен с опит от Афганистан, Босна и Херцеговина и Нагорни Карабах.

Неговите архиви от онова време пазят свидетелствата за свирепостта на противника, с който изпратените български мироопазващи военни е трябвало да се справят, мироналагайки.  

"Това е аксиоматично правило – когато се постигне мир на известно ниво и се изпратят мироопазващи сили, винаги ситуацията може да се разгорещи и да се наложи изведнъж мироналагане", коментира Христов.

Сега 51-вото НС прие декларация за неучастие на български въоръжени сили във военни действия на територията на Украйна. Но в дебатите пак прозвучаха ключови думи като мироналагане и мироопазване. Разликата е голяма, обяснява полковник Христов, който в годините след Ирак има опит в мисии како миротворец в мисии в Босна и Херцеговина, бил е и част от екипа на ОССЕ по мира на Нагорни Карабах.

Мироопазване означава, че мирът вече е бил конструиран, има споразумение между враждуващите сили, сключен е договор за прекратяване на бойните действия и се започват крачки към възстановяване на законността и реда, подчертава полковник Христо Христов и дава пример с Ирак:

"В Ирак беше сключено примирие, нямахме активни бойни действия. Като започна въстанието на Муктада Садр, всичко това беше прекратено и започна активна офанзива срещу нас."

Всяка ситуация на въоръжен конфликт си има специфики  - тази уговорка прави Христов когато говорим за формата, който би гарантирал мирните отношения между Украйна и Русия след прекратяване на бойните действия. Според него ситуацията към момента не предполага възможност за разполагане на сили за мироопазване.

В Украйна има огромна фронтова линия – над 1300 км, която изисква насищане. Трябва да бъдат разположени многочислени формирования – всяко от тях със зона на отговорност, за да наблюдава дали и двете страни спазват примирието, отчита още полк. Христов, който вижда първите стъпки към сключване на такова примирие, но е реалист, че следващите стъпки ще бъдат трудни.

"Без сключено примирие никакви чужди войски няма да могат да стъпят на територията на Украйна."

НАТО не може да вкара мироналагащи формирования, защото Русия е ядрена държава, уточнява той.

"Не може със сила международната общност да наложи мира. Единственият вариант е г-н Тръмп да успее да се договори с г-н Путин."

Ако Великобритания, Франция, Полша и други натовски държави изпратят свои формирования като мироопазващи сили, Русия трябва да се съгласи и да каже "да", изтъква той, като нарича ситуацията "деликатна". По думите му, "Украйна има интерес да са от държави от ЕС", но "първо трябва да знае, че Русия повече няма да настъпва".

Къде е мястото на България в евентуалното бъдещо участие на военни при мироопазване?

Имаме декларация на НС, но сме и членове на НАТО, както и на ОССЕ – имаме задължения към тези организации, напомня той.

Ако утре се вземе решение да се изпратят европейски въоръжени сили, какво правим, пита военният във връзка с дилемата да имаме задължения, които бихме отказали да изпълним.

Декларацията имаше по-скоро насоченост към електората в България, смята полк. Христов.

Най-важното е и двете държави – и Украйна, и Русия да признаят тези въоръжени сили за безпристрастни, обобщава полковникът с опит във втория и четвъртия контингент в Ирак, с опит от Афганистан, Босна и Херцеговина, и Нагорни Карабах.

Повече чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - огромна спяща клетка, заровен проблем, вече трудно контролируем

Проблемът с локалите трябва да бъде решен по някакъв начин, но той няма да бъде решен, яко няма сериозен обществен натиск. Това заяви пред БНР Милен Димов, родител, който заедно със съпругата си повдигнаха темата за бандите, локалите, които нападат и тормозят други деца.  "Явно това е една огромна спяща клетка, заровен проблем, който по..

публикувано на 02.05.25 в 15:33

Около 170 хиляди българи са носители на генна мутация за таласемия

Около 170 хиляди българи са носители на генна мутация за таласемия – рядко наследствено заболяване на кръвта. Смята се, че честотата на носителство у нас е висока, а в същото време държавата няма програма за откриването на тези хора и намаляването на риска да се роди дете с тежката форма на болестта. Проблемът и възможните решения бяха обсъдени от..

публикувано на 02.05.25 в 14:50

Частните пенсионни фондове - ключ към разтоварване на системата?

Увеличаването на осигурителната вноска и пенсионната възраст няма да решат проблемите на пенсионната система , смятат експерти и работодатели. Решенията, които предлага държавата, могат само временно да попълнят известен дефицит в бюджета на Националния осигурителен институт за сметка на повишаване на риска от разрастване на сивия сектор и..

публикувано на 01.05.25 в 08:57
Боян Рашев

Боян Рашев: Бъдещето е в управляемия енергиен микс. Зелената енергия не може да доминира!

Българският електроенергиен баланс все повече прилича на испанския. В последно време се инвестира основно в слънчеви мощности. Вятърни нови практически няма изградени в последните години. В система, която има нужда от диверсификация, като инвестираш само в едно нещо, което е неконтролируемо, очевидно ще имаш проблеми . Този коментар направи..

публикувано на 30.04.25 в 07:58

ДАНС и военното разузнаване предупреждават за потенциални кибератаки

През 2024 г. най-чести кибератаки са свързани с блокиране на информационни системи на фирми или кражба на данни. Това посочва докладът за дейността на ДАНС. Докладът на Военното ни разузнаване също предупреждава за кибератаки. Под атака остават информационни системи на държавни институции и общински администрации; дружества, ангажирани с производство,..

публикувано на 27.04.25 в 16:16
Христо Иванов

Христо Иванов: Българските демократични сили вече трябва да разчитат само на себе си

"Да, България" – една от партиите в коалиция "Продължаваме промяната – Демократична България", избира нов лидер на мястото на подалия оставка преди 9 месеца Христо Иванов. Кандидатите за поста са шестима. От предварителните им заявки стана ясно, че има консенсус партията да бъде ръководена от двама съпредседатели. За да се случи това, делегатите..

публикувано на 27.04.25 в 12:36

Кои бяха най-важните новини в Светлата седмица

В края на Светлата седмица, в която се питахме къде са светлината и просветлението, толкова ли е голяма търпимостта в държавата и толкова голямо ли е човешкото безрасъдство. Седмицата ни донесе поредна печална статистика за жертвите на пътя. Липсата на отговорност убива хора всеки ден, а близки на загинали на пътя се изправиха пред..

публикувано на 27.04.25 в 10:10