Това е външен дълг, който ще плащаме всички ние в полза на тези около 200 000 домакинства, които ще се възползват. Всички домакинства у нас и децата им ще плащат обновяването, коментира пред БНР д-р Драгомир Цанев от Центъра за енергийна ефективност.
Запитан какво може да бъде спасено по ПВУ, в предаването "Хоризонт до обед" Цанев напомни, че "вече губим втория транш". Според него освен малката част, която ще успеем да спасим от ПВУ, всичко останало ще бъде финансирано със средства от държавния бюджет "с произход нов външен дълг".
Индивидуалното саниране никога не е било законно, но няма никакви промени в тази посока – всеки свободно си прави изменения по фасадата, отбеляза Цанев.
"Освен че сградите ни са най-грозните в Европа, ефектът от тези мерки е поне двойно по-малък в сравнение с това, ако сградата бъде обновена цялостно. Но хората продължават да го правят, защото знаят, че ако чакат националната програма, трябва да чакат 200 години."
Цените на енергията ще растат, няма да слизат надолу. Единственият начин да се подсигурим е да направим сградите енергийно ефективни, категоричен е експертът.
Той настоятелно апелира "най-накрая да има нормална програма за саниране – програмата, за която целият цивилизован свят се изреди да дава консултации на правителството". По думите му, "нямаше политическа воля в нито едно от правителствата, които се изредиха, този процес да бъде завършен", а реформите, договорени с ЕК, не са реализирани.
"Именно това е проблемът с плащанията от комисията. Причината, поради която ще платим сметката за санирането на една малка част от сградите, които имат нужда от това. Именно поради този отказ от реформи стигнахме до този хаос, който наблюдаваме в момента."
За 10 години броят на жилищата с внедрени мерки за енергийна ефективност се е удвоил, без каквито и да е програми, заяви Драгомир Цанев.
"Пазарът може да се справи сам. Въпросът е, че не трябва да бъде унищожаван в зародиш, както се случва със 100%-овия грант. Трябва да бъде подпомогнат."
"Но се надяваме, че това, което е обещано на гражданите ще се случи, защото би било абсурдно те да са дали собствени средства и накрая да бъдат излъгани. Това би означавало тотален провал, това поставя спирачки, блокира следващи усилия за изпълнение на политики в тази област, а те са ключови. Не можем да продължаваме да плащаме три пъти, отколкото всички останали в Европа за енергия. Това означава загуба на национално богатство", посочи в заключение експертът.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Във връзка с предстоящите Великденски празници Българската агенция по безопасност на храните започва засилени проверки в магазини, складове, пазари и заведения за хранене. Инспекторите ще контролират производството и търговията на традиционно предлаганите за празниците храни - агнешко месо, козунаци, яйца, както и боя за яйца. Произведеното в..
В Гърция промени в Правилника за движение по пътищата предвиждат налагане на по-високи глоби при нарушения. Заместник-министърът на транспорта Константинос Киранакис обяви новите наказателни мерки при пътни нарушения. Увеличават се глобите и наказанията за шофьора, но няма да се спира превозното средство от движение. Ако един член на..
"Жалката", както американският вицепрезидент Джей Ди Ванс определи Европа, се подготвя за сблъсък. Доналд Тръмп първи натисна спусъка в новата световна търговска война и докато преди обявяването на 2 април на списъка с митата Европейската комисия имаше колебание как да подходи към Вашингтон, сега подготовката на контрамерките е в ход. Разбира..
Броят на жертвите на опустошителното земетресение в Мианмар надхвърли 3300 души, 220 са обявени за изчезнали. Координаторът на ООН по спешната помощ Том Флечър прекара предишната нощ в град Мандалей, близо до епицентъра на труса. Той заяви, че хуманитарни и граждански групи са оглавили реакцията на земетресението, като подчерта тяхната смелост..
Спасителни археологически проучвания започнаха в района на античния град Хераклея Синтика. Те се провеждат заради разширяването на газопровода България - Гърция и се финансират от инвеститора на наша територия "Булгартрансгаз". Три екипа от Института по археология с музей към БАН са на място за теренните проучвания, съобщи..
Експерименталната методика за отчитане на отпадъци в Кюстендил вече работи, заявиха от общината. Над 3 хиляди индивидуални кофи за смет в Кюстендил и селата вече са с монтирани чипове Системата се отваря с чип, като се регистрира количеството смет, която се изхвърля. Системата не може да приеме повече от 35-литрова торба, така ще се..
Няма еднозначен отговор на въпроса дали присъдата срещу Марин льо Пен я отстранява окончателно от надпреварата за президент на следващите избори във Франция. Това поясни пред БНР Тони Николов, журналист, публицист, преводач, главен редактор на Портал Култура. Отговор ще има лятото на 2026 г. Тогава апелативният съд ще се произнесе,..
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...