Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тръмп очаква Зеленски за подписване на сделка за редкоземните минерали в Украйна

Володимир Зеленски и Доналд Тръмп
Снимка: БТА

Само седмица след като го наричаше диктатор, Доналд Тръмп ще посрещне Володимир Зеленски в Белия дом. Очаква се подписването на сделка за добив на редкоземни минерали в Украйна, която Тръмп постави като условие страната му да продължи да подкрепя Киев военно.

След като вчера се срещна с британския премиер Киър Стармър, Тръмп вече не помнеше как миналата седмица наричаше Зеленски "диктатор, който е на власт без избори".

След визитите на Стармър и френския президент Еманюел Макрон в Белия дом през тази седмица, Тръмп смекчи тона си към Европа и Украйна, след седмици, в които повтаряше руските гледни точки за войната.

Не е ясно какви гаранции от американска страна включва споразумението за преференциален достъп до залежи на важни ресурси като графит и литий в Украйна. 

След срещата миналата седмица между първите дипломати на Русия и САЩ, вчера в Истанбул делегации на двете страни са обсъждали възстановяване на директните полети между тях. Това пишат от руското външно министерство. Полетите бяха спрени от американска страна след началото на войната.

На бойното поле Русия прави опит за нова сухопътна офанзива през границата при Курска област. Това съобщиха от украинската армия, която контролира части от областта. Според Киев, Русия използва приоритетно пехотни групи, а не бронирана техника, и до момента не успява да напредне.

Украйна твърди също, че силите й са поразили петролна рафинерия в руската Краснодарска област и склад за снаряди в окупираната част на Донецкия регион. 


По публикацията работи: Светлин Божков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Части на полицията, разположени  в Лос Анджелис, Калифорния, САЩ, 9 юни 2025 г.

Около 700 морски пехотинци са в Лос Анджелис за потушаването на имигрантските протести

Около 700 морски пехотинци, базирани в Южна Калифорния, бяха разположени в района на Лос Анджелис, за да помогнат за потушаването на уличните протести срещу акциите на имиграционните служби. Тръмп изпраща и морски пехотинци в Лос Анджелис По-рано президентът Тръмп нареди броят на военнослужещите от Националната гвардия, които са призовани да се..

публикувано на 10.06.25 в 18:32
Иван Сотиров

Иван Сотиров: Да не се наливат пари в общинските фирми, използват се за партийни касички

Трябва да се започне отнякъде и да има ясна визия за дългосрочното развитието на Столична общината,  за строителството, включително и за паркирането в Централната градска част. Общината трябва да привлече инвестиции чрез публично-частно партньорство и голяма част от ресурса в приходната част на бюджета да се освободи за дейности, присъщи само на..

публикувано на 10.06.25 в 18:00

Неуспешен опит за изтегляне с влекачи на кораба, заседнал до пристанището в Бургас

Продължава подводният оглед на заседналия на входа на централното пристанище в Бургас товарен кораб. Вече е направен един неуспешен опит за изтегляне на плавателния съд с влекачи. Кораб, натоварен с торове, заседна до Бургаското пристанище Корабът, който плава под либерийски флаг, е натоварен с 30 хиляди тона земеделски торове. Те трябва да..

публикувано на 10.06.25 в 17:57
Мария Петрова

Адв. Мария Петрова за "домовете на ужасите": Критиката трябва да е към Социалното министерство

Надявам се разследващите органи да си свършат работата достатъчно добре и отговорно, за да може други лица, които са изкушени от този тип бързо забогатяване и облагодетелстване от даряване и договори за гледане и издръжка, да знаят, че и те са под угроза от подобно наказателно преследване . Това каза пред БНР адвокат Мария Петрова, специалист..

публикувано на 10.06.25 в 17:28

На управителя на нелегалния хоспис в Говедарци не е повдигнато обвинение

Управителят нелегалния хоспис в самоковското село Говедарци е освободен от ареста без повдигнато обвинение, съобщава БТА, като цитира Окръжна прокуратура – София. Той е бил задържан с полицейско постановление за до 24 часа и след изтичането на този срок е бил освободен. От държавното обвинение не са намерили основание да повдигат обвинение, тъй като..

публикувано на 10.06.25 в 17:16
Министърът на образованието Красимир Вълчев.

Министърът на образованието: Да намерим формулата как ИИ да не е просто инструмент, а сътрудник

Изкуственият интелект се използва все по-активно в образователната система, а учителите стават все по-безпомощни да дадат задача на учениците, която те да решат сами, без неговата помощ. Това каза просветният министър Красимир Вълчев на кръгла по темата, организирана от Българска асоциация по информационни технологии. "Ключовото, което трябва да..

публикувано на 10.06.25 в 17:06

АЕЦ "Козлодуй" ще може да внася желязо и стомана от Русия

Правителството разреши на АЕЦ "Козлодуй" да внесе от Русия продукти от желязо и стомана, необходими за централата въпреки ограничителните мерки заради войната в Украйна.  Голяма част от системите и оборудването в централата са с руски произход, което налага да бъдат сключени договори с руски изпълнители, за да се гарантира надеждната и безопасна..

публикувано на 10.06.25 в 16:59