Прекалено сме се вторачили в Руско-турската война, но нея нямаше да я има без усилията на Велчо Атанасов-Джамджията, Раковски, Стефан Караджа, Левски, Бенковски, Гюргевския комитет. Ако българите не бяха показали, че се надигат, Русия нямаше да се намеси.
Това каза пред БНР историкът проф. Иван Илчев, бивш ректор на СУ "Св. Климент Охридски", като уточни:
"Никой не тръгва да воюва за интересите на някой друг народ, воден от морални причини. Това се случва нееднократно на Балканите - Сърбия, Гърция. ... Русия води руско-турски войни не за освобождение, а в изпълнение на своите стратегически стремежи. Русия няма голямо желание да обявява тази война, това сме го писали много историци. ... Тогава много помага един фактор - общественото мнение. От 30-те години на 19-и век до Освобождението настъпва коренен прелом в медиите. ... Тъй като хората стават по-грамотни, през 70-те години вече много хора четат вестници и се формира обществено мнение. Това обществено мнение във Великобритания, която винаги е била противник на Русия в Източния въпрос до този момент, започва масова кампания в полза на българите и на сърбите, която се знае под името "Българските ужаси". ... Те публикуват сведенията, които им предоставя Българската екзархия, т.е. пак заостряме вниманието на някои неща, без да обръщаме внимание какво е довело до тях".
Проф. Илчев подчерта, че българското опълчение е 7000 души, но руснаците не са искали да има много българи в армията, не ги въоръжават:
"Участват много по-малко от тези, които биха могли да участват. Руснаците не искат други самостоятелни фактори във войната, предпочитат да са те".
Според историка няма никакво съмнение, че 3-ти март е в съзнанието на българина междата между свобода и несвобода.
"Робство - в юридическия смисъл на думата - не е имало. Българите са били много по-свободни от крепостните селяни в Русия, примерно. Може би правилната дума е османска власт, османско владичество. Действително системата е наложена насилствено. Тя в никакъв случай не дава равноправие на българите, но същевременно българите имат известни възможности да се развиват. Погледнете Рилския манастир. Такъв манастир от роби прави ли се? И то от роби, които са от религия, враждебна на тази на господарите. Друг пример - търговските кантори. Нашите търговци 19-и век вече имат кантори във Виена, в Будапеща, в Манчестър, че дори и в Калкута, Индия. Българинът е пътувал не малко тогава - от 30-те години на 19-и век насетне, когато в Османската империя започват да се копира западното законодателство. Тогава и българинът вече има възможност да се замогва. Ако погледнете църквите в България, огромен брой от тях са строени през 30-те г. на 19-и век, това е след Руско-турската война от 1828-29 г., когато на българите се дава право да издигат църкви и те издигат тогава. Има българи, които са заместник-управители на вилаети, има българи, които са членове на Държавния съвет, има българи, които са професори в Медицинската академия в Истанбул. Въпросът е, че тази глътка свобода не е била достатъчна. Този, който се е замогнал, се надига, когато властта му пречи да се замогне повече. Това се случва и при Френската революция, и при американската революция, това се случва и при нас. Като правило е, че бедните, които няма какво да ядат, много рядко се надигат. За тях важно е да осигурят залък за утрешния ден", обясни историкът.
Интервюто на Стефан Кунчев с проф. Иван Илчев в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Шествие "Училището не е църква" ще има на 15 май в София, съобщи в интервю пред БНР организаторът Христо Георгиев. "Доволен съм, че за 40 часа имаме 1300 човека зад тази инициатива. Училището е държавата и като се въведе този предмет "религия" държавата участва активно върху разпространяването на определен вид идеи, морални ценности и..
Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен ще бъде в Рим за погребението на папа Франциск в събота, съобщи говорителката на Комисията Анита Хипер. Там ще е и председателят на Европейския съвет Антониу Коща. Засега не се предвиждат нейни двустранни срещи в Рим, но това не се изключва. На изпращането на папата ще..
Китай иска да изгради анти-САЩ коалиция. Това каза пред БНР Галя Славова, китаист, преподавател по икономика в Китай, като обясни, че това е тактически ход на Пекин в т.нар. търговска война, започната от президента на САЩ Доналд Тръмп. "По-лесно е да го направи със страни, които са вече зависими икономически от Китай, защото голяма част от..
На папата Франциск човешките моменти му бяха много присъщи. И има нужда от такъв папа, които да работи за сближаването на хората по света. Папа Франциск не се спираше, пътуваше на изток, на запад, навсякъде по света. Такъв папа е нужен, а не някакъв да се затвори в своя католически фанатизъм, изпълнен с омраза към останалия свят. Нужен е..
Има нарушение на Закона за радиото и телевизията, както и отклонение от Етичния кодекс на българските медии - това се посочва в доклада на дирекция "Мониторинг и анализи" на Съвета за електронни медии за извършено наблюдение на изданието на предаването "Антон Митов представя" по програма "Христо Ботев" на БНР от 8 март. Гост на предаването тогава..
"Папа Франциск дойде в България, защото искаше да посети тази малка католическа общност и да я напътства във вярата, което е неговата роля като духовен пастир. Той искаше още веднъж да дойде, имаше покана за едно събитие и тогава взе календар и си записа датата и каза, че ако му е възможно, ще отиде". Това каза пред БНР монсеньор Йовко Пищийски..
"Спаси София" сваля доверието си от кмета на София Васил Терзиев. Това обяви лидерът на партията Борис Бонев. "Администрацията на София няма ясна визия и ясни цели. То не може да бъде успешно. Г-н Терзиев не разбра огромната отговорност, която лежи на неговите плещи. Хората очакваха промяна, а получиха подмяна", заяви Бонев и каза, че..
Най-силната реклама на Тракийския университет е качественото обучение и начинът на живот, цената на живот и студентите да развиват своите..
На всяко подаване на храна на човек пожелава здраве и "утре те очаквам в 16 часа". Така прави вече 9 години Мартин Мартинов , собственик на..
С тържествени пасхални богослужения православната църква празнува втория ден на Великден - Светли понеделник. С него започва Светлата..