Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Историята на бившата Солунска гимназия и пътят ѝ до Горна Джумая

Снимка: Кети Тренчева

Цели 34 години след Освобождението на България от османско владичество, българите от Македония и Одринска Тракия се докосват до святата свобода. Този труден път те извървяват с осъзнаването, че е нужна организирана борба, но повече от всичко е нужно просвещение и образование. В центъра на тази отговорност е Българската екзархия, която разкрива и първите гимназии в тези откъснати от Великите сили български територии – в Солун и в Одрин.

Историята на първата българска мъжка гимназия в Солун и нейния труден път до Горна Джумая, днес Благоевград, разказа пред БНР Николай Куколев, учител по история в Националната хуманитарна гимназия "Св.св. Кирил и Методий“ - бивша Солунска.

Българите от Македония и Одринско усещат вкуса на свободата в края на 1912 година. Чакат я, жадуват за нея цели 34 години и дават хиляди свидни жертви, за да я имат. Оставайки под османско владичество, те имат  само един пазител на вярата - Българската екзархия, която остава в Цариград и която им помага в борбите и в просвещението. Тя е в основата на създаването на български училища в тези части на България, останали под робството, припомни Куколев.

Най-старото запазено знаме на гимназията от началото на 40-те години на 20-и век.

През есента на 1880 година отваря врати първата в Македония българска мъжка гимназия. Кузман Шапкарев става неин директор. За кратко време тя се превръща в най-яркия духовно-просветен, образователен и революционен център. Нейни възпитаници са Гоце Делчев, Иван Михайлов, Тодор Александров, Борис Сарафов, Даме Груев. Но от това училище са излезли и много ярки политици и учени.

Едва вкусили свободата през 1912 година, българите от Македония са въвлечени в Балканската и Междусъюзническата война, след това понасят ударите и на Първата световна война. През 1913 година гърците закриват гимназията и започва нейното странстване.

За няколко години се премества в Струмица, тогава българска територия, за кратко - в Щип и Петрич, а през 1933 година се установява в Горна Джумая, сега Благоевград, където е и до днес - Национална хуманитарна гимназия "Св.св. Кирил и Методий" - бивша Солунска. 

Репортаж на Кети Тренчева в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл. 


Снимки: Кети Тренчева 

По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Председателят на СЕМ д-р Симона Велева

СЕМ застава зад редакционната независимост и свободата на всички медии

Съветът за електронни медии обяви позиция, че застава зад редакционната независимост и свободата на всички медии. Председателят на СЕМ Симона Велева посочи ролята на медиите като "обществен страж". "Разбира се, ние сме част от цялата екосистема, която за да функционира правилно и за да има баланс между правото на изразяване на мнение и..

публикувано на 07.05.25 в 12:47
Сградата на Олд Бейли в Лондон

Определят присъдите на шестимата българи, които британски съд призна за виновни за шпионаж в полза на Русия

Очаква се днес след обед шестимата българи, които бяха признати за виновни в шпионаж в полза на Русия, да се явят в Централния наказателен съд "Олд Бейли" в Лондон, където започва заседание за определяне на размера на техните присъди. Би Би Си: Българите, признати за виновни за шпионаж, са били на събитие в британския парламент..

публикувано на 07.05.25 в 12:38

Фалстарт на делото за катастрофата край Лясковец, при която загина дете

Фалстарт във Великотърновския окръжен съд по делото за катастрофата от есента на 2022 година, при която учител по физкултура блъсна с колата си и уби на място 12-годишен велосипедист. Председателят на съдебния състав, съдия Пламен Борисов, си направи отвод по делото, защото познава и е ползвал услугите на настоящия съпруг на майката на..

публикувано на 07.05.25 в 12:33
Цветелина Пенкова

Цветелина Пенкова: Малко над 50% са инвестираните усвоени евросредства по ПВУ в страните-членки

" Подходът, който се предлага в момента, създава предпоставки за пренасочване на средства от една програма в друга, което е опасно за някои от ключовите социални политики, каквато например е кохезионната политика ".  Това коментира пред БНР Цветелина Пенкова - евродепутат от Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП и член..

публикувано на 07.05.25 в 12:12

Конклавът започва около 17:30 часа

От 17:30 часа в Сикстинската капела започва Конклавът, който ще избере 267-ия  папа. Вотът  ще се провежда, по традиция, под строга секретност, докато някой от 133-мата кардинали събере 2/3 от гласовете. Преди гласуването, кардинал Раниеро Канталамеса ще даде катехизис - момент на фундаментален духовен размисъл, за да подготви участниците за..

публикувано на 07.05.25 в 12:02
Творба на Боряна Венциславова от изложбата ѝ „В разговор с водата“, 2024

Творба на Боряна Венциславова става част от колекцията на ЕП

Творба на българска художничка, която живее в Австрия, участва в изложбата "Носители на промяната" в сградата на Европейския парламент в Страсбург. "Миграционни стандарти" на Боряна Венциславова представлява  видео плюс 6 фотографии с текстове. Работата, която е от 2011 г., е била откупена за постоянните колекции в Европейския парламент...

публикувано на 07.05.25 в 11:57
Урсула фон дер Лайен

Фон дер Лайен: ЕС няма да допусне да бъде отворено кранчето за руски газ и петрол

"ЕС никога повече няма да допусне отново да бъде отворено кранчето за руски газ и петрол". Това каза председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен по време на дебат за подкрепата на Общността за справедлив, устойчив и всеобхватен мир в Украйна в реч пред Европейския парламент в Страсбург. Тя посочи три приоритета по отношение на Украйна...

публикувано на 07.05.25 в 11:55