Атанасов е автор на седемнадесет книги, в които историята, човешката същност и дълбоките философски размишления се срещат, за да изградят една уникална вселена от думи и образи.
Поезията му носи националната награда "В полите на Витоша", а последните му четири книги, завършващи с предстоящата "Приказки от езерото, преди да стане море“, са част от своеобразна творческа линия, която той изгражда през годините.
"Отвъд пътя", "Преди пътя" и "Зелената пътека" формират неговата поетична трилогия, която води към новата му прозаична книга – едно дълго пътуване през времето, през въображението и през търсенето на истини.
Разказваме за думите, които остават, за армията като школа, не само за дисциплина, но и за мисълта, за срещите, които променят творческия път, и за силата на паметта в литературата.
Ще чуете негови стихове, търсим заедно онова "нататък", което се крие зад страниците на неговите книги, и да усетим философията на писането, която той следва – дълбока, търсеща и изпълнена с мъдрост.
"Човек е невъзможно да направи каквото и да е било във вреда на планетата, защото той е тук на тази Земя, за да я направи по-хубава и по-добра...Така че всичко се движи на цикли, всичко това е нормално", допълни Атанасов, който се вълнува и от бъдещото на планетата ни.
А пътят за него е многолик, той го интересува с неговото начало най-вече, но то е само наше начало, иначе всичко е в безкрая, добави писателят.
А новата му книга - "Приказки от езерото, преди да стане море" звучи като порастване и израстване:
"С това заглавие включително насочвам читателя към едно конкретно място, където се случват нещата, но това е белетристика, това са приказки за пораснали хора, които влизат в дълбочината на написаното, а не чакат да видят дали Вълка ще изяде Червената шапчица..., сподели още авторът.
Георги Атанасов е роден през 1951 г. в Лом, той избира пътя на офицер и преминава през гарнизоните на Кърджали и Момчилград, но въпреки строгата военна дисциплина, словото остава неговият верен спътник. Завършил Висше народно военно артилерийско училище (ВНВАУ) в Шумен и „Редакционно-издателска дейност“ в Софийския университет. Той се посвещава не само на литературата, но и на мисията да разпространява знанието и културата в българската армия. Дълги години е редактор и главен редактор във Военното издателство, работил е в списание „Български воин“ и вестник „Българска армия“, а като началник сектор „Културни дейности в армията“ и управител на Централния военен клуб е подпомагал утвърждаването на културния живот в тази институция.
Още по темата слушайте в интервюто на Станислава Пирчева с Георги Атанасов в "Нощен Хоризонт".
Започва седмият сезон на "Литературните маршрути" . Фондация "Прочети София" организира събитието, което през тази година включва 12 нови градски литературни тура. Авторите им са поети, писатели, философи, журналисти, литературни историци. Тази вечер ще се проведе първото събитие – "Европа в българската литература". Многоликата..
Два празника - Денят на Европа, 9 май, и Денят на светите братя Кирил и Методий, 11 май, ще бъдат отбелязани внушително с музика в Шумен и София - с изпълнение на Симфония №9 от Лудвиг ван Бетовен. В петък на сцената в Арена Шумен и в неделя в столичния Национален дворец на културата от 19 ч. ще застанат два оркестъра и 10 хорови състава от..
„Пролетен полъх“ е наречен концертът на Симфоничния оркестър на БНР в зала "България" на 9 май от 19 часа. Главният диригент Константин Илиевски е избрал отново нелек репертоар, който да покаже големите технически и звукови възможности на състава – симфоничната поема „Веселите шеги на Тил Ойленшпигел“ от Рихард Щраус, "Пролетно тайнство" от Игор..
На 11 май от 18.00 часа в православния храм "Св. Параскева" ще се състои традиционният Великденски концерт на Хора на софийските момчета. Водещ концерта ще е ставрофорен иконом д-р Кирил Попов, а солист ще бъде сопраното Таня Лазарова. " На 11 май Българската православна църква почита светите равноапостоли и просветители Кирил и Методий ...
В Ловеч тази вечер се откриват традиционните Люлякови музикални вечери. Люляковите музикални вечери водят началото си още от 1905 г., преминават през различни форми, прекъснати са в началото на 90-години на миналия век и са възстановени през 2014 г., поясни секретарят на ловчанското читалище "Наука 1870 г." Пепа Стаменова: "Люляците са..
"Надпяване" е класация за народна музика, чиято цел е всеки месец да представя произведения в различни стилове, подредени в няколко категории, състезаващи се в рамките на една календарна година. Форматът обхваща авторски произведения, нова, етно, традиционна музика, която се доближава до вкусовете на аудитория от различни възрасти, с различни..
За да открие вдъхновение, човек трябва да спре, да се огледа и да се заслуша – в този век на непрекъснато висене в социалните мрежи сякаш все по-рядко чуваме собствения си глас . Така смята потомственият фотограф Емануил Трейман. По думите му, вдъхновение може да е всичко . Вече 15 години чрез различни инициативи Трейман работи върху..
Фермери от Банско алармираха миналата седмица в ефира на "Хоризонт" за масово нарушаване на забраната за придвижване и изискванията за паша на..
Със затоплянето на времето трябва да прилагаме забравени неща, за които педиатрите не говорят – децата да се закаляват , да свикнат от ранна възраст..
Гост на "Нощен Хоризонт" е Николай Милчев – поет и писател и чест гост на БНР. Той дълги години бе учител по Български език и литература в..