Седмицата, в която отбелязахме Националния празник - с още един поглед към честването. Колко значим е Трети март и какво е мястото му в празничния календар на българина разказва д-р Искрен Великов от къщата-музей на Захари Стоянов.
Известно е, че на 3 март се подписва Санстефанският мирен договор, който обаче е прелиминарен - предварителен и не слага край на Руско -Турската война:
"Това наистина е много важно уточнение, защото по принцип всеки военен конфликт завършва първо с примирие, а след това с мирен договор. В нашия случай това е Берлинският договор. А Санстефанският мирен договор е предварителен и той няма такава юридическа стойност и тежест.
Той всъщност е в контрапункт на всички предварителни договорености, които Русия е сключила и с Австро-Унгария, и с Германия, тоест с всички останали европейски държави, защото говорим за 19 век и тогава Европа се е стремяла дейностите в нейните предели да се управляват от европейските държави в по-голяма степен.
И това наистина е важно уточнение, защото от днешна гледна точка Сан Стефано е просто един идеал, смята д-р Искрен Великов.
"3 март е обявен за национален празник от 1990 година, тоест едва последните 35 години 3 март е национален празник, допълни още Великов.
Във времето на социализма България няма национален празник, но един от официалните празници се усещаше като национален и това беше 9 септември. Фактът, че и следващият 10 септември беше неработен, още повече усилваше значението на паметната дата.
Сега празник имаме, макар и спорен, но пък в борбата за свобода от османска власт имаме своите национални герои.
"Ако разгледаме Възраждането като нашето героично време, в неговите рамки неминуемо на върха се появява Априлското въстание. И до ден днешен Априлското въстание не е част от нашата официална празнична система, тоест то няма статут на официален празник. Ние го отбелязваме, има събития, има тържествена заря проверка, но не е със същия статут. А там я няма ролята на Русия. Докато при Руско-турската война я има, тя е очевидна, смята още Великов.
"Ако трябва да съм честен, от момента на обявяването на Независимостта до 1944 - 1945 година, някак си се явява така, че именно обявяването на Независимостта се приема като връх в празничната система. Това е национален празник, в смисъл на празник на нацията като такава, не е династичен, не е църковен и е непреходен - тоест няма значение кой е владетелят към този момент или каква точно е формата на управление, той си е той - празникът - 22 септември, каза още д-р Искрен Великов за БНР.
В Русе има три музейни експозиции, които разказват за героите от преди и след Освобождението. Това са къщата-музей на Баба Тонка, Пантеона на възрожденците и къщата на Захари Стоянов.
Още по темата слушайте в звуковия файл.
Националната инициатива "Капачки за бъдеще" представи нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството. Успоредно с традиционната си дейност - събирането на пластмасови капачки за детска медицинска апаратури и линейки, доброволците на фондацията популяризират и новата кампания, с която разширяват дейността си - "Човеци за бъдеще"...
До 2030 г. Европейската комисия цели поне 80% от възрастните граждани на Европейския съюз да притежават основни дигитални умения. Идеята е да се насърчи процеса на дигитална трансформация на бизнеса, на институциите и на икономиката. Ускоряването на процеса ще доведе до по-висока производителност и ефективност на работата. И за да не ви звучи..
В навечерието на Деня на храбростта и празника на Българската армия - 6 май , Пето бригадно командване в Плевен организира празник за жителите на града. Пред Военния клуб интерес предизвика изложението на въоръжение и бойна техника на Българската армия. Полковник Иван Вълев, командир на Пето бригадно командване обясни: "Втора..
Академията за изучаване на иврит съобщи на бившия израелски заложник Ярден Бибас, че променя името на вид оранжева пеперуда от "Кетмит Йерусалим" на "Кетмит Ариел" в чест на четиригодишния му син Ариел, който беше отвлечен от "Хамас" и убит в Газа. Двете братчета Квир и Ариел станаха символи на борбата за освобождаване на заложниците след..
Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти коментираха проблематичните аспекти на външното оценяване след 7 клас. "Много родители и семейства от много рано планират обучението на децата си спрямо резултатите от външното оценяване. Виждаме..
4400 са акушерките у нас в момента. На 100 000 души се падат 68 акушерки. В ЕС този показател е почти наполовина по-нисък. 48-49 години е средната възраст на практикуващите акушерската професия. В отделни региони обаче тя е много по-висока. Заплатата не е най-важният проблем. Младите момичета, които тепърва трябва да избират..
"Има доста лица в публичното пространство, които би трябвало с добрия си пример , с кариерата и имената си, които носят, по-скоро да застават и да са против това, да застават във всякакви кампании, които са срещу хазартната зависимост . Ние, за съжаление, ги виждаме и по билбордове и в различни реклами за хазарт". Това заяви в интервю за..
Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти..
Около 170 хиляди българи са носители на генна мутация за таласемия – рядко наследствено заболяване на кръвта. Смята се, че честотата на носителство у..
" Под въздействието на силно вълнение групата от хора може да бъде неконтролируема . Трябва да си даваме сметка, че в подобен момент може да има..