В училищата в област Добрич започва информационна кампания във връзка с употребата на наркотици и тяхното въздействие върху здравето на децата, както и за наказателната отговорност при притежание или разпространение. Заради все по-честите инциденти при употребата на вейп устройства със забранени субстанции и опасностите, които крият, те също са включени в лекциите. Инициативата се провежда съвместно от ОД на МВР и Превантивно-информационния център по наркотични вещества Добрич.
Статистиката на ОД на МВР в Добрич сочи, че престъпленията, свързани с наркотични вещества, се увеличават. За 2024 г. те са с малко над 28% повече в сравнение с 2023 г., посочи говорителят на Областната дирекция Стоян Стоянов.
Макар и рядко, в тези престъпления участие вземат и непълнолетни лица. Причините младежите да прибягнат към наркотиците, по думите на инспектора от Детска педагогическа стая към Първо РУ Добрич Ана Илиева, са различни.
Информационната кампания за наркотиците и наказателната отговорност, която всеки пълнолетен гражданин носи при този вид престъпления, започна в Добрич в Средното училище "Св. Климент Охридски". Бъдещите зрелостници бяха запознати подробно с въздействието на популярните в момента наркотици и опасностите, които те крият. Тревожни са данните, че на пазара всяка седмица се появява нов вид синтетично вещество, влиянието от които тепърва ще се установяват. Специалистите от Превантивно-информационния център по наркотични вещества подчертаха пред децата, че няма безопасна дрога, няма безопасен прием и доза.
Дванайсетокласниците получиха подробен разказ за рисковете от всеки вид наркотик и бързината, с която човек става пристрастен към тях. Учениците Велизара Тихолова и Николай Миланов споделиха, че тези лекции са изключително полезни за тях.
Скоро в Добрич се очаква да започне информационна кампания за наркотиците и тяхното влияние и сред родителите.
Репортаж на Мая Райнова в предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете от звуковия файл.
"Вече дарихме една пожарна кола в Хисаря и тя е участвала в гасенето на над 30 пожара. В момента сме в процес на закупуване на втора и на трета. Едната ще отиде в Пловдив, другата – вероятно в Тополовград". Това разказа пред БНР Никола Рахнев, създател на доброволческата инициатива Гората.бг. "Когато държавата не е достатъчно активна,..
Приемането на България и Румъния в Шенген не увеличи броя на туристите в Северна Гърция. Причината е във високите цени, а не в границите, коментират от туристическите агенции. Не се потвърдиха очакванията на гръцките хотелиери в Северна Гърция, че отворените граници с България ще увеличат туристите това лято. Статистиката за юли показва, че..
Утре стартира 11-ият сезон на "Зелени библиотеки" в парковете на София. Началото е от парк "Гео Милев". "Има подготвена богата музикално-културна програма. Читателите ще имат възможност да се срещнат с известни български автори", посочи пред БНР д-р Светослава Тончева - ръководител направление "Библиотечни колекции" към Столичната библиотека...
4268 пожара от началото на годината - това е сериозната статистика за огнената стихия Турция, която и тази седмица активно се бори за потушаване на големи огнища като това в Бурса. Южната ни съседка е на първо място в Европа по капацитет за гасене на пожари по въздух и на второ място по този показател в света, съобщи в интервю за БНР кореспондентът..
Повече от 56 часа квартали в Добрич са без вода. Спирането ѝ става без предупреждение, без да е обявен воден режим, без първоначално дори да е ясно каква е причината услугата на ВиК оператора към част от жителите на областния център да бъде преустановена. Въпреки негодуванието водоноски са осигурени повече от 24 часа след спирането на..
В Русе е в сила забрана да се консумира алкохол извън заведенията. Решението е на Общинския съвет. Глобите ще бъдат налагани от полицията и са по 200 лева за първо провинение и по 500 лева за всяко следващо. "Русе не е град на пиянки. Това, че те не могат да се справят с някакви пиянки, не означава, че всички трябва да ни обявят за..
За първата половина на годината през античния град Хераклея Синтика са преминали около 20 хил. посетители. За цялата минала година са били над 60 хил. Това заяви пред БНР проф. Людмил Вагалински - ръководител на разкопките в Хераклея Синтика. "Силният сезон вече е в разгара си. Второто полугодие е по-силно за туризма. Миналата година..
Партиите се готвят отрано за президентските избори, защото те предполагат стратегическа маневра. Това обясни пред БНР социологът Андрей Райчев...
Освен със своите милиони декари, засети със зърнени култури, Добруджа винаги е била прочута и със своята вкусна, хрупкава и сладка диня . Пред..
На 30 юли се навършиха 157 години от гибелта на Стефан Караджа. Паметта му бе почетена в Русе, където умира от раните си, а денят е повод да разкажем и..