Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Росен Желязков ще вземе участие в Похода на толерантността под наслов "Ние помним"

Росен Желязков
Снимка: БТА

Премиерът Росен Желязков ще вземе участие днес в Похода на толерантността под наслов "Ние помним", организиран от Организацията на евреите в България "Шалом" по случай 82 години от спасяването на българските евреи.

Участниците в шествието ще се съберат в 11 часа пред църквата "Света София", а от 11:30 часа на Паметника на спасението в градинката "Свети Климент Охридски" ще бъде почетена паметта на евреите, загинали в нацистките лагери на смъртта.

Във връзка с провеждането на събитието в София са забранени престоят и паркирането на пътни превозни средства на югоизточната дъга на паркинга на площад "Св. Александър Невски".

От 10:30 часа до приключване на мероприятието се забранява и влизането на превозни средства по улица "15-ти ноември", улица "Оборище" - в участъка между булевард "Васил Левски" и площад "Свети Александър Невски" и улиците "11-ти август" и "Дунав" в участъка между улица "Московска" и площад "Свети Александър Невски".

На 10 март се отбелязва спасяването на българските евреи - с решение на правителството от 19 февруари 2003 г. Датата е избрана заради така наречената "Кюстендилска акция" от 1943 година, когато с помощта на политици и общественици от Кюстендил и на български митрополити е поставено пред управляващите искането да се противопоставят на депортирането на български евреи в нацистките лагери.

След 1943 г. всичките близо 50 хиляди български евреи са спасени - уникален случай по време на Втората световна война.

Община Кюстендил също ще отбележи 82 години от спасяването на българските евреи - с поднасянето на венци и цветя на паметника на Димитър Пешев на площад "Велбъжд", а след това и на паметната плоча на Иван Момчилов. 

По публикацията работи: Георги Николов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Екрем Имамоглу

Съд в Истанбул отхвърли обжалването на ареста на Имамоглу

Съд в Истанбул отхвърли обжалването на ареста на отстранения кмет на града Екрем Имамоглу, което адвокатите му внесоха миналата седмица, предаде ТРТ Хабер, цитирана от БТА.  МВР на Турция отстрани Имамоглу от кметския пост в Истанбул Пета поредна вечер на протести в Турция след ареста на Екрем Имамоглу Над 2 млн. са участвали в митинг в..

публикувано на 14.04.25 в 22:04

"Бритиш петролиум" обяви, че е разкрил нови петролни залежи на 200 км от бреговете на Луизиана

Британският енергиен гигант "Бритиш петролиум", който наскоро отложи постигането на целите за намаляване на въглеродните емисии, за да се съсредоточи върху по-печелившия добив на изкопаеми горива, обяви, че  е разкрил нови залежи на петрол край бреговете на Мексиканския залив, преименуван наскоро от президента на САЩ Доналд Тръмп на Американски залив,..

публикувано на 14.04.25 в 21:57

Денонощен контрол в област Монтана заради забраната за риболов във водоеми до 500 м н.в.

Денонощен контрол по водоемите в област Монтана започва от утре. От 15 април се въвежда забраната за улов на риба във водоеми до 500 метра надморска височина заради пролетно-лятното размножаване. Засиленият контрол ще бъде по вътрешните водоеми и реки в област Монтана. Общата забрана влиза в сила от 15 април и ще продължи до края на май , съобщи..

публикувано на 14.04.25 в 20:44
Мюмюн Искендер

Кметът на Минерални бани на свобода с парична гаранция от 45 000 лв.

Окръжният съд в Хасково определи мярка за неотклонение "Парична гаранция" в размер на 45 000 лева спрямо кмета на община Минерални бани Мюмюн Искендер, като смекчи досегашната му мярка за процесуална принуда "Домашен арест". Заседанието за обжалването на мярката продължи три часа. Съдът в Пловдив пусна кмета на Минерални бани в домашен..

публикувано на 14.04.25 в 20:35

Германия даде зелена светлина на UniCredit за придобиване на дял в Commerzbank

Федералната антимонополна служба на Германия даде зелена светлина на италианската банка UniCredit за придобиване на дял в германския си конкурент Commerzbank. Правителството в Берлин обаче критикува тази сделка, като дори я описа като враждебна. Италианската банка UniCredit може да увеличи своя дял в германската Commerzbank до максимум 29,99 процента...

публикувано на 14.04.25 в 20:05

Телефонни измамници, обирали хора в България и Гърция, са задържани във Ветово

Петима телефонни измамници са заловени при специализирана полицейска операция, проведена в град Ветово на територията на Областната дирекция на МВР в Русе. Жертвите им са граждани на България и Гърция.  Специализираната полицейска операция е проведена на 10 април и при нея са заловени пет лица, които са създали група за телефонни измами: "В  имота, в..

публикувано на 14.04.25 в 20:00

Пореден протест с искане за по-ефективни присъди за насилниците на животни

Десетки хора за пореден път заявиха, че искат по-ефективни присъди за насилниците на животни. Демонстрацията се проведе пред Народното събрание в София и е четвъртата подред за последния месец. Протести срещу насилието над животните ще се проведат в над 20 града Мила Попдимитрова от гражданска организация КАЖИ обобщи исканията на..

публикувано на 14.04.25 в 19:21