Доц. Костакева пише книгата „Музикалното творчество на Божидар Спасов като рефлексия на източните и западноевропейските традиции“ по поръчка на английското академично издателство Cambridge Scholars Publishing. Поводът е празничен: 75-годишниния юбилей на композитора, отбелязан и в края на книгата с участието на десет интернационално признати музиканти, между които и българи – Драгомир Йосифов, Петър Керкелов, Ангелина Петрова и Боян Воденичаров.
Предисторията на книгата е свързана с дългогодишното сътрудничество на авторката Мария Костакева с най-известните европейски музикални енциклопедии (Musik in Geschichte und Gegenwart (MGG), Piper's Opera, Komponisten der Gegenwart), включително и на издаваните от Кеймбридж Grove's Music Encyclopedia и Grove's Book of Operas - при изготвянето на статии за българската музика и представители от различните етапи на нейното развитие.
Книгата „Музикалното творчество на Божидар Спасов като рефлексия на източните и западноевропейските традиции“ ще бъде представена официално и в България - по време на фестивала "Мартенски музикални дни" в Русе на 19 март, точно преди концерта на германското трио "Абстракт" в памет на Драгомир Йосифов, когато ще прозвучат две проиозведения на Божидар Спасов - едното от тях премиерно.
По този повод Мария Костакева и Божидар Спасов бяха гости в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Чуйте интервюто в звуковия файл.
* * *
Божидар Спасов е един от изявените български творци. Музикалното си образование като композитор и музиковед получава при Николай Сиделников, Едисон Денисов и Юрий Холопов в Московската държавна консерватория. Участвал е два пъти като композитор и лектор на Летните курсове за съвременна музика в Дармщат. До 1989 г. работи като научен сътрудник в Института по музикознание към БАН и преподавател в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив. До 2022 г. преподава във Университета Фолкванг в град Есен.
Негови творби са звучали на реномирами форуми като Международната трибуна на композиторите в Париж, Летните курсове в Дармщат, фестивала Wien Modern, Световните дни на музиката в Есен, Мултимедиале в Карлсруе и др. Операта му "Омагьосаният" е отличена на конкурса за камерна опера „Карл Мария фон Вебер“ и поставена през 1978 г. в Земперопер - Дрезден. Носител е на първа награда на конкурса „Валентино Буки“ в Рим и награда на конкурса за духовна музика във Фрибург.
Доц. д.изк. Мария Костакева е родена в София. До 1989 г. работи като доцент по оперна драматургия и история на музиката в Националната музикална академия в София и в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив. От 1990 г. преподава в различни германски университети - в Бохум, Хамбург, Байройт, Дюселдорф и Есен. Многобройните ѝ публикации са най-вече в областта на съвременната музика. В немскоезичната литература е позната като автор на книги, посветени на творчеството на Лигети, Шнитке, Хьолски, както и на темата "Природни процеси и Нова музика. Била е кореспондент на Българското национално радио, а през последните години и на Портал "Култура".
Срещаме ви с младата цигуларка Яна Местдаг. Тя е от българо-белгийски произход. Майка й е българка, а баща й белгиец. И двамата са музиканти в Симфоничния оркестър на Антверпен. От малка Яна започва да свири на цигулка. Явявала се е на различни конкурси, печелила е награди, включително и в България. Преди дни завърши средното си образование и..
Днес, в 16 часа, ще бъде открита изложбата "Глад 2.0". С нея Националният военноисторически музей отбелязва своята 109-годишнина . Изложбата може да бъде видяна в следващите 3 месеца. " Това е едно пространство за изживяване, едно пространство за рефлексия, място, в което посетителите да дойдат и да съпоставят факти от нашето минало и..
Световен джаз в София от 3-ти до 6-и юли. A to JazZ – най-големият фестивал за градска култура , се завръща за 14-и път с музика, свобода на изразяване, споделени емоции и пълно потапяне в пъстротата на по-високото изкуство. Програмата събира някои от най-добрите международни джаз, соул, фънк, ар-ен-би и етно изпълнители - вокалисти,..
Сега, когато над Израел се сипят иранските балистични ракети, всяко събиране на повече от 30 човка е нежелателно, за да се минимизират жертвите от паднала ракета, но в навечерието на войната с Иран завърши в Тел Авив - Яфо 27-мия фестивал "ДокAвив". На нашата кореспондентка в Израел Искра Декало й се струваше, че всичко е върха на..
Допреди около половин век в Израел е било немислимо да се изпълняват произведения на Вагнар и Рихард Щраус. Докато отдавна преминалия в отвъдното Вагнер не може да бъде обвиняван, че пред камерите на смъртта във фашистките концлагери е изпълнявана негова музика, Рихард Щраус е бил почти две години председател на Музикалната камара на Райха, назначен..
Летният афиш на Миланската Скала въодушеви любителите на оперното изкуство със “Зигфрид” на Рихард Вагнер. Завесата на Ла Скала тържествено се вдигна за третата част от цикъла “Пръстенът на нибелунга” на германския композитор с апел: “ПРЕКРАТЕТЕ ВОЙНАТА”, последван от известната фраза от операта “Симон Боканегра” на Верди: “E vo gridando pace, e vo..
С тържествени фанфари и с премиерата на операта “Танхойзер“ на 26-и юни беше открит Вагнеровият летен фестивал в Софийската опера . За поредна година форумът събира в България вагнерианци от цял свят – почитатели и музикални критици. Престижът на националния ни оперен театър в този репертоар вече е изграден, а очакванията към всяка нова продукция..
Вносител или износител на електроенергия е България няма никакво значение. Това дали сме износител не трябва да е панацея, защото сме общ пазар и..
Лятото става все по-горещо и нуждата от почивка все по-голяма. Излючително неприятно е, ако се случи така, тя да бъде "развалена" от някоя лятна..
На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават..