Мащабни антиправителствени протести са планирани за този уикенд в Белград.
Властите в западната ни съседка предприеха безпрецедентни мерки за сигурност заради демонстрациите.
Управляващите предупредиха за планирано насилие. Подготвя се и контрапротест.
Сръбският президент Александър Вучич обяви, че всички, които предизвикат безредици, ще бъдат арестувани.
От Министерството на външните работи у нас съветват да се избягва пътуване в Сърбия днес и утре, до приключване на протестите.
Хиляди протестиращи, предимно студенти, вече пристигнаха в Белград за мащабните демонстрации през почивните дни. Колоните от дошлите пеша, или с велосипеди протестиращи, бяха посрещнати при влизането в центъра на столицата с аплодисменти, сръбски знамена, клаксони на автомобили и рев на двигатели от паркиралите до сградата на парламента стотици мотористи.
Към демонстрацията се присъединиха фермери, учители и работници.
Очаква се митингите да бъдат най-големите от десетилетия. Властите очакват между 60 и 80 хил. души, според организаторите те ще са повече.
От дни в района има засилено полицейско присъствие заради планирания контрапротест от поддръжници на правителството и очаквани провокации.
Множество лоялни привърженици на Вучич пристигнаха в Белград тази седмица, за да лагеруват близо до кабинета му в центъра на града, като докараха и трактори. Премиерът в оставка Милош Вучевич каза, че полицията ще се намеси в случай на насилие.
Повече от четири месеца не стихват масовите протести в съседна Сърбия, с обвинения към управляващите в корупция и искания за оставки.
Недоволството им избухна след трагедията на жп гарата в Нови Сад на 1 ноември, когато при срутването на козирка загинаха 15 души.
Ким Йо-чен, влиятелната сестра на севернокорейския лидер Ким Чен-ун предупреди, че предстоящите съвместни военни учения на Съединените щати, Южна Корея и Япония може да имат отрицателни последици за тях. Южна Корея, Япония и САЩ започват утре ежегодните си отбранителни маневри, наречени Фрийдъм едж" (Freedom Edge). Те ще повишат въздушния,..
Близо 14 милиона избиратели имат право на глас на днешните местни избори в най-гъстонаселената провинция в Германия - Северен Рейн-Вестфалия. Те са първата политическа проверка на обществените нагласи след предсрочните федерални избори през февруари. Канцлерът Фридрих Мерц обеща да проучи много внимателно резултатите от гласуването и да..
По повод празника на София на 17 септември - днес столицата е домакин на петия пореден автосалон и парад на ретро автомобилите, организиран от Софийски авто ретро клуб, предаде репортер на БНР. Той ще започне в 9 часа около паметника на Цар Освободител срещу историческата сграда на Народното събрание. В рамките на събитието ще могат да..
Продължават усилията за овладяване на пожара в Природен парк "Рилски манастир" над Илийна река, който гори вече шести ден. Огънят, обхващащ около 900 декара площ, е локализиран от три страни, съобщи говорителят на полицията в Кюстендил Катя Табачка. Теренът е труднодостъпен, което възпрепятства потушаването му. На място има екипи на..
В Плевен отново ще протестират срещу безводието. От Сдружение "Контракорупция" организират автошествие, пешеходен протест и блокиране на три републикански пътя за 40 минути. В 16 часа от парк "Кайлъка" потегля автошествие към четири локации, на които протестиращите ще затворят движението за 40 минути от 16.30 часа в двете посоки на пътя..
Стотици жители на испанската провинция Самора излязоха на протест срещу действията на регионалното правителство по отношение на горските пожари, които опустошиха провинцията през август. Те поискаха отчетност от властите и целогодишни мерки срещу опасността от огнени бедствия. "Самора: изоставена, опожарена и опразнена", гласеше един от..
Очаква се последният участък от автомагистрала "Европа" да бъде пуснат в експлоатация тази сутрин. Трасето му е 16,5 километра и е между Сливница и Софийския околовръстен път, съобщават от Министерство на регионалното развитие и благоустройството. Символичното пускане на отсечката за движение ще бъде от 9 часа. Лентата ще бъде прерязана от..
" Този свят е потенциално мирен. Няма безнадеждна идейна агресия и ние свикваме на това ново общество, то си има своите конфликти. То е много..
“История на българите в кратце" е новата книга на акад. Георги Марков . "Написах тази кратка история преди години, но в един малък вариант, когато..
"Много хора предполагам не знаят, че България до 1999 година не е отпечатвала сама банкнотите си, което не говори добре за репутацията на една държава ,..