Американските планове за налагане на мита за чипове може да засегнат развитието на суперкомпютрите в Европа и България, прогнозира министърът на външните работи Георг Георгиев.
Той даде писмен отговор на въпрос за ефекта и последиците за българската икономика при въвеждане на мита върху вноса на стоки от Европа в САЩ, заданен от депутата от "Продължаваме промяната - Демократична България" Лена Бориславова.
Предупреждението идва в момент, когато Европейският съюз обяви, че и в България ще бъде обособена една от шестте нови фабрики за изкуствен интелект.
В отговора си външният министър Георг Георгиев информира, че възможното разширяване на ограничителните мерки на САЩ за износ на чипове се разглежда с безпокойство.Защото именно те се използват за развитието на изкуствен интелект.
От външното ни министерство уточняват, че плановете са предложени от предишната администрация и се очаква да бъдат изпълнени "евентуално от 15 май".
В отговора си Георгиев отбелязва, че такава стъпка ще засегне развитието на мрежата от суперкомпютри в Европа и ще има отражение върху българската научна общност. И цитира общата позиция, че ЕС и САЩ са партньори в борбата срещу възможните негативни последици от използването на изкуствения интелект.
ЕС очаква на втори април САЩ са въведат 25 процента мито. С основен фокус автомобилния сектор.
Тази сряда в сила влязоха митата върху вноса на продукти от алуминий и стомана в САЩ. ЕС обяви, че от април въвежда реципрочни мита на стойност 26 милиарда евро.
Около 150 перничани, търсещи работа, посетиха организираната от Бюрото по труда в Перник обща трудова борса. Със свои щандове в нея участваха 14 фирми от областите Перник и София и от град Дупница. Посетилите борсата имаха възможност за директен контакт с работодатели от различни браншове и за договаряне сключването на трудови договори...
Българо-ирландската компания Dronamics, която разработва дронове за доставка на товари, е сред тези, които ще получат финансиране от Комисията заедно с още 3 фирми, в размер до 90 млн. евро, съобщиха от Европейската комисия. Това ще стане по програмата за стратегически технологии за Европа. Пет от 19-те кандидатствали компании бяха поканени на..
Конституционният съд обяви единодушно текст от Наказателния кодекс за противоконституционен. Решението е публикувано на страницата на съда. Става въпрос за нормативна уредба, свързана с шофиране, след като е била отнета книжката. Атакуваният акт криминализира управлението на моторно превозно средство в срока на изпълнение на принудителната..
Правителството е готово за приемане на еврото от началото на следващата година. Ще работим за това заедно с цялото общество, защото това само ще донесе ползи за България, каза пред журналисти министърът на финансите Теменужка Петкова. Тя представи в Министерството на финансите основни акценти от национални..
Министърът на образованието Красимир Вълчев смята, че националното външно оценяване за 4. и 10. клас трябва да остане. За отпадането на матурите в 4. и 10. клас настояха от синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Национално външно оценяване за десетокласниците Матури, процедури, подготовка. Знаем ли какво искаме да произведе българското..
Природният газ да се продава през юли на почти същата цена като сегашната, поиска "Булгаргаз". В заявлението си до енергийния регулатор компанията е предвидила незначително поскъпване до 64 лева и 55 стотинки за мегаватчас. През следващия месец ще бъдат доставени количества по договора с Азербайджан, втечнен природен газ и ще има добив от..
Украйна и Русия размениха поредна група от болни и тежко ранени военни днес, потвърдиха представители на двете страни, цитирани от Ройтерс. Всички украински бойци се нуждаят от лечение, написа в Телеграм украинският президент Володимир Зеленски, който не уточни бройката им. Киев и Москва се споразумяха за мащабна размяна на военнопленници..
Когато някой внесе негоден документ в някоя институция, тя го връща, защото изначално е негоден . Това мнение изказа пред БНР адвокат Николай..
Проблемът с домове за възрастни хора не е от вчера - във Варна имаше пожар и загинали хора, от 2017 г. има подобни сигнали за такива случаи...
"Може би съм старомоден, но силно вярвам в демокрацията". Това са думи на президента Румен Радев на въпрос на CNN, дали все още желае провеждането..