Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Психиатриите у нас: Мизерно заплащане, недостиг на персонал, агресия

| Репортаж
Кадър от Центъра за психично здраве за София-област
Снимка: Д-р Владимир Сотиров

Тридневен протест срещу мизерното заплащане и недостига на персонал започнаха вчера работещите в държавните психиатрични болници у нас. Лекари, медицински сестри, фелдшери и санитари, които не са на смяна, излизат от 14 часа пред лечебните заведения, за да поискат по-високи възнаграждения и промяна в категорията на труд.

Протестиращи в софийската болница "Св. Иван Рилски" споделиха, че харесват работата си и виждат смисъл в нея.

Лъчезар и Симо са санитари в Първо мъжко отделение, където се настаняват острите случаи. Единият работи от пет години, другият – от три месеца. Пред БНР разказаха как минава едно тяхно дежурство и как се справят с агресивните пациенти:

"Като си сам, не можеш да го фиксираш. Фиксират се за 2 часа, докато се успокоят, но сам не можеш да се справиш. Трябва да сме по двама, но работим по един. Понякога помагат сестри, което не е тяхно задължение. В краен случай, като не можем да се справим, се вика полиция. 30 души са на едно място. Единият като се развика и другите започват да бият по вратите и да посягат. Дали е нормално за 900 лв.?!?".

С много наблюдение и внимание към пациентите – така минава дежурството на Пенка Паунова, медицинска сестра в отделението по обща психиатрия за възрастни - жени. Тя обясни, че дежурствата са по 12 часа – дневни и нощни. Най-често по време на дежурство има 1 медицинска сестра с двама санитари в най-добрия случай, посочи тя. Тя обаче не се е замисляла да напусне психиатрията.

Д-р Мартин Господинов е част от екипа на болницата от две години. Това е първото му работно място, откакто се занимава с медицина.

"Тук намирам своето призвание. Човешката психика сама по себе си е един феномен, който може да се изучава много дълъг период от време. Тази специалност е уникално изживяване", сподели Господинов, който също се включва в протеста.

Работещите в най-непривлекателната част от здравната ни система коментираха какво искат да се промени:

"- Първо на първо, заплатите да се увеличат с най-малко 50 процента.

- Поне трябва да сме втора категория. Ние работим за трета категория. Санитарите сме без никаква застраховка. Ако стане нещо с нас?

- Нашият труд е от висока степен на опасност. Отговаряме за живота на пациентите и за собствения си живот.

- Защото идваш и не знаеш дали ще се прибереш вкъщи да си видиш семейството".

Целия репортаж на Елена Бейкова в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бизнес и образование заедно в подготовката на кадри и заетост за хора от уязвими групи

Асоциацията на индустриалния капитал в България и Висшето транспортно училище "Тодор Каблешков" подписаха споразумение за сътрудничество по програмата "Път към успех", с което обединяват усилията и капацитета си за подготовка на квалифицирани кадри и осигуряване на заетост за хора от уязвими групи на пазара на труда. По думите на..

публикувано на 28.07.25 в 11:53

Над 150 милиона деца под 5-годишна възраст страдат от недохранване, сочи доклад

Милиони деца по света продължават да страдат от недохранване. Това сочи доклад по темата на УНИЦЕФ, Световната здравна организация и Световната банка, публикуван тази седмица.  Над 150 милиона деца по света под 5-годишна възраст имат проблеми със спиране на растежа заради недохранване, сочат данните в доклада, който обхваща периода от 2000 до 2024 г...

публикувано на 27.07.25 в 05:27
Полина Паунова

Полина Паунова: Нe Бойко Борисов, а Делян Пеевски вече е централната фигура в българския политически живот

„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и законодателната програма, която сме обещали, са одобрени и не подлежат на ревизия, което ще рече, че откажем ли се като държава от Комисията за противодействието на корупцията (КПК), няма да сме..

публикувано на 26.07.25 в 16:03
Алесандро Джованини

Алесандро Джованини от ЕЦБ: Цифровото евро няма да отнема права на гражданите

Цифровото евро няма да отнема права на европейските граждани, а ще им предостави по-голям избор. Това заяви за БНР Алесандро Джованини , съветник на директора за цифровото евро към Европейската централна банка . Още за проекта за цифровото евро и каква е истината за редица фалшиви твърдения, които се разпространяват за него в социалните мрежи,..

публикувано на 25.07.25 в 06:50

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30