Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Григор Сарийски: Инфлацията нараства с ограничаване на надценката на определени продукти

| Интервю
Григор Сарийски
Снимка: Ани Петрова

Напълно очаквано е инфлацията да нарасне с налагането на ограничение на надценката на определена категория продукти.

Това каза пред БНР доц. Григор Сарийски от Института за икономически изследвания при БАН и обясни: 

"Когато наложите ограничения върху една категория продукти, търговецът компенсира с увеличаване на цените на други категории продукти".

Според него като посока законопроектът на Министерството на земеделието е много добър, "защото е насочен към разпределението на добавената стойност. Въпросът е до каква степен това ще бъде облечено във формални законови разпоредби. ... Най-вероятно ще има ще има критики от Европейската комисия за нарушаване на европейския регламент. Но в първоначалната заявка на проектозакона не се вижда да е търсено някакво обличане в законови форми, за да няма критики от ЕК". 

По думите му записването в закона на изискването за 50% български продукти е направено с ясното съзнание, че тази мярка няма да мине пред ЕК, защото е насочена само към местни потребители и не може да обхване потребителите в целия ЕС.

Регулиране на надценките е по-успешната практика от регулиране на цените, смята доц. Сарийски, като даде примери с Аржентина, където е имало закон за регулиране на цените, въведен през 2014 г., който постепенно е спрял да работи и когато е бил отменен през 2024 г., се е оказало, че разпоредбите на този закон са се разпростирали върху 40 законови и подзаконови акта. 

Нямаше смисъл от бойкота на търговските вериги, посочи той и обясни:

"Клиентът в останалите дни от седмицата ще си купи същото количество стоки. Бойкотът беше чисто символичен, но не и нещо, което да има реален ефект като средство за натиск върху собствениците и управителите на търговските вериги".

Идеята за държавни магазини в пощите е неприложима и популистка, категоричен беше той.

Сарийски припомни, че намалената ставка от 9% ДДС за ресторантьорите е била въведена като отговор на кризата по време на пандемията от Covid-19 и коментира, че според него, ако в настоящата ситуация продължи предоставянето на тази привилегия, при следваща криза какво биха направили управляващите, вероятно да им въведе нулево ДДС.

Интервюто на Стефан Кунчев с доц. Григор Сарийски в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл. 

По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна.

Земетресение край Сливен

Земетресение с магнитуд 3.2 по Рихтер е регистрирано в района на Сливен. По данни на Националния сеизмологичен център към Българската академия на науките трусът е регистриран в 02 ч и 48 минути на дълбочина 12 км. До момента има данни земетресението да е слабо усетено и на територията на Ямбол. Няма данни за нанесени материални щети.

публикувано на 01.09.25 в 03:56
Президентите на Китай Си Цзинпин и на Русия Владимир Путин

Путин до Си Дзинпин на срещата на ШОС

Днес започва официалната програма на срещата на върха на Шанхайската организация за сътрудничество в Китай. Ръководители на над 20 държави и 10 международни организации присъстват на събитието. На форума в северния пристанищен град Тянцзин китайският президент и лидер на комунистическата партия Си Цзинпин заяви, че "светът преживява промени, невиждани от..

публикувано на 01.09.25 в 03:21

Арести във Великобритания при протести срещу настаняването на търсещи убежище в хотели

Във Великобритания продължава напрежението около настаняването на търсещи убежище в хотели. Общо седем души бяха арестувани при два инцидента на протестни походи до хотел „Бел“ в графство Есекс и в Лондон.   Хотел „Бел“ в Епинг, Есекс, е в центъра на протестите, защото там са настанени 138 търсещи убежище, а един от тях беше обвинен в предполагаемо..

публикувано на 01.09.25 в 02:49

Мерки за пътна безопасност в Ямболско

В най-голямото ямболско село - Кукорево ще бъдат поставени неравности за намаляване на скоростта. През селото преминава един от най-натоварените маршрути в областта.   Над 2000 души живеят в близкото до Ямбол село, а през него преминава трафикът от областния град към Елхово, както и към Граничен пункт „Лесово“ на българо- турската граница.  В момента в..

публикувано на 01.09.25 в 02:33

Синдикатите в Кипър подготвят обща стачка

Синдикатите в Кипър се подготвят за обща стачка заради непостигането на споразумение за автоматичната индексация на заплатите. Решенията за следващите стъпки ще бъдат взети на общосиндикалната конференция, която се провежда днес.     Стачните действия ще бъдат предупредителни, но може да ескалират заради патовата ситуация в социалния диалог, съобщиха от..

публикувано на 01.09.25 в 02:27

Фон дел Лайен за потенциално разполагане на военни сили в Украйна

В интервю за „Файненшъл таймс“ председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен казва, че европейските столици работят по „доста точни планове“ за потенциално разполагане на военни сили в Украйна като част от гаранциите за сигурност след конфликта, които ще имат пълната подкрепа от американска страна.  „Гаранциите за сигурност са от..

публикувано на 01.09.25 в 02:22

Буря нанесе щети в Дряново и региона

Центърът на Дряново и улиците в ниската част на града останаха под вода, след проливния дъжд вчера привечер. На места водата е навлязла в дворовете на къщите. Буря с градушка е преминала през някои от дряновските села. Вятърът е повалил дървета и клони.

публикувано на 01.09.25 в 01:55