Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доктор Мила Бобадова: Трябва въвлечем полицаите в обществената нетърпимост към насилието над животни

Доктор Мила Бобадова
Снимка: Личен архив

Необходима е сериозна работа с полицаите, за да не смятат случаите на насилие над животни за смешни. Това заяви за БНР ветеринарят и дългогодишен активист за правата на животните доктор Мила Бобадова.

През 2011 г. г тя получава наградата на публиката на Български хелзинкски комитет "Човек на годината" за активната ѝ дейност по темата за насилието над животните, вследствие на която особената жестокост към животни и боевете с животни са квалифицирани като престъпление в Наказателен кодекс на Република България. Дългогодишен председател е на Комисията по контрол и професионална етика съм Областна колегия за София град на Българския ветеринарен съюз, както и ветеринарен лекар на годината 2022 г.

Доктор Мила Бобадова оценява като положителна силната обществена реакция след случая с мъчения и убийства на животни, за който миналата седмица бяха задържани двама души. 

"Понеже в този процес, все пак в него съм от 2007 г., смятам, че е позитивна посоката, обществената нетърпимост към това, което се случи", каза доктор Бобадова, но добави, че е ключово гневът на обществото да доведе до трайни промени.


"Да насочим този гняв не толкова към завишаването на наказанията, което със сигурност ще се случи. Всички политически сили виждат в това разкошна ПР акция. С това всички сме наясно. Ще припомня случая Дебора – момичето, което беше жестоко малтретирано, след което така на крак, на бързичко се приеха корекции в наказанията и какво последва от това? Абсолютно нищо. Гневът на обществото трябва да бъде насочен – супер, нека да има завишаване на наказанията, нека да има нови състави в текстовете, нека да се прецизират текстовете, но ние трябва да обърнем внимание на това защо законът не си върши превантивната функция. Докато продължаваме да звъним в полицията и в полицията отговорът е: "Хайде, сега за една котка ще се терзая", ще е така. Трябва не просто да отидем на протест. Ние трябва да говорим с тези хора, с полиция, с разследващи органи. Ние трябва да им обясним защо обществото проявява нетърпимост към това. Ние трябва да ги въвлечем в тази нетърпимост. Това трябва да е нашата цел", подчерта тя.

Не може да се разчита само на отделни хора в полицията и разследващите органи, за да има осезателна промяна в отношението към случаите на насилие към животни.

"Хората в полицията, бидейки част от денонощна от насилие, престъпност, намират тези престъпления за смешни. Не могат да асимилират, не им е обяснено, че това е един стълб, една стъпка в една посока, която е много плашеща. Познавам полицаи, които са искрено загрижени. Имам такива приятели, но това са хора, които са единици. ГДБОП винаги са показвали функции, че работят. Кибесигурност също. Правосъдният министър каза, че ще изисква сигналите за последните три години, мисля, за да види как се работи по тях. Това е нещото, което трябва да се случи. Трябва да се разследва защо нямаме движение по тези случаи, но това не трябва да успокоява обществото, а ние трябва истински да искаме работа от полицията, за това, което се случва. Ако тръгна пак да в повтарям клишетата, че когато посегнеш на животно, следващата стъпка е на човек и т.н., всички сме ги чували. Нали знаете, основният съвет, който даваме на хората, е: "Пускай жалби, пускай сигнали". И отсреща ни се казва: "О, не, не ми се занимава". Ехидните усмивки, коментарчетата. И аз съм ги чувала по мой адрес. Но това не ме отказва", подчерта доктор Мила Бобадова.

По публикацията работи: Мария Петрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как да се ограничи опасното движение с електрически тротинетки?

Над 10 деца са с тежки травми след движение с електрически тротинетки през последните седмици. Полицията и кметове предприеха мерки за затягане на контрола върху движението на електрически тротинетки и електрически мотори. 16-годишно момче е с тежка черепно-мозъчна травма след падане от тротинетка Две 14-годишни момичета са пострадали..

публикувано на 08.05.25 в 10:59

Агресията сред младежите има ново лице: "Локалите"

Черни дрехи, качулки, анцузи над глезените и скъпи маратонки, момчета между 12 и 19 години – така изглеждат "локалите". Самите те се наричат помежду си "филмари". Копират т.нар. ултрас култура – визията на част от участниците в определени ултрас групи на футболни отбори, крайни агитки, крайни фракции. Някои от тези деца са също и част от тези..

публикувано на 08.05.25 в 10:54

След сигнала на фермери от Банско: БАБХ не откри животни от други населени места

Фермери от Банско алармираха миналата седмица в ефира на "Хоризонт" за масово нарушаване на забраната за придвижване и изискванията за паша на дребни преживни животни , въведени в началото на годината в шест общини от Благоевградска област. Най-голямата им тревога е, че това може да пренесе болести като чума и шарка, а стадата им да бъдат..

публикувано на 08.05.25 в 10:12

Извършени са едва 20% от предвидените прегледи по кампания за рак на маточната шийка

С 2 милиона лева за информационна кампания и телевизионен клип, излъчван в продължение на 17 дни, здравното министерство успя да мотивира близо 17 хиляди жени да се прегледат за рак на маточната шийка в края на миналата година. Това са едва 20%, заложени в скрининговата кампания за ранно откриване на този вид рак, за която държавата отпусна..

публикувано на 07.05.25 в 08:55
Папа Франциск на прозореца си с изглед към площад „Свети Петър“ във Ватикана, 6 март 2022 г.

Ще сбъдне ли новият папа мечтата на Франциск за общ Великден за християните?

Католическата църква преживява исторически момент. На 7-ми май ще бъде конклавът, на който ще бъде избран новият папа. Сикстинската капела се подготвя да приеме 133-ма кардинали от общо 135-ма на възраст до 80 години. Букмейкърите изчисляват, че бял дим от комина ще има между 5-ия и 8-ия път  Монтираха комина на Сикстинската капела в очакване..

публикувано на 05.05.25 в 14:28

Учител поде инициатива за изграждане на военен паметник в Радомир

Славчо Свиленов e учител по история и инициатор за изграждане на военен паметник в град Радомир, който ще бъде в памет на близо 2000 загинали след Освобождението българи . Когато започнали инициативата, нямали очаквания да открият толкова много жертви, казва учителят.  Паметникът ще бъде лъв на постамент и ще бъде поставен на символно за..

публикувано на 05.05.25 в 10:19

Илиян Христов: Липсва държавна политика за военноинвалидите и военнопострадалите

Съюзът на военноинвалидите и военнопострадалите е патриотична, обществена и социална организация, създадена през 1913 г. от пострадали от Балканската и Междусъюзническата войни. В нея членуват военноинвалиди и пострадали от войните и в мирно време. Основна цел на съществуването на организацията е да защитава правата и интересите, както и да оказва..

публикувано на 05.05.25 в 08:55