Това заяви пред БНР д-р Ваня Нушева – преподавател в Софийския университет "Св. Климент Охридски". В предаването "Преди всички" тя коментира обединения законопроект за изменение и допълнение на Изборния кодекс. Част от текстовете притесниха някои от най-уважаваните изборни експерти у нас. Те написаха становище, с което показват какво в предложенията на 5 партии, приети от парламента на първо четене, няма да сработи при следващ вот. Ваня Нушева също е сред подписалите се.
Как ще гласуваме и как ще се броят гласовете са сред въпросите, които трябва да намерят своя адекватен отговор в Изборния кодекс, подчерта тя.
Нушева направи бележка по отношение на начина, по който започна обсъждането и по който бяха включени различни заинтересовани страни, наблюдатели, граждански организации и експерти, които се интересуват от изборния процес:
"Бяха внесени 5 законопроекта и едва след като бяха приети на първо четене, започна някакъв опит за структуриране на дискусия. Това, което видяхме в рамките на обсъждането в правната комисия преди 2 дни, не беше експертна група – така, както бе обявено това заседание, а по-скоро имаше характера на някакъв вид обществено обсъждане – обсъждане, при което да бъдат консултирани мненията, оценките, предложенията по вече внесените законопроекти и да бъдат изслушани мненията на различни страни".
По думите ѝ подобна дискусия е трябвало да започне преди разглеждането на законопроектите на първо четене.
"Сега народните представители се намират в ситуация, в която на първо четене са обединени много различни по своя характер предложения – противоречиви предложения – всички те са включени в рамките на един общ доклад, който трябва да бъде гледан на второ четене в правната комисия", обясни тя. Експертът напомни, че между двете четения могат да бъдат включвани предложения, детайлизиращи вече внесените такива, но нови по същество не могат да бъдат внасяни.
Според нея обаче в тези законопроекти не са включени редица важни въпроси. И даде пример с темите за финансирането и отчитането на предизборните кампании, сроковете за обществените поръчки, организацията по доставяне на машините, актуализирането на техния софтуер. По думите ѝ това са изключително напрегнати срокове, които поставят в критична ситуация институциите, които подготвят изборния процес, а също така и изпълнителите.
Дори предложенията не са навлезли в детайли по отношение на съществуващите начини на гласуване и на отчитане – не са внесени предложения за подобрения, посочи Ваня Нушева и добави:
"Същевременно виждаме една доминираща нагласа да бъдат приети нови предложения – за преброителни центрове, за сканиращи устройства, с които се гласува, с които се отчитат резултатите. По отношение на тези нови предложения - няма детайли, които да разпишат начина, по който функционират преброителните центрове, не са детайлизирани изискванията и към скенерите. С лека ръка отхвърляме идеята за машинно гласуване и отчитане със съществуващите машини, но пък със смелост се хвърляме към това да включим скенери – това личи от законопроектите".
Тя предупреди, че ако не са адекватно формулирани изискванията към тези технологии и те бъдат въведени, можем да се окажем в ситуация, в която и тези технологии да са компрометирани.
Според нея е необходима задълбочена експертна дискусия за позитивите, негативите и последиците от въвеждането на всяка една от новите технологии. Трябва и оценка за това какви биха били позитивите, ако насочим вниманието към подобряване в съществуващите СИК.
"Диалогът ще трябва да продължи и то по един по-структуриран начин по ключовите теми, които са предмет на предложенията в законопроектите, по ключови теми, които не са включени в законопроектите, и оттам нататък политическата воля на тези, които вземат решенията, е водещият фактор за това накъде ще се развие общият законопроект или какви нови предложения ще бъдат формулирани в ИК. Не трябва да бързаме, защото може да се окажем в ситуация с необмислени, противоречащи си или недостатъчно задълбочени предложения за промени в ИК", категорична бе Нушева.
Цялото интервю на Лора Търколева с д-р Ваня Нушева в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.
Камбоджа съобщи, че 13 нейни граждани са загинали от началото на граничния конфликт с Тайланд в четвъртък. Петима са военнослужещи, останалите - мирни жители. 35 000 души са били принудени да напуснат домовете си. Напрежението между Тайланд и Камбоджа се засилва Камбоджа призова ООН за незабавно и безусловно прекратяване на..
Министерството на външните работи информира за възможни значителни закъснения и анулиране на полети от Италия, заради стачка на служителите в авиационния сектор между 13 и 17 часа днес. Външното ведомство препоръчва на българите в Италия, които планират да пътуват със самолет, да проверяват предварително информацията за своите полети на интернет..
За днес е насрочена среща на партиите "МЕЧ" и "Продължаваме промяната" по темата за внасяне на нов вот на недоверие срещу правителството. Вносители ще бъдат "МЕЧ", които вече обсъдиха въпроса с "Величие" и "Демократична България". От "Възраждане" отказват да обсъждат вота, но ще го подкрепят. След дискусии в рамките на седмицата лидерът..
От Скопие съобщиха, че министърът на външните работи и външната търговия Тимчо Муцунски ще участва в първата среща на Балканската платформа за мир, която ще се проведе в Истанбул. На форума ще присъстват и първите дипломати на страните от региона на Западните Балкани. Инициативата е на турския външен министър Хакан Фидан и има за цел да допринесе за..
Патриарх Даниил ще отслужи в събота литургия в храма "Св. Петка Търновска" в дупнишкото с. Яхиново, най-голямото по население в Кюстендилско. Местните коментират, че досега в селото им не е идвал владика, денят е исторически за тях. Със събрани над 10 хил. лева от дарители храмът в Яхиново е ремонтиран, закупена е и нова утвар...
Делян Пеевски ще предложи закриване на Комисията за противодействие на корупцията, съобщиха от пресцентъра на ДПС. Според Пеевски сегашната КПК се използва от корумпирани политици за спасителни "ПР-кампании". Тя трябва да бъде закрита, за да престанат "фалшивите драматургии, че била "бухалка срещу тях", пише лидерът на ДПС, като визира..
Тежка техника и над сто огнеборци от пожарната, горските стопанства и доброволци от целия регион гасят големия горски пожар, който снощи възникна над село Илинденци. Кметът на община Струмяни Емил Илиев заяви пред кореспондента на БНР Кети Тренчева, че към мястото на пожара е тръгнала тежка техника от Петрич и Сандански, която работи по..
Извънредната ситуация с пожара край Костинброд се е развила много бързо – в рамките на 30 минути, не е имало време да се изпрати съобщение чрез..
Не очаквам да има среща между Путин и Зеленски, Русия иска капитулация на Украйна! Това мнение изказа пред БНР о.р. кап. I ранг Васил Данов от..
"Тогава, когато една държава се развива като модерна държава, в нейната основа е заложено образованието , а един от основните приоритети в това..