Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Хлябът с мая не е ОК за никого, не само за децата"

Готвач за менюто в училище: Високовъглехидратна бомба, забранени продукти

Наредбата не се спазва, смята Антон Васев, който поде инициатива за здравословно хранене на децата

| Интервю
Снимката е илюстративна
Снимка: Архив

Група от готвачи подхвана инициатива, посветена на здравословното хранене на децата в училище. Основен двигател на групата е Антон Васев, дългогодишен готвач, ферментатор и родител с кауза.

"Първоначално ми се искаше да тръгна директно на война. Реших, че е по-добре да тръгнем със зов за помощ, а не с "оръжия", сподели той пред БНР.

Идеята е да се направи общност от родители, учители, директори и кметове на райони, за момента за София, но с амбиция да се разрасне и в училища извън София, като се провокира промяна в училищното хранене.

Инициативата е отворена за диетолози, нутриционисти и медицински лица, които имат желание да се включат.

"Преди 3 години, когато малкият ми започна предучилищна, пряко се сблъсках с този сериозен проблем, като започнах да виждам менютата, абсолютно несъобразени с нуждите на децата. Второто, което наистина ме вбеси, беше използването на забранени продукти: хидрогенирани мазнини, преработени меса тип колбаси.

Бях казал на сина ми каквото и да получи в училище, освен ако не е плод, да не го яде. Той постоянно носеше боклуци вкъщи. Когато донесе кашкавала вкъщи, той беше мухлясал! Дете, когато изяде такъв продукт, който е плесенясал, може да се получат много лоши неща след време и не можеш да осъзнаеш откъде ти е дошло", разказа Васев в предаването "Преди всички".

Антон Васев  Снимка: Лора Търколева

Наредбата, чиято промяна предстои, в момента не се спазва, категоричен е готвачът. Той посочи като пример меню за обяд на 7-годишни деца: рибена супа без информация какво съдържа, после картофи със сирене и за десерт кифличка с шоколад, "за която можем да си представим за какво става дума".

"Това меню е високовъглехидратна бомба. Когато едно дете погълне тази храна, то след половин час максимум е неадекватно – става лениво, раздразнително. В наредбата пише, че трябва да се използват доста повече свежи зеленчуци. Дай му супа, дай му някакъв протеин със свежи зеленчуци, за десерт му дай плод, сурови бонбони, барчета. Хляб "Добруджа е недопустим."

Хлябът с мая не е ОК за никого, не само за децата. Признат е за най-големия убиец на човечеството, заяви специалистът.

"Да не говорим за масовия хляб, който освен с мая, се прави с рафинирани брашна и какви ли не подобрители. Има научно доказани минуси, които показват, че този тип хляб не влияе добре на нашето здраве – заради термофилните дрожди, които предизвикват гъбични инфекции в нашето тяло. Първоначално не усещаме нищо, но вътре в нас се получава огнище, което тлее постоянно. Това е свързано до голяма степен с раковите заболявания."

Всичко тръгва от вкъщи. Трябва доста да се говори на децата какво трябва да ядат и какво – не, смята готвачът.

Според него срещу малко по-висока цена родителите ще знаят, че децата им се хранят здравословно, иначе:

"Как да имаме бъдеще, като нямаме здраве?"

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20